Kuten äskettäin kolmannen tuomionsa saanutta kansanedustaja Tynkkystä?
Onko rikollisuus siis oikeastaan hyve persujen arvomaailmassa?
Onko rikollisuus siis oikeastaan hyve persujen arvomaailmassa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 87
Vanhimmat
Tuomiot ja rikollisuus eivät ole ne oleelliset asiat, vaan se että ajaa asiaansa ja tuo epäkohdat esiin vaikka sitä pyrkii valtakoneisto keinoja kaihtamatta estämään.
Onko tuon kirjoittanut itse Tynkkynen?
Vosut ei tuota rikollisena edes pidä, raiskaa-tappaa-syö uhrinsa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/db0c1c61-2fc6-4441-8a8e-6a99e92dae0a
Rikostuomiosta saa sulkia hattuun persun oman lausunnon mukaan.
Vasut piilottelee tuotkin kotonaan.
https://poliisi.fi/-/poliisi-pyytaa-tunnistusapua-ja-havaintoja-epaillysta-tapon-yrityksesta
Vihavasut tuon hyväksyy, miksi.
https://yle.fi/uutiset/3-12124244
persut ihnnoi rikollisuutta ylikaiken.kansanedustajan mukaan se on meriitti persuille.
Sdp hallitus ja ulkoministeri hakee, milloin toteutuu oikeusvaltioperiaate ja tuomio.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006390221.html
Tynkkysen ammattirähinöintiä kaduillakin joku persu arvostaa? Me muut pidämme sitä verorahojen törkeänä väärinkäyttönä.
Ainakin tällä palstalla, selvästikin "te muut" ette veroja ole koskaan maksaneet, muuten ei olisi noin kiihottavaa toistella typeryyksiä ja hurrata verovarojen polttamista surutta.
Saa relleestää, ja vaahdota, kunhan tekee omilla varoillaan, vähä kismittää maksaa hänen jorinoitaan verorahoilla. Jos persut
haluaa rahoittaa, antaa ' Sebun' turista.
Tosin puoluetuetkin maksaa ,arvaa kuka?
Ei paljoa maksa vuodessa, maksu yli 50 vuotta.
https://www.iltalehti.fi/talous/a/200a4e99-a71a-4b7a-a6de-6369cca9e348
Montako veromarkkaa on tynkkynen valtiolle tuonut? Hirveä menoerä valtiolle ja kiitokseksi hilluu kaduilla.
Minua harmittaisi jos kukaan ei toisi julki kuinka vaarallista meno on somalien ja irakilaisten lähellä.
Sananvapaus on hyve ja kansanedustajan on edustettava kansaa.
Tynkkyselle plussat kaikesta.
Tynkkysen kohdalla on ihan turha puhua mistään kansanedustamisesta. Tyhjäpäinen mussuttaja, jota kansan enemmistö tuskin haluaa etujaan katsomaan.
Juuri hänelle monet tulivat ilmaisemaan millainen on tilanne Oulussa ja juuri heidän äänensä Tynkkynen toi kuuluviin.
Ainoa ymmärrettävissä oleva asia on se, että Tynkkynen itse asuu Oulussa, joten on aika luontevaa, että paikalliset pölhöpopulismin kannattajat ottivat häneen yhteyttä.
Olisiko ollut viisaampaa vaieta kokonaan siitä, mitä Oulussa tapahtui? Olisitko mieluummin itse repinyt nämä tarinat palasiksi kuin ottanut kantaa naisten ja lasten turvallisuuteen?
Hmm. Jos minulla on jotain hätää, en ole ensimmäisenä avautumassa siitä jollekin ex-bb-tyrkylle, jonka suurin ansio on housuunpaskoiminen kameran edessä.
Heh heh, työkavereina on irakilainen ja (Irakin) kurdi. Samassa bussissa menee aamuisin töihin kolme somalia samalta pysäkiltä. Onkohan minussa vikaa, kun ei pelota yhtään?
Ei sinun kannata puhua raiskattuja tyttöjä vastaan tai moittia pelkäämisestä.
Hän kuuluu kokoomusnuorten kanssa samaan liigaan siis?
