No justiinsa joo, demukka se osaa kusettaa

Anonyymi

UUTISETPOLITIIKKA
IL-selvitys: Nasima Razmyarille vaalirahaa antanut mökkiyhdistys on elänyt julkisten tukien varassa
Työläisnuorten tuki ry salaa vuosikertomuksensa ja tilinpäätöksensä. Iltalehti selvitti, että yhdistyksen varat ovat valtaosaltaan peräisin julkisista tuista.
IL tutki, miten Nasima Razmyarille vaalitukea antanut yhdistys on elänyt valtion tuista tai Veikkaus-varoilla ja ay-jäsenmaksuilla rahoitettujen projektien palveluostoista.IL tutki, miten Nasima Razmyarille vaalitukea antanut yhdistys on elänyt valtion tuista tai Veikkaus-varoilla ja ay-jäsenmaksuilla rahoitettujen projektien palveluostoista.
IL tutki, miten Nasima Razmyarille vaalitukea antanut yhdistys on elänyt valtion tuista tai Veikkaus-varoilla ja ay-jäsenmaksuilla rahoitettujen projektien palveluostoista. HENRI KÄRKKÄINEN / IL
Tekijän kuva
Jarno Liski
[email protected]
Tänään klo 7:03

Nasima Razmyarin pormestarikampanjaa 2 500 eurolla rahoittaneen yhdistyksen varat ovat peräisin suorista valtion tuista tai Veikkaus-varoilla ja ay-jäsenmaksuilla rahoitettujen projektien palveluostoista.
Yhdistys myi 2015–2017 kiinteistöomaisuuttaan yli 130 000 eurolla, mutta saadut rahat ovat tilinpäätösten mukaan päätyneet kuluneet ”muihin kuluihin”.
Yhdistys salaa tilinpäätöksensä, vuosikertomuksensa ja jopa hallituksensa jäsenten nimet.
Kesän 2021 kuntavaaleissa demareiden pormestariehdokkaana Helsingissä ollutta Nasima Razmyaria tuki yhdistys nimeltä Työläisnuorten Tuki ry. Yhdistys ei ole suostunut näyttämään tilinpäätöksiään tai vuosikertomuksiaan Iltalehdelle.

2

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nykyiset demarit on tasan samaa aatetta vasemmiston ja vihreitten kanssa. Näitten käsi kyllä käy veronmaksajien kukkarolla tämän tästä. Ja muiden, kuin Suomalaisten etu on päälimmäisenä joka asiassa. Suomalaiset kelpaavat vain laskujen maksajiksi.

    • Anonyymi

      Tämänkin matun on Suomen valtio elättänyt ja kouluttanut. Heillä oli iso perhe, tarina kertoo, että heillä oli kerrostalossa oikein kaksi asuntoa, kun eivät yhteen mahtuneet. Toki vuokran maksoi yht.kunta. Äiti oli kotiäitinä ja isä ei pystynyt elättämään niin isoa porukkaa, isä oli aika vanha.
      Yht.kunta maksoi kaikkien koulutuksen. Onhan tuo Nasima kyllä veroja maksanut, aina ollut isopalkkaisissa töissä. Eikö veljet ole jalkapalloilijoita?
      Kyllä raha kelpaa, ei kai kukaan nyt omiaan käyttäisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      97
      3998
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3347
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      131
      2668
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      242
      2173
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      93
      1929
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      100
      1883
    7. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      21
      1819
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      115
      1658
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1321
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1242
    Aihe