Jos katossa on kaksi ruskeaa vaihejohtoa ja sininen nolla ja lampussa yksi ruskea vaihejohto sekä nolla niin miten kytketään?
Lampun asennus!
Anonyymi
12132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kaikki ruskeat samaan tiiviin ja siniset toiseen.
Olikin taas aika saada lamput syttymään !
Tässä oli osaajan vastaus! Täydet nolla pistettä tietämyksestä. 👍
sitten on myös kruunukytkin seinässä, Molempia vaiheita ei tarvitse kytkeä, ellei halua, kunhan irrallinen on suojattuna.
No vaikka niin, että katon toinen ruskea kytketään lampun ruskeaan ja katon sininen lampun siniseen. Toinen katon ruskeista jää kytkemättä.
Seinässä on sitten varmaan kaksiosainen kytkin, joten toisesta nappulasta ei tapahdu mitään, ja toisesta lamppu syttyy ja sammuu.
Tai sitten kummastakaan nappulasta ei tapahdu mitään, jos valitsi väärän ruskean.
Täh...? Perusteletko että miksi?
Sori joku ajatusvirhe, noinhan se menee kuten tuossa sanottiin. Ajattelin että jos haluaa että syttyy just tietystä nappulasta.
👍👍👍
Nollajohtona käytät samaa piuhaa kummassakin (lampun ja katkaisijan) päässä.
Sitten arvot virtajohdon sen mukaan millä saat valon syttymään.
Sulla jää yli kytkemätön/kytkemättömiä piuhoja, irrotat ne irti kummastankin päästä. Toki homma voi mennä pieleen jos sähkökeskuksen päässä kytkennät ovat toisin kuin sinun tekemäsi, mutta mitä välii kun ite tekee niin priimaa pukkaa hommassa kuin hommassa.
Tietysti sulla olisi käytettävissä sellainen vaihtoehto, että kutsut sähköasentajan. Ammattilainen aloittaa työnsä aina sähkökeskukselta ja varmistaa, että kaikki kytketään varmasti oikein. Näin vältyt yllätyksiltä ja mahdolliselta tulipalo/sähköisku riskiltä. Mutta kuten aiemmin jo sanoin, mitä välii kun itelleen tekee.
Asentajan kutsuminen on ihan hyvä idea, mutta itse työ ei välttämättä mene noin.
Miksi noihin sähköjohto ihon ei ole merkitty sitä nollaa kun kaikki siitä kumminkin puhuvat?