Om någon undrar över aktiviteten

från min pseudonym på den senaste tiden så beror den på två saker. Först fick man en ny texteditor att öva med och nu ett nytt tangentbord.
I den nya editorn är det lättare att byta mellan språk och med det nya tangentbordet producerar man texten snabbare och bekvämare. Det är bara att konstatera, att bra går att ytterligare förbättra.
Hur är det med er på spalten, reflekterar ni över vad ni skriver med?

5

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jag uppmanar var och en som gärna skriver att ta en titt på utbudet på av tangentbord på marknaden. Utbudet är drygt men variationen är klen. Billiga tangentbord och tangentbord för spel dominerar, medan bra tangentbord för att producera text begränsar sig till ett fåtal i en prisklass på bägge sidor om 100 €. En investering som det definitivt lönar sig att göra.
      Microsoft var tidigare ensamt herre på täppan men har nu i mitt tycke mött sin överman. I och med att det är förbjudet att föra reklam här kan man väl inte skriva vilken övermannen är?

      • Anonyymi

        Det kanske inte är lämpligt.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Det kanske inte är lämpligt.

        Det ser nog inte ut att hejda någon på spalten. Åtminstone inte om de skriver på finska.
        Vad är det för prylar ni framställer text med?


      • Anonyymi
        Peppu-Reino kirjoitti:

        Det ser nog inte ut att hejda någon på spalten. Åtminstone inte om de skriver på finska.
        Vad är det för prylar ni framställer text med?

        ASUS laptop,gåva.


      • Anonyymi kirjoitti:

        ASUS laptop,gåva.

        Kör själv också med laptop men kopplar den till externt tangentbord, skärm, mus och lite annat på de 3 ställena där man använder den mest. Konstigt att det inte har tagits fram en dator som endast var en centralenhet och utformades som något annat än en kub. Dagens kuber kostar ungefär lika mycket som en laptop utan att ha några verkliga fördelar. Vidare är kuberna svåra att transportera.
        Det nya tangentbordet som man fortfarande är förtjust i är försett med texten "logi". Microsoft, så bra som det har varit, har mött sin överman.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe