Apua bonsain hoitoon!!

Ostin kaupasta bonsain.nyt kaipaisin vähän hoito-ohjeita,en oikein netistä löytänyt tätä lajiketta.
Laji on "Bonsai Dwergconifeer".
Istutin sen uudelleen omaan bonsai ruukkuunsa.
Ilmeisesti juuria olisi pitänyt leikata?Miten Kastelu?Laitoin sen huoneen perälle,johon ei paista suora aurinko..
3530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Toivottavasti tiesit mitä teit, bonsaita pitää hoitaa kuin pientä lasta. Kastelu kerran tai kaksi päivässä, riippuen auringon määrästä. Ja valoa se ainakin tarvitsee. Talven yli säilyminen on vähintäinkin epävarmaa Suomen oloissa. Mutta on se kaunis sitten pelkkänä runkonakin, kannattaa säilyttää.

Äänestä
  • Bonsaita ei kastella kerran päivässä vaan sumutetaan, koska pitää kosteasta ilmasta. Kastellaan, kun pintamulta kuivuu.
    Ainakin pääjuurta pitää karsia, mikäli bonasaita pitää matalassa bonsairuukussa.
    Bonsai vaatii valoa ja ainakin talvella pitäisi saada lisävaloa lampusta.

    Äänestä

  • bonsain hoitaja kirjoitti:

    Bonsaita ei kastella kerran päivässä vaan sumutetaan, koska pitää kosteasta ilmasta. Kastellaan, kun pintamulta kuivuu.
    Ainakin pääjuurta pitää karsia, mikäli bonasaita pitää matalassa bonsairuukussa.
    Bonsai vaatii valoa ja ainakin talvella pitäisi saada lisävaloa lampusta.

    netistä ohjeita on vaikea löytää suomeksi, bonsai.fi:stä olen itse ohjeita katsellut ja niillä hyvin pärjännyt. Kastelun oppii ajan kuluessa, mutta sääntönä on, että ensin pinnan annettaan kuivahtaa, ja sitten kasvi "hukutetaan" veteen. Eli itse sumutan aamusin läpimäräksi, mutta vain niin paljon, kuin juuripaakku jaksaa imeä. Päivän aikana täytyy sumutella useasti lehtiä. Bonsai.fissä on ohjeita uudelleenistutukseen ynnä muuhun.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bonsain kasvattaja kirjoitti:

Ostin kaupasta bonsain.nyt kaipaisin vähän hoito-ohjeita,en oikein netistä löytänyt tätä lajiketta.
Laji on "Bonsai Dwergconifeer".
Istutin sen uudelleen omaan bonsai ruukkuunsa.
Ilmeisesti juuria olisi pitänyt leikata?Miten Kastelu?Laitoin sen huoneen perälle,johon ei paista suora aurinko..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu