Jos ei ole tuettu kone, niin kauanko voi käyttää Windows 10?

Anonyymi

Miten kauan voi käyttää Windows 10? Vertaan vanhaan putkitelkkariini joka kesti yli 19 vuotta.

13

404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      LTSC 2022 -versio on tuettu vuoteen 2032 asti, normaali kymppi 2025.

    • Ainakin vuoteen 2025 asti jolloin tuki loppuu. Riippuu sitten Microsoftista että voiko käyttää tuen loppumisen jälkeen, eli estääkö Microsoft jotenkin tuon vai ei.

      Kokonaan toinen ongelma on sitten kuinka kauan ohjelmat tukevat Windows 10:ä eli jos vaikka sitä pystyisi käyttämään seuraavat 20 vuotta niin tuskin uudet ohjelmat sitä noin pitkään kuitenkaan tukisivat.

      Esimerkiksi minulla on edelleen Windows 98 SE asennuslevy joka on yli 20 vuotta vanha ja ihan hyvin sitä voi edelleen käyttää, mutta ei siihen mitään nykyaikaisia ohjelmia voi asentaa.

      • Anonyymi

        Steam, Uplay ja Origin pelit eivät toimi enää 20 vuoden päästä, mutta sen sijaan samat pelit torrentilla ladattuna pystyy 20 vuoden päästäkin asentamaan win10-koneeseen eikä niiden toiminnassa ole ongelmia.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Steam, Uplay ja Origin pelit eivät toimi enää 20 vuoden päästä, mutta sen sijaan samat pelit torrentilla ladattuna pystyy 20 vuoden päästäkin asentamaan win10-koneeseen eikä niiden toiminnassa ole ongelmia.

        Mikä peli on niin kiinnostava että sitä jaksaa pelata 20 vuotta?


      • Anonyymi
        malaire kirjoitti:

        Mikä peli on niin kiinnostava että sitä jaksaa pelata 20 vuotta?

        Aika monikin hyvin tehty peli. Nykyään esimerkiksi NES pelit ovat arvossaan ja niitä pelataan vaikka ovat nykymittapuulla sellaista pikselimössöä huonolla äänellä.


      • Anonyymi
        malaire kirjoitti:

        Mikä peli on niin kiinnostava että sitä jaksaa pelata 20 vuotta?

        Lähiakoina julkaistuista peleistä esim. Cyberpunk 2077 on sellainen jota aivan varmasti pelataan vielä 20 vuoden päästäkin. 2000-luvun aikana yhtä hyviä pelejä on julkaistu useita muitakin, ja ne jäävät elämään kulttiklassikoina joita pelataan vuosikymmenien ajan.
        30 vuotta vanhoista 90-luvun alun PC-peleistä esim. System Shockia edelleenkin pelataan ja siitä on vuosien ajan ollut tekeillä myös uudistettu versio (System Shock Remake) joka perustuu unreal-engineen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aika monikin hyvin tehty peli. Nykyään esimerkiksi NES pelit ovat arvossaan ja niitä pelataan vaikka ovat nykymittapuulla sellaista pikselimössöä huonolla äänellä.

        30 vuoden aikana ei ole tullut edes mitään Lemmingsiä vastaavaa peliä, vaikka Lemmings oli todella iso hitti vuonna 1991.
        Lemmings toimii dosboxissa sound blaster emulaatiolla ja sitä varmasti myös pelataan aika paljon koska mitään vastaavia uudempia pelejä paremmalla grafiikalla ei löydy.


    • Anonyymi

      Winukkaa voi käyttää vielä pitkään, mutta ongelmia on tulossa sen suhteen, että ohjelmien valmistajat, esim. pelitalot, netflix jne., tulee optimoimaan softansa ja protokollansa Windows 11 uusien vaatimusten mukaisesti ja se tarkoittaa ongelmia kympin käyttäjille. Luin hätäseen pari päivää sitten jonkun jutun tähän liittyen, mutta en sen tarkemmin muista kaikkia yksityiskohtia. Se jäi kuitenkin mieleen, että kympin käyttäjiä nämä muutokset ei tule miellyttämään.

      • Anonyymi

        Tarkoittaakohan tuo sitä, että eläkeläis vanhusten tulee varautua Linuxen käyttäjäksi? Uudistukset yleensä ovat sitä luokkaa, että osta ja maksa murisematta vaikka eläke on pieni....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoittaakohan tuo sitä, että eläkeläis vanhusten tulee varautua Linuxen käyttäjäksi? Uudistukset yleensä ovat sitä luokkaa, että osta ja maksa murisematta vaikka eläke on pieni....

        Win11:ssä on eläkeläisille entistä parempia helppokäyttötoimintoja. Eläkeläisten ei kannata kymppiä enää käyttää, vaan päivittää viipymättä 11:een ja ryhtyä hyödyntämään uusia ominaisuuksia. Päivitys on ilmainen, ja MS:n tukisivustolla on ohjeet myös vanhojen koneiden päivittämiseksi.

        MS on antanut 5 vuotta siirtymäaikaa niille, jotka käyttävät sellaisia erikoissovelluksia ja erikoislaitteita joiden toimivuudessa saattaa olla yhteensopivuusongelmia. Tavallisia käyttäjiä ei hyödytä jäädä kympin käyttäjiksi vaan he voivat päivittää välittömästi.


    • Anonyymi

      Mitä jos vaihtaisit johonkin muuhun kuin windows 11:ta? Ainakin tulee mieleen ReactOS ja Pop! OS, joita voisi kannattaa kokeilla? Varsinkin PopOS tuntuisi olevan melko toimiva vaihtoehto, koska siinä pyörivät jo monet win-pelit - ongelmia on lähinnä kopiosuojauksissa, jotka eivät tunnista alkuperäistä mediaa, kun käyttöjärjestelmä on vaihtunut alta. Kuitenkin, moni peleistä Popittaa paremmin kuin alkuperäisessä ympäristössä ajettuna!

      • Anonyymi

        Toinen vaihtoehto on vain ladata win11 iso ja päivittää vanhankin koneen.
        Mölinä ja epäily on kovaa ennen päivitystä, mutta eipä ole tullut vastaan ketään tyytymätöntä päivityksen tehnyttä.


    • Anonyymi

      ReactOS ? ='D, tuohan on ollut ikuinen "demo" jo 20 vuotta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      472
      8466
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5820
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4762
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4615
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      64
      4111
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      171
      3749
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      95
      1212
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      857
    Aihe