Joo, on irvokasta että S. Tynkkynen nimittää itseään kansan edustajaksi.
Niin pientä kansaa on vaikea löytää, mitä ST edustaisi.
Onneksi se pienikin kansa saa äänensä kuuluviin Tynkkysen avulla, vai?
Entä sitten?
Jos persut ihannoivat rikollisia, niin silloin persuihin saa kohdistaa rikoksia.
Et kai sä nyt meinaa että KOKO Ranskakin ihannoisi taparikollisia?
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/983da789-dc98-42fc-848b-efebca79c7d4
Nobelin rauhanpalkitokin myönnettiin toimittajalle jota kotimaassa odottaa pitkä vankeustuomio!
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008319485.html
Eikö ole ihmeellistä miten "rikollisuus" on kovassa nosteessa nykypäivänä!
Joo, tämä "taparikollisten" ihailu näyttää yleistyvän EU:nkin alueella!
rikollisia ??? tänä aamuna ei ollut rikollisia, mutta teidän hyysäämiä vajakkeja joilla teette rahaa .
Vajakki olet itse. Parantumaton sellainen.
no kohta nähdään onko hyysättäviä makoilemassa yöllä naapuriin tuli 🤣
Tynkkynen on ylimielinen taparikollinen ja katurähisijä. On mielestään joku ukko ylijumala jolla on oikeus tehdä lain kanssa mitä huvittaa.
Niinpä. Oma kotimuslimi kainalossa on ihan kiva varmaan vastustaa maahanmuuttoa ...
Mistä tiedät mitä Tynkkysen päässä liikkuu?
Pieni osa kansasta, jonka toivottaisiin vaikenevan on hänelle hyvin kiitollinen siitä, että toimii heidän äänitorvenaan.
Mistä päättelet Alanin olevan muslimi, onko hän ilmoittanut sen jossain?
Persujen arvomaailma on vaan niin sairas!
Persut eivät näe asiaa siten että kiihoitaminen kansanryhmää vastaan olisi rikos. Kyse on heistä sananvapaudesta.
Heitä itseään ei tosin sovi arvostella,ei rasismista eikä muutoinkaan sillä he ovat mielestään kaikessa oikeassa,muut väärässä.
Ja sitten vielä "Ihmettelevät", miksi heitä rinnastetaan kansallissosialisteihin. Eivätkö itse huomaa yhtäläisyyttä vai onko se asia, josta pitää olla hiljaa?
Persut ovat julistautuneet omaksi rodukseen, joihin muut kohdidtavat rotusyrjintää eli rasismia. Ei tainnut puhe perpansseista olla liioiteltua.
Persujen mielestä mustienkin rikokset saa tuoda julki, eikä niitä tarvitse kaunistella.
Kovista esittää yleensä se kaikkein epävarmin luuseri. Kuten tässäkin tapauksessa.
Osoittihan se jonkinlaista "herkkyyttä" kun Sebbe oli taannoin konttaamassa vaipoissaan kirkon rappusilla. Syytä en muista mutta taisi liittyä johonkin imetyskeskusteluun.
Tynkkynen on samalla tavalla taparikollinen kuin Navalny on Venäjällä. Toki Venäjä on iso maa ja siellä on erilainen kulttuuri. Venäjällä kaikki mittasuhteet ovat isompia, otteet ovat kovempia ja rangaistukset rankempia. "Vihapuhelaki" on Suomessa poliittinen laki ja tähdätty aatteellista oppositiota vastaan. Persut ovat aatteellinen opposito hallitsevaa liberaalista aatetta vastaan. Tynkkystä jahdataan Suomessa niinkuin Navalnya on jahdattu Venäjällä. Toki poliittinen jahti on Suomessa varsin pehmeää, Tynkkynen on vapaa mies ja saa istua kansan valitsemana eduskunnassa. Hyvä niin.
Pahus sentään! Unohdin panna tuon "liberaalista" lainausmerkkeihin.
Niin, onhan Navalnyi myös äärioikeistolaisiin piireihin kytköksissä, kuten Sebbekin.
