Itse en ole mustasukkainen henkilö. Eikä ole puolisonikaan. Mutta sitten kuuntelin näitä juttuja että täytyy poistaa sosiaalisenmedian profiileja kun seurustelukumppani, puoliso tai vastaava on mustasukkainen tykkäyksistä ja kaikista kommenteista. Onko se enää normaalia? En ymmärrä eikö saa olla muiden ihmisten kanssa tekemisissä? Teinit ymmärrän mutta aikuisetkin.
Mikä on normaalia
11
1669
Vastaukset
- Anonyymi
Aika sairastahan tuollainen on
- Anonyymi
En ole mustasukkainen minäkään, enkä ole koskaan ymmärtänyt mustasukkaisten ihmisten toimintaa. Itselle ei tulisi mieleenkään pohtia jotain toisen someprofiileja. En mä käy niitä ikinä katsomassa, kun en omianikaan käytä. En rajota toisen menoja. Eipä tuo juuri missään viihteellä käy, mutta jos joskus tahtoo niin menköön. Ei tulisi mieleenkään tutkia toisen puhelinta tai lompakkoa tmv. Kyllä se asia ilmi käy, jos se jotain puuhaisi. Ei se todennäkösyys mun vahtimisellani pienenis, pikemmin päinvastoin. Turhalla mustasukkasuudella vain työntää toisen pois.
- Anonyymi
Minusta on turhaa tuo koko kuvien levittely. Lisää vain ulkonäkökeskeisyyttä ja ulkonäköpaineita. Minua ei kiinnosta katsella muiden kuvia, riittää että livenä tapaa. Meillä ei mieheni kanssa ainakaan ole mitään ongelmaa, kun kumpaakaan ei kiinnosta jakaa kuvia itsestään nettiin kaikkien nähtäville. Toisillemme vain välillä.
Miettikäähän, mikä pakottava tarve teillä on niitä kuvianne jakaa? Haluatteko saada osaksenne jotakin ihailua vai mitä?- Anonyymi
Tiedän esimerkiksi ihmisen joka on yli 70 vuotta ja erosi. Niin entinen puoliso oli niin mustasukkainen että kukaan tuttava ei olisi saanut käydä tykkäämässä mistään hänen jutuista maisemakuvistakaan. Sinulla aika suppea oletuskuva mihin Somea käytetään ei sinne vain jaeta omia kuvia.
- Anonyymi
Mulle ei ole mitään merkitystä sillä, mikä on normaalia. Jokaisella tuntuu olevan oma *normaali*. Sitä sitten kysellään.
Elän nyt elämäni parasta aikaa. Tiedän että minua rakastetaan. Tunnen sen jokainen päivä. Se ei ole normaalia, mutta tykkään siitä. Haluan asian pysyvänkin niin.
Siksi en koe edes uhraukseksi sitä, että kysyn rakkaani mielipidettä, ihmisistä joiden kaveruus vaikkapa fb:ssä tuottaisi pahaa mieltä hänelle.
Eikä minulla ole tarvetta ihastella muiden naisten profiilikuvia.
Minä kyllä nautin rakkaani mustasukkaisuudesta. se imartelee minua. Saan paljon ikäni kaipaamaani rakkautta, kaikissa muodoissa. Voin luottaa häneen kaikissa tilanteissa. Olen aina ykkössijalla.
Se ei tosiaankaan ole normaalia, mutta nautin siitä.- Anonyymi
Näinpä. Mielestäni ei ole "normaaleja" ja "epänormaaleja" ihmisiä, vaan kaikki ovat erilaisia. Ei ole mitään yleispätevää kaavaa, jonka mukaan kaikkien pitäisi toimia, vaan eri asiat sopivat eri ihmisille.
En ymmärrä, miksi joillekin voi olla niin tärkeää levittää kuvia itsestään nettiin, etenkin jos kumppani siitä pahastuu. Ainakin itselleni se kumppani on paljon tärkeämpi. Tuo kun on sellainen asia, johon voi itse vaikuttaa, toisin kuin jos joku ihan livenä tulee yhtäkkiä jotakin sanomaan
- Anonyymi
Itse en voisi kuvitella olevani yhdessä mustasukkaisen ihmisen kanssa. Sellaisen ihmisen persoonassa on jotain pielessä.
- Anonyymi
Toi on vähän paha toi some, kun sehän on ihan arkista juttelua, täsmälleen samaa ku mitä esim työpaikalla tehdään. Ja hieman kiusallistakin seurattavaa, puolison osalta siis. Kun ethän sä työpaikallakaan ole sen juttelua seurailemassa. Et kummallakin kun on kuitenki muutaki kanssakäymistä, jossa ei ihan ole kuitenkaan se sama tyyppi kuin mun, siis puolisonsa kans, luonnollisestikaan kun roolejahan ihminen on. No sitä miettii, että haluaako lainkaan katella tuota dokumentoitua vuorovaikutusta muiden kans, onko se ikäänkuin toisen erillisyyden loukkaamista. Mutta sen täydellinen ignooraus olis kai hieman outoa sitten sekin. Että muut tietäs ikäänkuin enemmän. Ja tietenki hieman sellaista uteliaisuuttakin kattoo, millä tavalla se puolisko on muiden kans olemassa. Et se on sillä lailla vähän oma maailmansa, jolle ei oikein ole täysin luontevaa suhtautumista kehittynyt, vielä ainakaan.
- Anonyymi
Ei ole normaalia ja sellaista epäluuloista kontrolloivaa tyyppiä sukupuolesta riippumatta ei kannata katsella päivääkään joka laskee jotain kommentteja ja tykkäyksiä ja haluaa haahuilla mätsäävät tuulipuvut viuhuen ja tehdä kaiken yhdessä, ei siksi että se olisi kivaa, vaan siksi kun muuten ei osaa olla.
- Anonyymi
itse joskus katselin vierestä kun
naiseni laskeutui istumaan toisen
syliin.
Mustasukkaisuutta?
noh exät linevät exiä syystä.
Tanssiin tarvitaan aina kaksi.
Ja mies tietää missä se raja menee.- Anonyymi
Ja jos ei niin se ei ole mies.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh613669Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli772995Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit792795- 962617
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412354Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1532046Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2072036Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö661985Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.901920Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3901880