Miten narsistin ystävyys- ja perhesuhteet näkyvät heidän elämässään?

Anonyymi

Onko heidän työ-, perhe- ja ystävyyssuhteet kunnossa? Vaikuttaako narsisimi miten paljon narsismi ihmisen suhteisiin? Onko kokemuksia?

5

230

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuntemillani nartisteilla ( joita ei onneksi niin montaa ole.) On ollut kohtalona katkeroitua ja eläköityä yksin. Uhriutuminen ei sitten kuitenkaan ole pelastanut elämää poltetun maan taktiikalta.

    • Anonyymi

      Omaan varsin laajaan lähi- tai tuttavapiiriin ei kuulu yhtään henkilöä, jolla tietäisin olevan narsistin diagnoosin. Eri asia sitten on, jos alan nimitellä joitakuita ikäviä ihmisiä narsisteiksi, niin niitä on jokunen.

    • Anonyymi

      NarIstilla ei ole kykyä normaaleihin ihmissuhteisiin. Kaikki perustuu hyväksikäyttöön tavalla tai toisella.

      Joutunut katselemaan yhtä naisnarsistia liiankin läheltä. Mies on tahdoton tossukka. Luovuttanut kaiken päätösvallan vaimolle kaikin tavoin. Toinen lapsi on äidin uskollinen pikkuapulainen joka taitaa pysyä äidin rinnalla hautaan saakka. Hänelle ei anneta mahdollisuutta omaan elämään. Toinen lapsi on äidille etäinen. Äiti ei ole koskaan välittänyt tästä, ilmeisesti kadehtii koska lapsi on isälleen rakas. Tämä lapsi on alistettu harmaa hiirulainen. Hajuton, mauton ja väritön jotta äiti saa loistaa. Ja niin täynnä hyväksynnän kaipuuta että sattuu katsoakin.

      "Ystävät" tulee ja menee. Vain ne jotka pysyvät kiltisti alamaisina, pysyvät vuodesta toiseen. Jokainen vähänkin vahvemman itsetunnon omaava ajautuu ongelmiin narsistin kanssa. Osa häipyy kaikessa hiljaisuudessa, toisten kanssa tulee kunnon riita, mistä narsisti saa vain voimaa.

      Rivit ympärillä harvenee kun ikää tulee. Osa yrittää tulla toimeen kun ajattelee sen velvollisuudekseen. Kaikki eivät kehtaa myöntää edes itselleen tulleensa narsistin vedättämäksi ja jatkavat "kavereina". Eräänlaista tukholman syndroomaa esiintyy.

      • Anonyymi

        Ei halua edes ajatella mikä tyranni narsisti vaimo on siellä kotona. Mitenköhän on,ostaakohan mies kaikki mitä tämmöinen tyranni haluaa? Ja ne lapset,mikä heidän roolinsa on? Kauheata ajatella minkälainen kulissi-liitto on,varmaan ulkopuolisille tyranni narsisti luultavasti kehuskelee kaikella vaikka totuus on ihan toista.Jotenkin tosi järkyttävää ja samalla surullista.


    • Anonyymi

      Ex. ystävä on narsisti ja välit meni poikki ja hyvä niin. Monella on mennyt välit häneen ja hänen puolisoon poikki ja myös osaan sukulaisista. Itsessähän hänessä ei ollut koskaan vikaa ja hän on hyvä omasta mielestään. Osaa mielistelyn tietyille ihmisille. Sitähän se narsismi on. Mutta lopulta heillä on huono itsetunto ja he eivät oikein aitoja ihmissuhde taitoja yhtään tai olla yhdessä ihmisten kanssa. Heille ei saisi sanoa mitään. Parempi on pysyä kaukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      205
      1230
    2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      80
      776
    3. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      722
    4. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      206
      700
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      47
      641
    6. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      49
      623
    7. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      601
    8. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      23
      563
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      106
      560
    10. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      559
    11. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      550
    12. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      292
      538
    13. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      53
      526
    14. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      36
      518
    15. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      513
    16. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      509
    17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      504
    18. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      74
      501
    19. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      33
      479
    20. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      91
      456
    Aihe