Aineistoa varmaankin on. Mutta missä ovat kirjoittajat. Odottelen kirjaa.
Missä viipyy poliittinen analyysi Vappusatasen perijät
Anonyymi
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vappusatasta ei köyhä kansa saanut , mutta Marin suoritti koronahuijauksen , millä eliitille Sanna järjesti 40 miljardia euroa ilmaista rahaa.
Näin toimii länsimainen demokratia , mitä kansa ylistää.
Tuo 40 miljardia on vain pieni osa siitä pitkän tähtäyksen hallinnollisesta tuhlauksesta, jonka kiurumarin-pölhöpuolue onnistui ajamaan läpi Eduskunnassa.
Seuraava 50 vuotta kertoo annetaanko teot anteeksi kun tekijät eivät tiedä mitä tekevät. Näille tekijöille ainakaan minä en anteeksiantoa rukoile.
Voit seuraavissa eduskuntavaaleissa näyttää rukoiletko sinä anteeksiantoa heille.
Valtion velka 170 miljardia , josta 130 miljardia on mennyt yritysten ja maatalouden verovaroista maksettuihin tukiin.
Kerropas ihan rehellisesti mihin se loppu 40 miljardia on mennyt. Odotan selkeää ja rehellistä vastausta.
Tuon 130 miljardin osalta en odottanutkaan rehellistä vastausta, sillä selvää oli, että täyttä potaskaa sieltä tulee.
Laske valtion maksamat maatalouden , teollisuuden , merenkulun jne saamat tuet , niistä muodostuu iso summa parissa vuosikymmenessä.
Näin on. Näitten tukien ja sosiaalisten tulonsiirtojen hoitamiseen tarvitaan monta valtavaa organisaatiota. Yhteiskuntamme hallinto on tulonsiirtoa sinne, sitten tänne. Tarvittava työvoima on tuottamatonta hyllyyn homehtuvaa reserviä, josta suuri osa on mobilisointikelvotonta.
Missä on johtajuus, jolla työllisyys ja tuottavuus saataisiin kilpailukykyiseksi.
Vappusatasesta maksettiin 50 e, mutta sitten tuli korona, joka pani ymmärrettävästi kaiken uusiksi.
Jaha, ohi meni. Ei tullut se oleellinen ymmärretyksi. Selitän, että pääset mukaan. Edellyttäen, että et kärsi molemmista, luki- ja numerolukihäiriöstä.
On aivan sama mitä saatiin, 50 tai 100 euroa, oleellista on se, että vaalien alla annettu lupaus oli härskiä populismia osoitettuna suurelle kansalaisryhmälle, joka kamppailee elinehdoistaan pienillä tuloillaan. Siispä asian ydin on se, että lupausta ei olisi saanut esittää.
Mutta onhan se vaan niin tyhmää kuin demareilta vaan voi odottaa. Hän lupasi.
Mikä puolue se onkaan populistinen. Mikä.
Eräässä Etelä-Amerikan maassa köyhille asunnottomille jaetiin huopia juuri ennen vaaleja.
Hinnaltaan se vastaa vappusatasen toteutumista.
Köyhä kansa ei tajunnut syyttää poliitikkoja asunnottomuudesta, mutta kiitti huovista äänillään.
40 miljardia kyllä jaettiin eliitille ja yrittäjille ilmaista rahaa koronasta huolimatta. Vappusataseen ei köyhille sitten rahaa riittänyt , meni Lepomäen tilille kaimansaarille.
Lepomäellä ei ole ollut tiliä mainitsemillasi kaimansaarilla. Hänellä oli työnantajansa, arvostetun kansainvälisen suurpankin konttorissa palkkatili. Sen tilin tuotot hän on ilmoituksensa mukaan tuonut veroviranomaisten tietoon ilmoituksissaan.
Keksitkö vielä jotain, mistä syytät häntä aiheettomasti. Omiin kateuden kyllästämiin kuvitelmiisi luottaen.
Eiköhän tämä"suurpankki"itsekin ole näitä saarelaisia?
The Royal Bank of Scotland. Niinkö. Ei hyvä ystävä. Paneudu asiaan ja katso millaisesta suurpankkilonsernista on kyse.
Kyse on tiukasti kontrolloidusta asianmukaisesti toimivasta pankista. Ei ole niitä sinun saarelaisiasi.
Persut ovat vieneet tuon satasen omiin taskuihinsa.
Aloittaja on vähän sekaisin.
Se on nykyisin VIPPI-SATANEN, eli Perceestä koko vappu-satanen