Vesilinnustus Etelä-Suomessa

Benellikö myyntiin...

Edessä on muutto Helsinkiin. Harrastuksiini on kuulunut oleellisesti vesilinnustus, jota täällä tundralla on voinut helposti harrastaa.

Minkälaiset harrastusmahdollisuudet ko. touhuun on n. 70km säteellä Helsingistä?

3

1044

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bosambo

      Moi,muutin itse h.kiin v-85,nyt tosin asun Vantaalla enkä voi linnustaa h.gin kaupungin merialueella.Homman nimi on se et tarviit veneen tai kaverin kenellä sellainen on.Asuin itse Lauttasaaressa 14v ja kun lähdin veneellä Pajalahden satamasta niin nopeimmillaan 15min.ssa oltiin jo kuvat laitettu veteen ja itse asemissa luodolla,tottakai keliä on merellä monenlaista ja kaveri pitää olla mukana.Välillä suurin haaste on saada vene turvallisesti "kivelle",tottakai sen voi jättää myös ankkuriin "kellumaan",mikä onkin parempi,koska toi Viron viinaralli ja sitäkautta nopeiden alusten peräaallot saattaa yllättää ellei sitä ajoissa tajua.Viime syksynä linnustuslupa maksoi muistaakseni 10e,voimassa syyskuun 10stä vuoden loppuun,siis kaupungin merialueelle.Yleisellä merialueella voi tietty aloittaa elokuun 20 ja metsästyskortti riittää,ei muita maksuja.Saaliina tyypillisesti sinikkoa,haapanaa,isokoskeloa,haahkaa,loppusyksystä eritoten allia.Houkutuskuvat pitää olla ja ratkaisevaa mun kokemuksilla se et hauleja pitää olla paljon patruunassa ei niinkään valtavan kokoista.Aseena itsellä Tikka puoliauto,suppari aika avara,itsellä ollu kiinni sylinteri vuosikausia ja hyvin on saalista tullu.Olishan tän voinu sanoa lyhyestikin:kauppatorilta veneellä 15min ja voi alkaa merilinnustamaan.Hyvää kevättä.

      • Benellikö myyntiin...

        Kiitti vinkistä!

        Olen joskus huomannut, että kauppatorilla on venetaksin kyltti. Voisiko esim. sellaisella ottaa matkan luodoille ja esim. seuraavana tai parin päivän päästä pyytää hakemaan takaisin. Voiko luodoilla yöpyä, teltassa tai laavussa? Onko ne kuinka isoja? Entä ovatko täysin puuttomia? Onko näillä luodoilla ruuhkaa?


      • bosambo
        Benellikö myyntiin... kirjoitti:

        Kiitti vinkistä!

        Olen joskus huomannut, että kauppatorilla on venetaksin kyltti. Voisiko esim. sellaisella ottaa matkan luodoille ja esim. seuraavana tai parin päivän päästä pyytää hakemaan takaisin. Voiko luodoilla yöpyä, teltassa tai laavussa? Onko ne kuinka isoja? Entä ovatko täysin puuttomia? Onko näillä luodoilla ruuhkaa?

        Luodot on lähes puuttomia mut mitä väliä.Toi taksi hoito miksei mut millä sä haet mahdollisen saaliin.Luotoja on tietty monen kokoista eikä siellä oo tunkua,joskus hyvinä "alliaamuina"lokakuussa mut yleensä aina aika rauhallista.Voihan siellä yöpyä mut muistaakseni vaan tilapäisesti eikä kaikilla niistä(luodoista).Kyllä vene pitää olla joko itsellä tai kaverilla.Taitaa olla helpompi kun käyt linnustamassa siellä kotiseudullas,koska vaivaa joutuu näkemään jos täällä meinaat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1924
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1670
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1276
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      63
      1192
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      998
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      893
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      886
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      862
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe