Pystyykö joku kertomaan, mikä on pysäköintikiekon käyttövelvollisuuden voimassaoloaika silloin, kun pysäköintikyltissä lukee vain ja ainoastaan "1 h", mutta ei ole merkitty mitään kelloaikoja erikseen arkipäiville, lauantaille, eikä sunnuntaille? Lukee siis vain pelkästään, että "1 h".
Itse kuvittelin, että käyttövelvollisuuden voimassaoloaika olisi tällaisessa tapauksessa vain arkipäivisin (24 h vuorokaudessa), mutta että lauantai- ja sunnuntaipäivinä ei velvollisuutta olisi, koska siis niitä ei ollut erikseen merkitty. Nyt sain kuitenkin sakot sunnuntaina, kun minulla ei ollut silloin lainkaan parkkikiekkoa tuulilasilla. Tarkoittaako siis pelkkä "1 h" sitä, että kiekon käyttövelvollisuus on läpi koko viikon 24 h vuorokaudessa?
Pysäköintikiekon käyttövelvollisuuden voimassaoloajasta epäselvyyttä?!
6
145
Vastaukset
- Anonyymi
Tuossa tapauksessa käyttövelvoite on 24/7/365, eli kiekkoa on käytettävä aina.
- Anonyymi
Auton voi tuossa pysäköidä maksimissaan 1 h 29 minuuttia pitkäksi ajaksi mikäli on sattunut pysäköimään sopivaan aikaan (kiekkoon asetetaan saapumisaika seuraavan puolen tunnin tarkkuudella).
- Anonyymi
Jos ei ole kellonaikaa -> aina.
Jos on joku kellonaika -> pätee mainittuina aikoina- Anonyymi
Jep. Varsinainen merkki kertoo kiellon tai määräyksen, ja lisäkilvellä siihen voidaan tehdä lievennyksiä. Pysäköintikiekko-merkki määrää kiekon käyttövelvoitteen ja kertoo maksimiajan voimassaolon ajalle, ja sen alla voi lisäkilvellä erikseen kertoa, mihin kellonaikoihin velvollisuus ja aikaraja ovat voimassa.
- Anonyymi
Jos haluttaisiin kieltää pysäköinti yli tuntia pidemmäksi ajaksi vain arkipäivisin, niin kieltomerkin alla olisi lisäkilpi: 1 h, 0 - 24.
- Anonyymi
Ja itse asiassa lisäkilvessä pitäisi olla vielä (0-24), mikä kieltää lauantaisin pysäköinnin. Pääsi unohtumaan edellisestä.
PS. Mutta ei siis punaisella (0-24), mikä kieltäisi pyhinäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään15213313Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen883730Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1363037Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2711471Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?461426Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1571385Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151304Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141264- 811091
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin2061010