Pystyykö joku kertomaan, mikä on pysäköintikiekon käyttövelvollisuuden voimassaoloaika silloin, kun pysäköintikyltissä lukee vain ja ainoastaan "1 h", mutta ei ole merkitty mitään kelloaikoja erikseen arkipäiville, lauantaille, eikä sunnuntaille? Lukee siis vain pelkästään, että "1 h".
Itse kuvittelin, että käyttövelvollisuuden voimassaoloaika olisi tällaisessa tapauksessa vain arkipäivisin (24 h vuorokaudessa), mutta että lauantai- ja sunnuntaipäivinä ei velvollisuutta olisi, koska siis niitä ei ollut erikseen merkitty. Nyt sain kuitenkin sakot sunnuntaina, kun minulla ei ollut silloin lainkaan parkkikiekkoa tuulilasilla. Tarkoittaako siis pelkkä "1 h" sitä, että kiekon käyttövelvollisuus on läpi koko viikon 24 h vuorokaudessa?
Pysäköintikiekon käyttövelvollisuuden voimassaoloajasta epäselvyyttä?!
6
172
Vastaukset 6
- Anonyymi
Tuossa tapauksessa käyttövelvoite on 24/7/365, eli kiekkoa on käytettävä aina.
- Anonyymi
Auton voi tuossa pysäköidä maksimissaan 1 h 29 minuuttia pitkäksi ajaksi mikäli on sattunut pysäköimään sopivaan aikaan (kiekkoon asetetaan saapumisaika seuraavan puolen tunnin tarkkuudella).
- Anonyymi
Jos ei ole kellonaikaa -> aina.
Jos on joku kellonaika -> pätee mainittuina aikoina- Anonyymi
Jep. Varsinainen merkki kertoo kiellon tai määräyksen, ja lisäkilvellä siihen voidaan tehdä lievennyksiä. Pysäköintikiekko-merkki määrää kiekon käyttövelvoitteen ja kertoo maksimiajan voimassaolon ajalle, ja sen alla voi lisäkilvellä erikseen kertoa, mihin kellonaikoihin velvollisuus ja aikaraja ovat voimassa.
- Anonyymi
Jos haluttaisiin kieltää pysäköinti yli tuntia pidemmäksi ajaksi vain arkipäivisin, niin kieltomerkin alla olisi lisäkilpi: 1 h, 0 - 24.
- Anonyymi
Ja itse asiassa lisäkilvessä pitäisi olla vielä (0-24), mikä kieltää lauantaisin pysäköinnin. Pääsi unohtumaan edellisestä.
PS. Mutta ei siis punaisella (0-24), mikä kieltäisi pyhinäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️561097Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?171089- 82871
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)92798Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21747Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k206650- 59631
- 105627
Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet213627- 99582
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html265505Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.102488Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73471- 39434
- 5418
Aika on tuonut järkeä
Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,42413- 32412
- 47410
Persut eivät uskaltaneet tulla ulos
Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9146394Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas20363