Mutta Sebbeä ei voi kuitenkaan miksikään sananvapauden marttyyriksi luokitella, vaan hän on pelkkä BB-talon opein louskuttava julkkis-tyrkky. Mutta näyttäähän se kelpaavan monille mistään mitään ymmärtämättömille lööppi-uskovaisille.
Osoittaa kyllä tiedon ja järjen puutetta, kun alkaa rinnasttaa Tynkkysen Navalnyihin!
Millähän ilveellä Sebu pääsi aikanaan sinne BB-taloon? Huusiko "allahu akbaria" ulko-oven takana? No ei sen puoleen. Eihän sinne menekään kuin kaikkein tyhmimmät, jotka eivät piittaa nolata itsensä totaalisesti. Sebun typeryys se vain sai jatkoa, kun hän lähti vielä politiikkaan mukaan.
Tynkkynen ei ole taparikollinen ja tiedät itsekin sen. Se, joka häpäisee Suomen rikoslain ja oikeusistuimen höyrypäisillä antirasismipäähänpistoillaan on se taparikollinen. Sanan varsinaisessa merkityksessä.
Kolme tuomiota samasta rikoksesta ylittää taparikollisuuden rajapyykin. Sillä silloin rikos on jo tahallinen, eikä millään muodoin vahingoksi selitettävissä. Tynkkynenhän ei sitä edes yritä, vaan pyrkii syyttämään omia virheitään valtion syyksi. Kuten kaikki taparikolliset!
Mitä kovempi rikollinen sitä "parempi" persu.
Kyllä,+30+%:lla+persujen+kansanedustajistakin+on+tuomio,+monilla+useita.
Tynkkynen ei ainakaan ole tappanut tai raiskannut ketään.
Tarkoitat ettei hän ole jäänyt vielä kiinni niistä.
Ovatko Tynkkysen kriitikot?
Muistuttaako persujen "politiikka" kansallissosialismia?
Ainakin kansallissosialisteissa ja persuissa on samaa lakien halveksimista.
Miten voi kansanedustaja tehdä saman rikoksen kolme kertaa?
Persujen Tynkkynen voi - ja eikös hän ole myös PS:n kolmas
varapuheenjohtaja!?
Maailma on kummallinen. Ennen esim. homous oli rikos ja isänmaallisuus hyve nyt asiat ovat päinvastoin.
Vain haittaisänmaallisuus on rikos tai sen ainakin pitäisi olla, sillä se tehdään tahallisesti ja vapaasta tahdosta.
Haittaisänmaallisuuteen kuuluu mm. rasismi, rokotusvastaisuus, työläisvihamielisyys ja valtaapitävien maalitus/trollaus vihapuheilla jne. Mitä useampi määreistä osuu kohdallesi, sitä varmemmin olet haittaisänmaallinen.
Tynkkynen piti eduskunnassa marotonpuheen sen puolesta ettei Suomi lahjottaisi 5 miljardia muille maille. Äänestyksessä persut, kristilliset ja liikenyt puolueina valitettavasti hävisivät ja sen seurauksena Suomen lapset maksavat korotettujen verojen ja maksujen myötä n. 250 miljoonaa vuodessa 30 vuoden ajan jotta lahjoitukseen menneet miljardit on tulleet takaisinmaksetuiksi. Tynkkyseltä tuo yritys oli todella isänmaallinen teko, tuolla 5 miljardilla olisimme saaneet esim. kaikki Suomen hoitajapulat ratkaistua moneen kertaan ja kaikille vanhuksille turvatun loppuelämän. Nyt nuo miljardit käytetään esim. Italiassa italialaisten eläke-ikien laskuun, mafian korruptioon, Kreikan uusien aseiden hankintaan yms.
Tynkkysen uskottavuus meni jo siinä vaiheessa, kun hän konttaili kirkon portaissa vaipoissaan. Ja kolmas rikostuomiokaan ei sitä paranna.
Tukipaketti taas on Suomenkin pelastus kun myös muut EU-maat voivat osaltaan elvyttää talouttaan ja nostaa näin suomalaisten tuotteiden kysyntää. Asia on varmaan vaikea ymmärtää, varsinkin jos koulutus on saatu BB-talosta ja vaipat yhä käytössä!
Erinomainen kommentti! Kiitos, että jaksat!
