Jaksaminen

Anonyymi

Minusta tuntuu, että en vain jaksa enää. Enkä todellakaan tarkoita sitä, että haluaisin vahingoittaa itseäni tai tehdä itsemurhaa. Yksinkertaisesti tuntuu vain siltä, että kaikki hajoo käsiin ja on liikaa stressiä. Kaikki myös tuntuvat vihaavan ja syrjivän minua. Mietin sitä, että mitä pahaa olen tehnyt, kun kaikki vihaavat minua? Tuntuu siltä, että asiat vain pahenevat koko ajan enemmän ja enemmän.
Päätin nyt kirjoittaa tänne, koska minulla ei ole ketään keneen luottaisin tarpeeksi.
Kiitos, kun luit! Voit myös toki antaa vinkkejä elämään!:)

12

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et kerro ketkä kaikki sua vihaavat,mutta ovatko he sanoneet vihaavansa sua.Tai miten se vihaaminen ilmenee.Joskus ihmiset purkavat pahaa oloonsa toisiinsa ilman että toinen on tehnyt mitään eli on syytön toisen käytökseen.

      Itse olen ollut koko koulu-ja opiskeluajat koulukiusattu ja mietin niitä asioita vielä 25 vuotta myöhemmin.

      Et kerro ikääsi niin vaikea neuvoa tahoa jossa voisit käydä juttelee.

      Mutta jos olet opiskelija niin suosittelen että juttelet jonkun kanssa näistä asioista. Itse en puhunut ja nyt on myöhäistä.Olen 45 ja työkyvyttömyyseläkkeellä ollut 10 vuotta.Koska en puhunut aikoinaan kellekkään kiusaamisesta.

      • Anonyymi

        Näkee käytöksestä, että vihaa minua. En halua täällä kovin kertoa itsestäni henkilökohtaisia tietoja, joten en esimerkiksi kerro ikääni. OLEN TODELLA PAHOILLANI, ETTÄ SINÄ OLET JOUTUNUT KESTÄMÄÄN KIUSAAMISTA! VOIMIA SINULLE! Kiitos, kun vastasit ja hyvää jatkoa!


    • Anonyymi

      Sama täällä, ei meinaa jaksaa, tekis mieli vaan huutaa koko maailmalle. Läheiset sairastaa psyykkisesti yritän auttaa minkä pystyn mutta en kohta jaksa, tarvin kohta itekki apua. Mun on pakko pysyä toimintakykyisenä ja hoitaa sen miljoona asiaa mikä velvoittaa että rattaat pyörii varaa ei oo sairastua. Voi kumpa tämä joskus loppuisi ja tulisi paremmat ajat. En edes muista koska viimeksi nauroin tai olin ihan rennolla fiiliksellä, ehei mun osa on kärsiä hamaan loppuun.en osaa sanoa itekkää vinkkejä kunhan avauduin kun kosketti nuo sanat-kaikki hajoo käsiin.

      • Anonyymi

        Voimia! Kyllä silti vaikka tuntuu, että ei jaksaisikaan niin uskon, että lopulta kaikki kai järjestyy!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voimia! Kyllä silti vaikka tuntuu, että ei jaksaisikaan niin uskon, että lopulta kaikki kai järjestyy!

        Kiitos:) olen rukoillut ja pyytänyt ja yrittänyt että eräs asia ratkeaisi monen vuoden jälkeen niin pystyisin itekki mennä elämässä eteenpäin. Täytyy nyt vaan toivoa...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos:) olen rukoillut ja pyytänyt ja yrittänyt että eräs asia ratkeaisi monen vuoden jälkeen niin pystyisin itekki mennä elämässä eteenpäin. Täytyy nyt vaan toivoa...

        Varmasti ratkeaa!<3


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varmasti ratkeaa!<3

        Toivotaan toivotaan , toivotaan

        Kulti


    • Anonyymi

      Joo, itsemurhan tekeminen on huonoin juttu minkä voi tehdä. Itämaissa uskotaan että jos tekee itsemurhan, niin kun syntyy uudestaan, niin on samat ongelmat edessä seuraavassakin elämässä.

      Itse ajattelen niin että jos olisi valmis tekemään itsemurhan, niin eikö silloin pitäisi kyetä jo näkemään, että asiat mitkä elämässä ovat vaivanneet, ovat vain "asioita", joista voi olla myös välittämättä, tai jos halu asioihin on kova, niin järjestelee ne sitten elämässään sille tolalle kuin haluaa - tai ainakin voisi peloitta yrittää, mitä vaan mitä on halunnut elämässä saavuttaa.

      Henkinen ahdistus ja kärsimys johtuu yleensä siitä ettei tiedosta tunteitaan, vaan pakonomaisesti pyrkii karkaamaan niitä. Se on jonkinlainen asennevamma, tai väärä näkemys asioiden laidasta. Joku voi myös saavuttaa tilan jossa hän huomaa että hän voi ajatella mistä tahansa asiasta - aivan siten kuin hän itse haluaa.

      • Anonyymi

        Itsemurhaa en voisi tehdä se on selvää!


      • Anonyymi

        Okei!:)


    • Anonyymi

      Aina ei tarvitsekaan jaksaa. Jos henkinen vointi menee oikein kunnolla pakkasen puolelle, niin ottaa vaikka sairaslomaa (jos on töissä). Usein myös unohdetaan ihan perusasioista huolehtiminen, esim. se että syö hyvin. Monikin masennus katoaisi sillä että ostaisi vaikka kunnon ison kebabrullan ja joisi kahvit päälle ja vaikka polttaisi tupakin vielä kolmanneksi. Joskus voi olla että tarvitaan kaikki kolme... Mutta nuokinhan on aivan tavallisia arkipäiväisiä asioita. Niitä ei passaa unohtaa.

      Kaikenlaiset lainat ja osamaksut ja epäsiisti koti lisäävät myös ahdistukseen oman osansa. Siivouksellakin on yllättävän positiivisia vaikutuksia mielentilaan ja tunteisiin.

      Itselleni on ollut huomattaa hyötyä hypnoosista. Jos osaat englantia niin suosittelen kuuntelemaan nukkumaan mennessä hypnoosia. Suosittelen ilmaisia youtubesta. Parhain on ehkä Michael Sealey -kanava. Sieltä voisitte kokeilla ensimmäiseksi kuunnella "Deep sleep hypnosis for healing, happiness & hope - positive affirmations sleep meditation".

      Noiden hypnoosien vaikutuksen huomaa seuraavana päivänä. Mm. parempi olo heti aamusta, rauhallisempi, vähemmän ajatuksia yms. Alitajunta pyörittelee niitä asioita yön aikana. Täysin ilmaista!

      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4692
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2013
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1722
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      151
      1295
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1211
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1076
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      973
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      936
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      902
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      272
      876
    Aihe