ToomasRahula
"Tyhmän esittäminen erityisesti hankalaa. Varsinkin jos usein antaa muutenkin tyhmän kuvan itsestään :joy:"
Joskus tyhmän esittäminen on aika relevanttia toimintaa, ja tehokas vieläpä sellainen. Näin on :) Mutta, jotta voi esittää tyhmää, pitää olla tarpeeksi älykäs, ja sylin täydeltä tilannetajua. Näin on :)
Se, on yksi keino perkaa jyvät akanoista, ja tehokas keino onkin.
Se, että "antaa muutenkin tyhmän kuvan itsestään". Tuossa olen täysin eri mieltä siinä suhteessa, että jos on aidosti oma itsensä eikä ole tyhmä, ja silti ehkä monikin näkee sellaisen henkilön tyhmänä, se on näkijän vastuulla, ei nähdyn ihmisen vastuu. Ehkä näkijän omat mielikuvat itsestään ja maailmastaan, jonka sitten projisoi muihin vähänkään "omasta itsestään poikkeavaa" tai "omasta mielikuvastaan pokkeavaa" tai "omasta maailmastaan poikkeavaa". Valitettavasti.
Minusta se, että, kun joku näkee jonkun ihmisen tyhmänä, ja tuo sen ilmi on parasta, mitä voi tehdä sille näkijän kohteelle, koska sitä on helppo sivuuttaa eikä jää käyttämään aikaansa ja vaivaansa sellaiseen ihmiseen edes hetkeksi.
Nimittäin, millä se on selitettävissä, että samainen ihminen, jonka ehkä jopa monikin näkee tyhmänä tai muuten vaan pimbona, niin se samainen ihminen herättää aidosti ja todennusti älykkäissä ja sydämestään viisaissa ihmisissä mielenkiintoa, ja hyvää mahdollisuutta asiapitoisiin keskusteluihin (tuotokset heidän elämässään kertovat sen heidän omassa elämässään, että he eivät voi olla tyhmäiätai epäviisaita). Mikä tämän selittää? Onko se näkijän älykkyydessä ja viisaudessa vai kohteen tyhmyydessä vai kohteen älykkyydessä ja viisaudessa, joka heitä yhdistää, näkijässä ja nähdyn kanssa???
Nyt liippaa läheltä :D
7
243
Vastaukset
- Anonyymi
Mielenkiintoista pohdintaa.
- Anonyymi
Mun teoria on, että arvostelut on arvostelijan omista resursseista lähtöisin. Jos on tyhmä, niin ei nää muita kuin tyhmiä ympärillään. Vähänkin tasokkaampi juttu menee yli hilseen, jolloin se käsitetään merkiksi tyhmyydestä.
- Anonyymi
Mua taas ärsyttää ihmiset, jotka ovat ns viisaita. Minusta viisaus on ihmisessä itsessään, toiset vain lappavat tietoa päähänsä enemmän kuin toiset. Tyhmiä ovat taas ihmiset, jotka eivät ymmärrä sitä tietoa, jonka viisaat osaavat omaksua. En jaksa lukea kirjoitinko tyhmästi, tai tuliko virheitä kirjoitukseen, kyllä siitä joku älypää pitää huolen. 🤩
- Anonyymi
Toisten päähän ei vaan mene tieto vaikka miten lappaisivat. Tätä ei ymmärretä opetussuunnitelmia laadittaessa. Niillekin oppilaille pitäisi antaa onnistumiselämyksiä joille teoreettiset tiedot ovat täyttä hebreaa.
- Anonyymi
Millä tavalla liippaa läheltä? Ja minkä läheltä?
- Anonyymi
Kapea katsanta älykkyydestä ja idiotismista, se mihin lokeroon kukakin kuuluu, millä avuilla voi olla montaa mieltä, tässä nyt oli siteeraus ja yhden ihmisen tulkinta aiheesta.
- Anonyymi
Muiden arviointi täysin oma lukunsa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51775Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331260En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71940Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87925Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20842Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?111751Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38698- 19696
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679