Valkeakoski muuttajan silmin.!

Anonyymi

Tässä melko uutena asukkaana parin vuoden kokemuksella olen ihmetellyt kaupungin ihmeitä. Ensinnäkin veneitä on lojumassa rannoilla siis laitureissa pitkin kesää ja näillä ajellaan muutamia kertoja kesässä.! Tulee mieleen näyttämisen haluko on ihmisillä jonkun paatin omistajana, jota ei käytetä kun muutama kerta. Sama olo tulee kesätorilla tai torilla yleensäkin . Sinne kurvailee kilpapyörän esittelijöitä pieni lauma. Olen käsittänt että treenauspaikka on jossakin muualla kuin torilla. No onhan se pyörä saatava näytille.!

Sitten olen kävellyt Apianrannan kävelykatua ja ihmetellyt kieltomerkkejä oikaisuita pihojen läpi ei sallita ja helvetimoisia kieltomerkkeja on ja parhaat leirinvartijat on aitoja pystyttelemässä kuin sakemannit aikoinaan. Varjele luoja vielä niitä rivitalosuunnitelmia sinne pälkäneentielle päin. Eihän sitä rantareittiä kohta saa muut käyttää kun näitä kyttäreitä alkaa olemaan kun gestapon aikoina.
Joten ei täällä viihdy kuin 50 vuotta sitten muuttaneet entisaikojen ihannoijat. Ei tämä enää ole kehittynyt 20 vuoteen.

8

1507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinulla ei tule olemaan helppoa missään, kerjäät itsellesi ongelmia tuolla asenteella.
      Vaivaat turhaan päätäsi muiden asioilla ja haluat vielä tunkeutua yksityisalueille, keskity elämään omaa elämääsi, anna muiden elää omaansa.

    • Anonyymi

      Muuta takaisin sinne mistä tulitkin vai menikö sielläkin "sukset sekaisin" ihmisten kanssa?

    • Anonyymi

      Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa. Vanhat teollisuuspaikat on yleensä jääneet jälkeen kehityksestä! Näin täällä tehdään kun on 50 vuotta samaa tehty eikä ole huomattu että maailma ympärillä muuttuu. Omahyväisiä löytyy näiltä vanhoilta twollisuuspaikkakunnilta. Ja vielä haalitaan väkeä kun entisetkin lähtee.Jos 200 lähtee joka vuosi niin jotainhan se kertoo!!!

    • Anonyymi

      Se on tämä "koski" natsismin ja stalinismin" kehto.

    • Anonyymi

      Joko kokoomuslaiset myi sähköyhtiön!!!????

    • Anonyymi

      Taitaa kaupoista loppua kynttilät kohta.

    • Anonyymi

      Ja urheilualueelle rakennetaan pienen piirin käyttöön jos jonkinlaista rakennusta. Koripallokenttä on tyhjän panttina siellä. Pari poikaa siellä kesällä heitteli. Mikähän järki senkin rakentamisessa oli. Sekin kyllä kymppitonnin maksoi. Nyt kenttä odottelee seuraavaa kesää. Kliffaa hei.

    • Anonyymi

      Kyllä se koripallokenttä hyvin saa valoa keskellä talvea!!! Kyllä on rahaa höpöinvestointeihin. Samalla suunnalla lenkkireiteillä ei saada edes palanutta lamppua vaihdettua pariin vuoteen ja aina sammuu lamppuja. Mutta tyhjä luminen koripallokenttä se oikein kirkkaiden valojen loisteissa paistaa. Kukahan rahahanan vartija senkin on rakentanut. On rahaa tyhjänpäiväisyysiin. Vai pitääkö jokaiselle puolueelle ja sen kannattajille oma JukuJuku maa sinne urheilualuelle tehdä. Hei herätys pahvit.!!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5450
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1452
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      951
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      841
    5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      822
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      813
    7. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      807
    8. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      799
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      794
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      39
      779
    Aihe