En haluu kuolla mutten haluu elää näin. Oon 13v ja tarvitsisin apua, mutten uskalla kertoo äitille mitä hirveetä oon tehny. Oon yrittäny itsemurhaa noin 6 kertaa, ja aina epäonnistunut siinä. Oon yrittänyt laihduttaa monta kertaa, ja epäonnistuin siinä. Oon tehny monta masennustestiä, ja kaikkien tulokset sanoo että mul on lievä masennus. Mua ei vois vittuukaan kiinostaa tää paska elämä, kun vanhemmat huutaa 24/7, kaverit pettää, kiusaajat kiusaa, eikä opettajatkaan ees vaivaudu auttamaan. Tiiän oon liian nuori ajattelemaan tällästä, mutta here I am, toivomassa että joku yö vaan nukkuisin pois. Mul on sentään mun 5 ihanaa nettikaveria, mutta nekään ei asu samassa kaupungissa. Oiskohan se aika kuolla vai onko tässä elämässä vielä jotain hyvää?
Mun ongelmat
3
1054
Vastaukset
- Anonyymi
Kerro äidillesi itsemurhayrityksistäsi ja ongelmistasi avoimesti. Toivottavastu äitisi ymmärtää ongelmasi vakavuuden. Ihmiseen, joka puhuu itsemurhista, on suhtauduttava vakavasti. Sillä huomattavan suuri osa itsemurhan tehneistä on jossain vaiheessa ennata uhkaillut sitä. Olet vasta 13-vuotias, joten elämäsi on vasta edessäpäin.
- Anonyymi
13-vuotias ei ole ehtinyt vielä edes aloittaa elämää, joten ei voi sitä pahemmin arvostellakaan. Kasvukipuvut ja murrosiän tunteenailahtelut olemme me lähes kaikki kokeneet ja niistä yli kasvaneet.
Kaikki netin masennustestit kannattaa unohtaa, ne eivät kerro totuutta.
Usein omille vanhemmille onkin kaikkein vaikeinta puhua. Sitä en tosin hetkeäkään usko, etteivätkö opettajat auttaisi, jos heille olet ajatuksistasi kertonut.
Eli hopi hopi, rohkeasti - ja rehellisesti - kertomaan tunteista opelle, kouluterveydenhoitajalle, opolle, koulukuraattorille, mitä kaikkea sitä nyt onkaan. Apua saa, mutta kukaan ei ikävä kyllä tulla asioista mitään tietämättä tule sitä kotiovelle tarjoamaan. Voih tuota nuoren ihmisen dramaattisuutta.
Jos tartun nyt tuohon sun laihdutus yritykseen, niin virhe tulee jo alkuunsa siinä, että nähdään se yrityksenä.
Kyse on elämäntavoista, eli syödään läpi vuoden vain sen verran kuin kulutetaan ja urheillaan myöskin automaationa ympäri vuoden. Käydään lenkkeilemässä ja kuntosalilla säännöllisesti. Urheilu virkistää mieltä ja poistaa pahan...
Mikäli nämä terveet elämäntavat eivät ala näkyä vartalossa, niin on syytä käydä labraamassa kilpirauhashormoonit ja tarvittaessa aloittaa siihen lääkitys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322289Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749496Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297480Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806325SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825960Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344976HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801355