"Energiayhtiö Fortum myy sähkönsiirtoliiketoimintonsa. Kauppahinta on noin 2,55 miljardia euroa. Fortumin sähkönsiirtoverkko on Suomen suurin 20 prosentin markkinaosuudella.
Kaupalla ei ole vaikutusta Fortumin sähkön vähittäismyynnin asiakkaisiin, vaan Fortum sanoo jatkossakin kehittävänsä sähkönmyyntibisnestään.
Ostajana olevan Suomi Power Networksin osakkaita ovat Keva ja Lähi-Tapiola sekä kansainväliset sijoittajat First State Investments ja Borealis Infrastructure Management Inc.. Kevan osuus Suomi Power Networksista on 12,5 prosenttia, Lähi-Tapiolan 7,5 prosenttia ja investointiyhtiöiden kummankin 40 prosenttia.
Leijonanosa sähkönsiirrosta on kaupassa siis matkalla ulkomaiseen omistukseen. Borealis Infrastructure on kanadalainen sijoitusyhtiö ja First State Investments australialainen sijoitusyhtiö."
"Omistusohjausministeri Pekka Haavisto puolustaa kauppaa ja toteaa, että sähkönjakeluverkko ei ole sellainen infrastruktuurin osa, johon valtion olisi kannattanut lähteä sijoittamaan.
”Tässä ei pääse vapaasti hinnoittelemaan, ja vastapainoksi toimijalla on paljon velvoitteita verkon huollosta, korvausvastuusta asiakkaalle ja niin edelleen.”"
Eipä tietenkään olisi kannattanut. Voittoahan se tuottaa.
Viisaita päättäjiä
Anonyymi
2
90
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän tätä suomea muuten voitaisikaan ajaa alas.
- Anonyymi
Taas!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311060Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895