Nyt liippaa läheltä :D

Anonyymi

ToomasRahula

"Tyhmän esittäminen erityisesti hankalaa. Varsinkin jos usein antaa muutenkin tyhmän kuvan itsestään :joy:"

Joskus tyhmän esittäminen on aika relevanttia toimintaa, ja tehokas vieläpä sellainen. Näin on :) Mutta, jotta voi esittää tyhmää, pitää olla tarpeeksi älykäs, ja sylin täydeltä tilannetajua. Näin on :)

Se, on yksi keino perkaa jyvät akanoista, ja tehokas keino onkin.

Se, että "antaa muutenkin tyhmän kuvan itsestään". Tuossa olen täysin eri mieltä siinä suhteessa, että jos on aidosti oma itsensä eikä ole tyhmä, ja silti ehkä monikin näkee sellaisen henkilön tyhmänä, se on näkijän vastuulla, ei nähdyn ihmisen vastuu. Ehkä näkijän omat mielikuvat itsestään ja maailmastaan, jonka sitten projisoi muihin vähänkään "omasta itsestään poikkeavaa" tai "omasta mielikuvastaan pokkeavaa" tai "omasta maailmastaan poikkeavaa". Valitettavasti.

Minusta se, että, kun joku näkee jonkun ihmisen tyhmänä, ja tuo sen ilmi on parasta, mitä voi tehdä sille näkijän kohteelle, koska sitä on helppo sivuuttaa eikä jää käyttämään aikaansa ja vaivaansa sellaiseen ihmiseen edes hetkeksi.

Nimittäin, millä se on selitettävissä, että samainen ihminen, jonka ehkä jopa monikin näkee tyhmänä tai muuten vaan pimbona, niin se samainen ihminen herättää aidosti ja todennusti älykkäissä ja sydämestään viisaissa ihmisissä mielenkiintoa, ja hyvää mahdollisuutta asiapitoisiin keskusteluihin (tuotokset heidän elämässään kertovat sen heidän omassa elämässään, että he eivät voi olla tyhmäiätai epäviisaita). Mikä tämän selittää? Onko se näkijän älykkyydessä ja viisaudessa vai kohteen tyhmyydessä vai kohteen älykkyydessä ja viisaudessa, joka heitä yhdistää, näkijässä ja nähdyn kanssa???

7

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielenkiintoista pohdintaa.

    • Anonyymi

      Mun teoria on, että arvostelut on arvostelijan omista resursseista lähtöisin. Jos on tyhmä, niin ei nää muita kuin tyhmiä ympärillään. Vähänkin tasokkaampi juttu menee yli hilseen, jolloin se käsitetään merkiksi tyhmyydestä.

    • Anonyymi

      Mua taas ärsyttää ihmiset, jotka ovat ns viisaita. Minusta viisaus on ihmisessä itsessään, toiset vain lappavat tietoa päähänsä enemmän kuin toiset. Tyhmiä ovat taas ihmiset, jotka eivät ymmärrä sitä tietoa, jonka viisaat osaavat omaksua. En jaksa lukea kirjoitinko tyhmästi, tai tuliko virheitä kirjoitukseen, kyllä siitä joku älypää pitää huolen. 🤩

      • Anonyymi

        Toisten päähän ei vaan mene tieto vaikka miten lappaisivat. Tätä ei ymmärretä opetussuunnitelmia laadittaessa. Niillekin oppilaille pitäisi antaa onnistumiselämyksiä joille teoreettiset tiedot ovat täyttä hebreaa.


    • Anonyymi

      Millä tavalla liippaa läheltä? Ja minkä läheltä?

    • Anonyymi

      Kapea katsanta älykkyydestä ja idiotismista, se mihin lokeroon kukakin kuuluu, millä avuilla voi olla montaa mieltä, tässä nyt oli siteeraus ja yhden ihmisen tulkinta aiheesta.

    • Anonyymi

      Muiden arviointi täysin oma lukunsa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      169
      6147
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4673
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      51
      4440
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4269
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2682
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      61
      2182
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1652
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      132
      1552
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      1473
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1318
    Aihe