kuinka moni maksaa televisiolupaa?? minä en!!! vuosi sitten mainostettiin jos kaikki maksais niin se ei olisi niin kallista, mitä vielä!!! sen mainoksen jälkeen hinta kallistu ja suomessa maksoi tuolloin ennätys määrä ihmisiä tv-lupaa!! silloin sanoin luvan irti.. onko kukaan kuullut et tv-lupa tarkastaja tulisi poliisien kanssa kotiin jos epäilee henkilöllä olevan tv???
teevisolupa!!!
kapinoiva renttu
122106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ei ne tuu kotiin kun et laske ovesta. jos niillon varma tieto sun telkkarista niin kannattaa olla tarkempana ovea aukastessa/ei aukastessa.
Meillei muutenkaan avata tuntemattomille joten ihan sama.
Lupatarkastajaa ei tarvitse päästää sisään, ja poliisi ei saa kotietsintälupaa.
TV-lupa on yksi niistä asioista, joita ulkomaalainen ei suostu uskomaan, kun siitä ensi kertaa hänelle kertoo. Kun vielä kertoo paljonko lupa maksaa ja millainen kyttäysorganisaatio sitä varten on olemassa kivitaloineen kaikkineen, muukalaisella silmät suurenevät ihmetyksestä teevadin kokoiseksi.
maine amerikkalaisista samalla, kun sama on maksu niilläkin, mutta kyttäys vähän tehokkaampaa.
Ei ole.
Norjassa on myös telkkarilupa. Täällä sitä ei edes pysty pakoilemaan, koska ostaessasi liikkeestä telkkarin tai kortin satelliittivastaanottimeen, menee ilmoitus automaattisesti paikalliseen tv-hallintoon. No, tämä on monessa muussakin suhteessa paljon tiukempi ja byrokraattisempi maa.
"Täällä sitä ei edes pysty pakoilemaan, koska ostaessasi liikkeestä telkkarin tai kortin satelliittivastaanottimeen, menee ilmoitus automaattisesti paikalliseen tv-hallintoon." Bullshittiä, ei kukaan jaksa ilmoittaa mihiinkään että sinulla on tv jos ostat uudet töllön jostain liikkeestä, mistä he tietävät sun nimi jos maksat käteisellä? Ja ei mikä kaapeli-tv/sateliitti myyvä kauppa ilmoita eteenpäin sen. Ei heillä ole mikään velvollisuus siihen eikä sopimustakaan tvlupa hallinon kanssa. Ota asiasta selvää ennenkuin kirjoitat näitä asioita...
ja voin paitsi olla pelkäämättä lupatarkastajaa myös rehellisin mielin räksyttää surkeista ohjelmista!
Muiden kuin YLE:n ohjelmista voi räksyttää hyvällä omallatunnolla, vaikka ei lupamaksuksi nimettyä piiloveroa maksaisikaan.
on käsitys että tv-lupamaksu on vain suomessa, kyllä se maksu on olemassa saksassa, ruotsissa, norjassa, englannissa jne yleensäkin kaikissa euroopan maissa aina etelä eurooppaa myöten, ja kaiken lisäksi kerran hesarissa olleen maksuvertailun mukaan suomessa vuosimaksu ei ole edes eu keskitasoa vaan sen alle!
Neuvoisitko kuinka voin katsoa muita kuin YLE:n ohjelmia ilman lupaa? Ei taida onnistua, eli samalla tavalla sitä lupaa maksetaan niistä muistakin kanavista.
no mulla kävi niin että,tuli poliisin karhu ryhmä ovesta läpi ja armeija hemmot helikoptereilla pörräilemään ku katoin salattuja elämiä,joten maksa vaan ja mieluiten triplana