Mikkeli
STT
Isän ja tyttären Pohjois_Karjalaan suuntautunut marjamatka sai surullisen lopun, kun viisivuotias tytär menehtyi ulosajossa Joroisten Kuvansissa keskiviikkona iltapäivällä. Auto kuljettanutta isää epäillään törkeästä rattijuopumuksesta ja kuolemantuottamuksesta, sillä hän oli nauttinut runsaasti alkoholia edellisenä iltana.
Onnettomuus sattui viitostiellä Joroisten ja Juvan rajalla klo. 13.05. 1954 syntyneen järvenpääläisen ohjaama auto suistui suoralla tiellä päin metallista opastintolppaa. Etupenkillä ilman turvavöitä ollut viisivuotias tyttö suistui törmäyksessä kojelautaan saaden ilmeisesti välittömästi surmansa. Hänet jouduttiin irrottamaan palokunnan voimin romuttuneesta autosta.
Myös ilman turvavöitä ollut kuljettaja loukkaantui.. Hänet vietiin tarkkailtavaksi Varkauden aluesairaalaan. Kuljettajan saamat vammat eivät olleet vakavia. Poliisin mukaan paikalla ei ollut lainkaan jarrutusjälkiä. Auton kuljettaja arveli alustavassa puhuttelussa nukahtaneensa rattiin. Häntä epäillään kuolemantuottamuskesta, törkeästä rattijuopumuksesta ja liikenteen vaarantamisesta. Hän oli lähtenyt aamu kymmeneltä palaamaan lakkamatkalta kotiin nautittuaan runsaasti alkoholia edellisenä iltana.
Kommenttia:
- Kuljettaja vain arveli nukahtaneensa, hänen ei tarvinnut epäillä nukahtamistaan, mutta poliisin, joka asian selvitti jo paikan päällä juurta jaksain, piti kertoa mediaan, että miestä vain epäillään kaikesta kerrotusta.
Menikö juttu oikeuteen tuomarin siunattavaksi ? Ei oikeus voi asiaa sen paremmin selvittää, kuin mitä poliisi on jo selvittänyt, vaan oikeuden on uskottava poliisin epäilykset. Oikeuden ei tarvitse epäillä, mutta poliisi on pantu kaikkein pienimmälle paikalle eli ei saa edes usjkoa omia tutkimuksiaan, eli ei voi kertoa uskovansa tietämisestä puhumattakaan, vaikka tietää paremmin kuin kukaan toinen.
Sitä se kuningas alkoholi saa käyttäjässään aikaan ja teettää yhä edelleenkin. Mikään ei ole muutunut neljännes vuosisadassa, vaan yhä edelleen jatketaan tuota typerää epäilemistä ja alkoholin vaikutuksen alaisena ajamista eli rattijuopuneena. Olisko se maailman suurin etikettivirhe, jos tuota typerää epäillään klisettä ei lyötäisi rikosjuttuihin mukaan ? Eikö asioita voi kertoa suoraviivaisesti, vaan pitää muunneltua totuutta kertoa ?
Tämäkin rikos kerrottiin juurta jaksain, joten siinä ei jäänyt kenellekään aihetta epäillä yhtikäs yhtään.
Isän ja tyttären marjamatka päättyi kohtalokkaasti 8.8.1997
2
101
Vastaukset
- Anonyymi
Et sitten löytänyt tuoreempaa tapausta lässyksesi kohteeesi kuin 24vuotta vanhan jutun?
Onko sulla kaikki hyvin? Ahdistaako vanhat asiat? Vieläkö ahdistaa vuoden -39 sota? Olekko jo selvinnyt lapin sodasta?
Mikä siis mättää?
Onhan uutinen jo aikanaan kirjoitettu juuri niin kuin se kirjoittaa pitää, jota on edelleen pidettävä varsin onnistuneena.
Poliisi tukki, syyttäjä aikanaan syytti, oikeus aikanaan tuomitsi.
Mikä järjestyksessä oli mielestäsi väärin?
Asiathan kerrotaan varsin suoraviivaisesti ja oikeuden mukaisesti, mikä syy sinula on tuota lakien ja asetusten mukaista uutisointia rakkikoiramaiseen tapaasi kritisoida?- Anonyymi
😜😜😜
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121441
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1361047- 68974
- 39897
- 69864
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54832Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774