kun totuus ja vain puhdas totuus kiinnostaa, eikö näin?
Se on ihana asia
Anonyymi
35<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Varmaan se niin on...
Luulisi sen kaikille sopivan
Kyllä. Puhdas totuus on totuus, siis totuus valheiden takana. Sitten on sellainenkin totuus kuin totuus toisten valheista ja teoista eli totuudellinen tieto jostain asiasta.
Valheen levittäjät, mustamaalaajat, lavastajat ja muut hämärähemmot luonnollisesti eivät ole totuudenpuhujia mutta heidänkin likaisista teoistaan on mahdollisuus saada totuus selville. Tietysti olisi parasta, että he itse tunnustaisivat sen ja tekonsa uhreilleen, viranomaisille ja muille, keille se tilanteen kannalta on olennaista.
Niin, vaikea ottaa kantaa, että missä vaiheessa yksilö auttaa omaa asiaansa parhaiten auttamalla selvittämään, että mitä on tapahtunut. Kuulemma totuus vapauttaa, tosin ei ole tällaisia virallisia kuulemisia itsellä juuri takana, että osaisin tarkemmin sanoa.
Kyllä totuus vapauttaa pahantekijöitäkin, vaikka ne seuraukset omista tekosista ei olisikaan miellyttävät ja vaikka niillä olisikin vaikutus loppuelämään. Olen silti sitä mieltä, että tunnustusprosessiin kannattaa lähteä, jos tilanne vaatii. Sehän vaikuttaa ihmisen omaan henkiseen terveyteenkin: stressiin, uneen, mielenrauhaan jne. Osalla ihmisistä vakava painolasti uuvuttaa ja omatunto syyttää siitä. Se ei poistu ennen kuin tekee sen käännöksen elämässään.
Niin ikään sille ihmiselle, jolle on tehty vääriin ja joka on jätetty epätietoisuuteen se tunnustaminen on vähintä, mitä väärintekijät voi tehdä tekojensa jälkeen. Jos ei itsensä vuoksi niin ainakin sen toisen vuoksi, jota vastaan on rikkonut, se pitäisi tehdä. Tällaisissa tunnustamisprosesseissa on myös syytä käyttää viranomaisia siinä neuvottelijoina mukana. Yksin ei voi hämärähemmojen kanssa lähteä sopimaan, jos on joutunut vakavien tekojen kohteeksi. Rangaistus myös luonnollisesti niille, jotka ovat teoissaan syyllistyneet rikoksen tunnusmerkit täyttäviin tekoihin. Asiaan kuuluvan rangaistuksenkin jälkeen, minkä yhteiskunta vaatii ja mikä hyvittää uhrin kärsimystä, väärintekijä voi silti usein saada ihan hyvän elämän ja mahdollisuuden muutokseen. Se ei ole poissuljettu, jos on rehellinen. Se rehellisyys on kaikkien vuoksi lopulta paras.
Joo, no on neuvottelijoita ja neuvottelijoita eikä tästä sen enempää.
Mulle on sanottu suoraan totuuksia mun ulkonäöstä, ett olen ruma. Ja kun totuudet on kuullut tuttujen suusta, ei tutut huvikseen sano nk.ystävälleen ett toinen on ruma hänen mielestään vaan kertoo suoraan tosiasiat ettei toinen elä missään harhaluuloissa oman ulkonäkönsä suhteen. Pitää olla kiitollinen ett on ollut niinkin rehellisiä tuttavia ympärillä.
Puhdasta totuutta vaan ei ole olemassa.
Totuuksia kyllä, jokaisen omasta vinkkelistä katsottuna, muttei absoluuttista.
Todella kiinnostavaa🥱
On olemassa totuus. Mitä helvettiä yrität manipuloida.
Sama tuli tuosta tärkeilijästä mieleen.
Mitähän manipulointia tuo oli?
Vain eriävä mielipide, kummaa hyökkäilyä 🙂
Absoluuttinen totuus on Jeesus Kristus. "Minä olen tie, totuus ja elämä." Hän on ainoa kuka on sanonut olevansa totuus ja Jumala, ilman että häntä voi kukaan pitää ylpeänä tai ylimielisenä. Se kuinka joku voi samaan aikaan olla nöyrä ja kertoa olevansa Jumala ihmisenä on mitä ihmeellisintä. 1 1 on absoluuttisesti 2. Nimillä ja merkityksillä voi leikkiä ja pelata mutta kaksi on kaksi vaikka sitä kutsuttaisiin kolmeksi, määrä ei muutu ihmisten mielen mukaan. Se on siis absoluuttista ja objektiivistä totuutta.
Uskoo ken tahtoo tuonkin. 🙃
Jos sinulla on kaksi jalkaa niin et sinä voi kuvitella niitä yhtään enempää olevaksi, eikä kukaan muukaan. Näin ollen absoluuttisia totuuksia on olemassa. Tämä on Kristinuskon aloittama ajattelumalli, että totuuksia on, se on myös ainoa perusta jolla tiedettä voidaan hyödyllisesti ja järkevästi tehdä.
