Lannoitteiden hinnankorotuksille ei näy tulevan loppua

Yara nosti tänään lannoitteidensa hintaa 61 euroa tonnilta,

Yaran edellinen korotus oli perjantaina, 69 euroa.

Sitä edellisellä viikolla hinta nousi kahdessa erässä yhteensä 48 euroa tonnilta.

"selkeitä korotuspaineita on edelleen, kun kustannusnousua yritetään juosta kiinni".

"Tappiolla ei voi tuottaa."

Nyt alkaa olla kyse siitä, että lannoitetuotantoa ylipäätään pystytään pitämään yllä.
578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Nyt näkyy demarien hullu ilmastoshow kuljetukset kallistuu kun öljy ja sähkö maksaa jo tuplat vuodentakaiseen.
Lisäksi Suomitollot ostavat öljyä vähemmän ja näin pahentavat merkittävästi tilannetta energian suhteen.

Äänestä

Parempaa bisnestä kuin maatalous. Hinnat nousevat roimasti , löytyykö ostajia...ensi vuonna ostokset ovat minimaalisempia...josta päätellen satotasot pienenevät josta aiheutuu taas ihmettelyä maatalouden kannattamattomuudesta...eiks niin...

Äänestä
  • Ei kukaan viljelijä tappiokseen lannoitteita osta. Työttömäksi jää lannoitevalmistusteollisuus ja alihankintakumppanit. Kuljetus, elintarviketeollisuus, kauppa yms. Sato ei kasva ilman lannoitteita. Kaupoissa ruokapula, ainakin valikoima vähenee. Ulkomailla sama tilanne, sieltä ei apua Suomeeen

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei kukaan viljelijä tappiokseen lannoitteita osta. Työttömäksi jää lannoitevalmistusteollisuus ja alihankintakumppanit. Kuljetus, elintarviketeollisuus, kauppa yms. Sato ei kasva ilman lannoitteita. Kaupoissa ruokapula, ainakin valikoima vähenee. Ulkomailla sama tilanne, sieltä ei apua Suomeeen

    Juttelin juuri kuljettajayrittäjää. Ei tullut toimeksiantoja, ei viljan kuskausta eikä apulannan kuskausta. Joutuu vähentämään äijien määrää.

    Äänestä

Lannoitteiden hinnan nousu on ollut maailmanlaajuista. Hinnannoususta seuraa, että lannoitteen käyttö per hehtaari vähenee, sadot pienenevät, elintarvikkeiden tarjonta vähenee, ja hinnat nousevat. Lannoitteen käytöllä on aina taloudellinen optimitaso, nyt kun lannoitteet tulevat olemaan ennätyskorkeissa hinnoissa tuo optimi menee ennätysalhaiseksi. Ruuan hinta kallistuu globaalilla tasolla vääjäämättä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Yara nosti tänään lannoitteidensa hintaa 61 euroa tonnilta,

Yaran edellinen korotus oli perjantaina, 69 euroa.

Sitä edellisellä viikolla hinta nousi kahdessa erässä yhteensä 48 euroa tonnilta.

"selkeitä korotuspaineita on edelleen, kun kustannusnousua yritetään juosta kiinni".

"Tappiolla ei voi tuottaa."

Nyt alkaa olla kyse siitä, että lannoitetuotantoa ylipäätään pystytään pitämään yllä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu