Jaksaminen

Anonyymi

Minusta tuntuu, että en vain jaksa enää. Enkä todellakaan tarkoita sitä, että haluaisin vahingoittaa itseäni tai tehdä itsemurhaa. Yksinkertaisesti tuntuu vain siltä, että kaikki hajoo käsiin ja on liikaa stressiä. Kaikki myös tuntuvat vihaavan ja syrjivän minua. Mietin sitä, että mitä pahaa olen tehnyt, kun kaikki vihaavat minua? Tuntuu siltä, että asiat vain pahenevat koko ajan enemmän ja enemmän.
Päätin nyt kirjoittaa tänne, koska minulla ei ole ketään keneen luottaisin tarpeeksi.
Kiitos, kun luit! Voit myös toki antaa vinkkejä elämään!:)

12

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Et kerro ketkä kaikki sua vihaavat,mutta ovatko he sanoneet vihaavansa sua.Tai miten se vihaaminen ilmenee.Joskus ihmiset purkavat pahaa oloonsa toisiinsa ilman että toinen on tehnyt mitään eli on syytön toisen käytökseen.

      Itse olen ollut koko koulu-ja opiskeluajat koulukiusattu ja mietin niitä asioita vielä 25 vuotta myöhemmin.

      Et kerro ikääsi niin vaikea neuvoa tahoa jossa voisit käydä juttelee.

      Mutta jos olet opiskelija niin suosittelen että juttelet jonkun kanssa näistä asioista. Itse en puhunut ja nyt on myöhäistä.Olen 45 ja työkyvyttömyyseläkkeellä ollut 10 vuotta.Koska en puhunut aikoinaan kellekkään kiusaamisesta.

      • Anonyymi

        Näkee käytöksestä, että vihaa minua. En halua täällä kovin kertoa itsestäni henkilökohtaisia tietoja, joten en esimerkiksi kerro ikääni. OLEN TODELLA PAHOILLANI, ETTÄ SINÄ OLET JOUTUNUT KESTÄMÄÄN KIUSAAMISTA! VOIMIA SINULLE! Kiitos, kun vastasit ja hyvää jatkoa!


    • Anonyymi

      Sama täällä, ei meinaa jaksaa, tekis mieli vaan huutaa koko maailmalle. Läheiset sairastaa psyykkisesti yritän auttaa minkä pystyn mutta en kohta jaksa, tarvin kohta itekki apua. Mun on pakko pysyä toimintakykyisenä ja hoitaa sen miljoona asiaa mikä velvoittaa että rattaat pyörii varaa ei oo sairastua. Voi kumpa tämä joskus loppuisi ja tulisi paremmat ajat. En edes muista koska viimeksi nauroin tai olin ihan rennolla fiiliksellä, ehei mun osa on kärsiä hamaan loppuun.en osaa sanoa itekkää vinkkejä kunhan avauduin kun kosketti nuo sanat-kaikki hajoo käsiin.

      • Anonyymi

        Voimia! Kyllä silti vaikka tuntuu, että ei jaksaisikaan niin uskon, että lopulta kaikki kai järjestyy!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voimia! Kyllä silti vaikka tuntuu, että ei jaksaisikaan niin uskon, että lopulta kaikki kai järjestyy!

        Kiitos:) olen rukoillut ja pyytänyt ja yrittänyt että eräs asia ratkeaisi monen vuoden jälkeen niin pystyisin itekki mennä elämässä eteenpäin. Täytyy nyt vaan toivoa...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos:) olen rukoillut ja pyytänyt ja yrittänyt että eräs asia ratkeaisi monen vuoden jälkeen niin pystyisin itekki mennä elämässä eteenpäin. Täytyy nyt vaan toivoa...

        Varmasti ratkeaa!<3


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Varmasti ratkeaa!<3

        Toivotaan toivotaan , toivotaan

        Kulti


    • Anonyymi

      Joo, itsemurhan tekeminen on huonoin juttu minkä voi tehdä. Itämaissa uskotaan että jos tekee itsemurhan, niin kun syntyy uudestaan, niin on samat ongelmat edessä seuraavassakin elämässä.

      Itse ajattelen niin että jos olisi valmis tekemään itsemurhan, niin eikö silloin pitäisi kyetä jo näkemään, että asiat mitkä elämässä ovat vaivanneet, ovat vain "asioita", joista voi olla myös välittämättä, tai jos halu asioihin on kova, niin järjestelee ne sitten elämässään sille tolalle kuin haluaa - tai ainakin voisi peloitta yrittää, mitä vaan mitä on halunnut elämässä saavuttaa.

      Henkinen ahdistus ja kärsimys johtuu yleensä siitä ettei tiedosta tunteitaan, vaan pakonomaisesti pyrkii karkaamaan niitä. Se on jonkinlainen asennevamma, tai väärä näkemys asioiden laidasta. Joku voi myös saavuttaa tilan jossa hän huomaa että hän voi ajatella mistä tahansa asiasta - aivan siten kuin hän itse haluaa.

      • Anonyymi

        Itsemurhaa en voisi tehdä se on selvää!


      • Anonyymi

        Okei!:)


    • Anonyymi

      Aina ei tarvitsekaan jaksaa. Jos henkinen vointi menee oikein kunnolla pakkasen puolelle, niin ottaa vaikka sairaslomaa (jos on töissä). Usein myös unohdetaan ihan perusasioista huolehtiminen, esim. se että syö hyvin. Monikin masennus katoaisi sillä että ostaisi vaikka kunnon ison kebabrullan ja joisi kahvit päälle ja vaikka polttaisi tupakin vielä kolmanneksi. Joskus voi olla että tarvitaan kaikki kolme... Mutta nuokinhan on aivan tavallisia arkipäiväisiä asioita. Niitä ei passaa unohtaa.

      Kaikenlaiset lainat ja osamaksut ja epäsiisti koti lisäävät myös ahdistukseen oman osansa. Siivouksellakin on yllättävän positiivisia vaikutuksia mielentilaan ja tunteisiin.

      Itselleni on ollut huomattaa hyötyä hypnoosista. Jos osaat englantia niin suosittelen kuuntelemaan nukkumaan mennessä hypnoosia. Suosittelen ilmaisia youtubesta. Parhain on ehkä Michael Sealey -kanava. Sieltä voisitte kokeilla ensimmäiseksi kuunnella "Deep sleep hypnosis for healing, happiness & hope - positive affirmations sleep meditation".

      Noiden hypnoosien vaikutuksen huomaa seuraavana päivänä. Mm. parempi olo heti aamusta, rauhallisempi, vähemmän ajatuksia yms. Alitajunta pyörittelee niitä asioita yön aikana. Täysin ilmaista!

      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      76
      2524
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      284
      2215
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      140
      1186
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      58
      993
    5. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      898
    6. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      854
    7. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      106
      808
    8. Haluathan nainen edelleen?

      Että hän saa nauttia sinusta. Kun aika on...
      Ikävä
      65
      807
    9. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      72
      807
    10. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      71
      805
    Aihe