Populismin tavoitteiden toteutuminen johtaa ongelmiin, jotka ovat tuttuja kommunistisessa maissa. Mitä muuta voi sanoa esim. Englannin polttoainepulasta tai Kuuban eristäytyneisyydestä jne.
Perussuomalaiset ja Kommunismi
12
88
Vastaukset
- Anonyymi
Aloittaja on ihan oikeassa. Millekään puolueelle tai näkemykselle ei pitäisi antaa enemmistön valtaa. Pienipalkkaiset pitää pitää valtiovallan erityisessä suojeluksessa.
- Anonyymi
Tiedätkö mistä kertoo oman valheellisen ja vihamielisen avauksensa kehuskelu?
- Anonyymi
Aloittajan mielestä Englanti on kommunistinen maa. Ehkäpä aloittajan kannattaisi lähteä ulos selvittelemään ajatuksiaan.
- Anonyymi
Ruotsin Suomen suurlähettiläs Nicola Clase toteaa, että Suomen suosio opiskelumaana on kasvussa ruotsalaisnuorison parissa. Tämä on Brexitin ansiota.
Ruotsalaisten tutkinto-opiskelijoiden lukumäärä kasvaa sekä Åbo Akademissa että Helsingin ruotsinkielisessä kauppakorkeakoulussa Hankenissa .
Clase kertoo, että kasvava trendi huomattiin Ruotsin suurlähetystössä vasta tänä keväänä.
Tämä on jotain uutta. Se johtuu ehkä siitä, että Suomesta puhutaan nykyään laajalti. Hoiditte koronapandemian erittäin hyvin, ja teillä on täällä erinomaiset yliopistot. Sekin vaikuttaa Suomen suosion kasvuun, että todella monet ruotsalaisnuoret ovat yleensä lähteneet opiskelemaan Englantiin, mutta brexitin jälkeen Englannin suosio on laskenut,
Clasen mielestä ruotsalaisnuorten maailmankuva on muuttunut. - Anonyymi
Vedit sitten luotisuoran, yksinkertaisen johtopäätöksen aloittajan esittämästä vertauksesta? Kyllä minä ainakin ymmärsin, mitä hän sillä tarkoitti. Ympäri käydään ja yhteen tullaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vedit sitten luotisuoran, yksinkertaisen johtopäätöksen aloittajan esittämästä vertauksesta? Kyllä minä ainakin ymmärsin, mitä hän sillä tarkoitti. Ympäri käydään ja yhteen tullaan.
Englannin Persut saivat aikaan sen, että ruotsalaiset ovat alkaneet huomata, miten hyvä maa on Suomi. Ruotsalaiset eivät ilmeisesti noteeraa Suomen Persuja miksikään.
- Anonyymi
Suomen isoimmat kommunisti lehdet ovat Iltalehti ja Iltasanomat Suomessa ei kelpaa edes peppun pyyhkimiseen
- Anonyymi
PS:jen pitää ottaa vaalimainos missä ne lupaa pudottaa poltoaineitten hintaa 4€
- Anonyymi
Siis tarkoitin 0.5 €
- Anonyymi
Kommunismi ja kansallissosialismi ovat samanlaisia.
- Anonyymi
Kommunismissa kaikki tuotantovälineet (tehtaat ym. isot yritykset) ovat osuuskuntien tai valtion omistuksessa. Kansallissosialismissa ne ovat yksityisten kapitalistien omistuksessa. Aikamoinen ero.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kommunismissa kaikki tuotantovälineet (tehtaat ym. isot yritykset) ovat osuuskuntien tai valtion omistuksessa. Kansallissosialismissa ne ovat yksityisten kapitalistien omistuksessa. Aikamoinen ero.
Brexit on siitä hieno, että vaikkei tullut kommunismia, tuli samanlaisia ongelmia kuin kommunismimaissa on havaittu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1875075Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,244465Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2593039Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1442934- 522531
- 271939
- 561873
- 771814
- 221787