Ookko lopettanut valehtelun
Tuota noin ei nyt sekoiteta tiedettä ja uskontoa keskenään. Toki minulla on kaksi jalkaa, niinkuin varmaan sinullakin.
Uskosta en rupea väittelemään mutta, aika pahaa jälkeä se on tähän maailmaan saanut aikaan. Historia sen jo todistaa.
Jos ei ole uskoa absoluuttiseen totuuteen, ei ole tiedettäkään. Kuka voi tehdä tiedettä ilman uskoa totuuksiin joiden varaan sitä rakentaa? Ei kukaan. Jos me katsoisimme matematiikkaa subjektiivisena ja relatiivisenä, se murentaisi kaiken teknologian. Tietoa ei ole ilman uskoa tietoon. Näin ihmisen käsityskyky vain toimii. On uskottava että 1 1=2, ennenkuin sen voi tietää.
Uskonnolliset juutalaiset tuomitsivat Jeesuksen ristille, että siinä mielessä olet oikeassa. Kirkot ovat myös olleet aina täysin maallistuneen eliitin, eli varallisuutta ja valtaa käsissään pitävän eliitin pelinappula. Jeesuksen seuraajat ihan eri asia. Valitettavasti totuus kiinnostaa siinäkin mielessä harvoja, että Jeesuksen oppeja noudattavat niputetaan yhteen uskonnollisten ihmisten kanssa, ketkä eivät käytännössä elä Jeesuksen ohjeiden mukaan. Valhe hallitsee ihmisiä niin, etteivät he kykene tekemään tällaista erottelua, ja siinä onkin nähtävillä ihmisten pahuus.
Siis kuka?
Juuri näin☝🧡
Miksi pitää alunperin vetää itsensä sellaiseen kuoppaan että joutuu jotain totuuksia selittämään. Olisi rehellinen alun alkaen ja kertoo totuuden niin tarvitse myöhemmin selitellä.
Niin, yksi vaihtoehto sinne poteroosi, että joskus ne muut käy niitä selvityksiään tekemään toisten puolesta. Olipa hölmö kommentti sinulla, mutta kuka toiselle kuoppaa kaivaa se itse siihen lankeaa on kuitenkin se ydin minkä voi varmaan tapauksesta riippumatta allekirjoittaa ja kommentistasi poimia
Ei nyt tarvitse hernettä vetään nenuun. Mistä tiedät että en kirjoita itsestäni? Älä hyvä ihminen vedä kaikkea itseesi. Rauhoitu
No jos kirjoitat itsestäsi, niin ei muuta kuin laulamaan sitten kun kerran jotain helpotusta selvästi haet
Jos sulla noin huono olo niin selvitä asiat henkilön kanssa. Syytön minä siihen olen. Muiden tekemisiä ja totuuksia tiedä kuin omani.
Mitenkä se sinulle kuuluu. Saan kait tuntea mitä tunnen. En ole tänne mitenkään tilivelvolllinen tunteita avaamaan
Silti olet tikannut jo neljättä kommenttia jostain syystä ja viimeisin jo perinteisesti täysin asian vierestä.
Mihinkä sinä oikein yrität minua maalittaa? Eikö sinulla ole muuta tekemistä? Kun kytätä minua ?
JuhaR ei pysty seksiin. Sen takia se on piilossa naisia suomi24 palstalla 20 vuotta
Onko se totta vai tarua, siinäpä vasta pulma.
Onhan noita tarinoita.
Kuka kirjoitti raamatun tai koraanin?
Ihminen ei Jeesus tai Allah.
Ei ole yhtä oikeaa on vain Jumala se kaikille sama.
Ihmiset vain vääristelevät asioita.
Sanotaan ettei totuus pala tulessakaan.
Uskolla ja totuudella ei välttämättä ole tekemistä toistensa kanssa.
Olen samaa mieltä kanssasi. Hieno oivallus.
Kiitos tuosta, jokaisella toki oikeus mielipiteeseen ja uskoonsa.
Ei se kuitenkaan kenestäkään parempaa tee.
Näinpä.Kyllä näitä kaikenmaailman saarnamiehiä ja itsensä ylentäjiä ainoina oikeina riittää. Jokaisella se totuus löytyy loppupeleissä omasta sydämmestä. Omastatunnosta. Sinne se oikea raamattu on kirjoitettu jo dna,ssa🧡
Monellakaan ei ole rohkeutta omaa sydäntä kuunnella,omaa omaatuntoa,sisäistä ääntä.Jumalan kirjoittamaa totuutta. Kaikella älämölöllä se yritetään peittää. Uskonnolla,tieteellä,milloin milläkin.
Kyllähän se kiinnostaa tietää.