ToomasRahula
"Tyhmän esittäminen erityisesti hankalaa. Varsinkin jos usein antaa muutenkin tyhmän kuvan itsestään :joy:"
Joskus tyhmän esittäminen on aika relevanttia toimintaa, ja tehokas vieläpä sellainen. Näin on :) Mutta, jotta voi esittää tyhmää, pitää olla tarpeeksi älykäs, ja sylin täydeltä tilannetajua. Näin on :)
Se, on yksi keino perkaa jyvät akanoista, ja tehokas keino onkin.
Se, että "antaa muutenkin tyhmän kuvan itsestään". Tuossa olen täysin eri mieltä siinä suhteessa, että jos on aidosti oma itsensä eikä ole tyhmä, ja silti ehkä monikin näkee sellaisen henkilön tyhmänä, se on näkijän vastuulla, ei nähdyn ihmisen vastuu. Ehkä näkijän omat mielikuvat itsestään ja maailmastaan, jonka sitten projisoi muihin vähänkään "omasta itsestään poikkeavaa" tai "omasta mielikuvastaan pokkeavaa" tai "omasta maailmastaan poikkeavaa". Valitettavasti.
Minusta se, että, kun joku näkee jonkun ihmisen tyhmänä, ja tuo sen ilmi on parasta, mitä voi tehdä sille näkijän kohteelle, koska sitä on helppo sivuuttaa eikä jää käyttämään aikaansa ja vaivaansa sellaiseen ihmiseen edes hetkeksi.
Nimittäin, millä se on selitettävissä, että samainen ihminen, jonka ehkä jopa monikin näkee tyhmänä tai muuten vaan pimbona, niin se samainen ihminen herättää aidosti ja todennusti älykkäissä ja sydämestään viisaissa ihmisissä mielenkiintoa, ja hyvää mahdollisuutta asiapitoisiin keskusteluihin (tuotokset heidän elämässään kertovat sen heidän omassa elämässään, että he eivät voi olla tyhmäiätai epäviisaita). Mikä tämän selittää? Onko se näkijän älykkyydessä ja viisaudessa vai kohteen tyhmyydessä vai kohteen älykkyydessä ja viisaudessa, joka heitä yhdistää, näkijässä ja nähdyn kanssa???
Nyt liippaa läheltä :D
7
229
Vastaukset
- Anonyymi
Mielenkiintoista pohdintaa.
- Anonyymi
Mun teoria on, että arvostelut on arvostelijan omista resursseista lähtöisin. Jos on tyhmä, niin ei nää muita kuin tyhmiä ympärillään. Vähänkin tasokkaampi juttu menee yli hilseen, jolloin se käsitetään merkiksi tyhmyydestä.
- Anonyymi
Mua taas ärsyttää ihmiset, jotka ovat ns viisaita. Minusta viisaus on ihmisessä itsessään, toiset vain lappavat tietoa päähänsä enemmän kuin toiset. Tyhmiä ovat taas ihmiset, jotka eivät ymmärrä sitä tietoa, jonka viisaat osaavat omaksua. En jaksa lukea kirjoitinko tyhmästi, tai tuliko virheitä kirjoitukseen, kyllä siitä joku älypää pitää huolen. 🤩
- Anonyymi
Toisten päähän ei vaan mene tieto vaikka miten lappaisivat. Tätä ei ymmärretä opetussuunnitelmia laadittaessa. Niillekin oppilaille pitäisi antaa onnistumiselämyksiä joille teoreettiset tiedot ovat täyttä hebreaa.
- Anonyymi
Millä tavalla liippaa läheltä? Ja minkä läheltä?
- Anonyymi
Kapea katsanta älykkyydestä ja idiotismista, se mihin lokeroon kukakin kuuluu, millä avuilla voi olla montaa mieltä, tässä nyt oli siteeraus ja yhden ihmisen tulkinta aiheesta.
- Anonyymi
Muiden arviointi täysin oma lukunsa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2763924Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188873561Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös1622557- 622325
- 1541912
- 341727
Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä
The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v301288- 331285
- 481199
- 251178