Miten nykyinen PS-puolue, jonka kolmas varapuheenjohtaja on kaksinkertainen rikoksenuusija, kuvittelee olevansa Suomen isänmaallisin puolue?
Eihän Suomi - meidän isänmaamme - ole mikään rikollisten piilopaikka!
Eihän Suomi - meidän isänmaamme - ole mikään mafiavaltio!
Eikö sinua huoleta sellainen, että on vuosikausia politikot puhuneet paljon, mutta selvästikään edes he itse eivät ole tienneet ja ymmärtäneet mistä ovat puhuneet, saati sitten äänestäjjät. Perussuomalaisten myötä on tullut se, että myös politiikassa paskajutuista puhutaan paskajuttuina, mutta jostain syystä se tuntuu olevan kovin hankalaa, niin vanhoille puolueille, kuin myös oikeuslaitokselle, siksi on kyhätty outoja lakipykäliä, ja vielä oudompia tulkintoja niistä, ja sitten jaetaan tuomioita. Tosiasiassa rajoitetaan sananvapautta. Nuo tuomiotkin pääsääntöisesti ovat tulleet totuudemukaisista kommenteista, ihan todisteustikin - tilastollisesti.
Sellainen ei kuitenkaan tunnu purevan mitenkään tähän mielensäpahoittajioen ja uhriutuvien yhteiskuntaan. Täällä halutaan että jatketaan asioiden käsittelyä ympäripyöreitä ja mitään sanomattomuuksia toistellen. Sillä tavallahan ei muutosta kyllä aikaan saada. Mutta ollaan niin sovinnaisia, ja jatketaan epäkohdista kärsimistä ja pahennetaan niitä, tuomitsemalla niitä jotka niitä uskaltavat julki tuoda, omilla nimikkeillään. Paska kun on paskaa, vaikka sitä kuinka kukilla höystäisi.
Oletko itse rikoksenuusija Tynkkynen, kun yrität kierrellä ja kaarrella ja selitellä, että muka persut eivät ole mihinkään laittomaan syyllistyneet? Halveksitko selvänä persuna Suomen lakeja? Tuolta pohjalta on kyllä odotettavissa Tynkkyseltä ja muilta persuilta lisääkin rikoksenuusimista. Persujen ajattelupohja vuotaa kuin seula - ja persujen kannatuspohja samoin - yhä useampi äänestäjä siirtyy antamaan äänensä vastuullisille hallituspuolueille.
Persujen äänestämiseen aiemmin haksahtaneet ovat selvästi heräämässä ja viisastumassa.
Persujen venäjämielisyys ja halu tehdä Suomesta mafiavaltio ei houkuttele enää ketään persuuntumaan. Yhä useampi karistelee "persuuntumisen paakut" itsestään ja vapautuu kannattamaan viisaampaa ja todella toimivampaa politiikkaa. Miksi enää seistä persuuntuneessa avoviemärissä, kun vastuullisten puolueiden luomat ilahduttavan vapaat politiikan tulokselliset laitumet odottavat.
Sinulla on sen tasoista kommentointi, ettei edes ole syytä niihin tämän enempää kantaa ottaa.
Eli osui ja upposi. hehehe
Anonyymi 15:26 näköjään jauhotti persun! Jälleen kerran! Eipä löytynyt persulta MITÄÄN kannanottoa, kun anonyymi antipersu esitti niin korkeatasoisen ja todenmukaisen kommentin!
:-)
Miten matalatasoinen olisikaan tämä PS-stä keskusteleva palsta, jos vain persut täällä sopertelisivat, kaiket päivät vain ihannoisivat diktatuureja ja leimailisivat ilmastomuutoksen, koronan ja pian tulevat liukkaat ajokelit huijaukseksi. :-D :-D :-D
Anonyymi 15:26 näköjään jauhotti persun! Jälleen kerran! Eipä löytynyt persulta MITÄÄN kannanottoa, kun anonyymi antipersu esitti niin korkeatasoisen ja todenmukaisen kommentin!
:-)
Miten matalatasoinen olisikaan tämä PS:stä keskusteleva palsta, jos vain persut täällä sopertelisivat, kaiket päivät vain ihannoisivat diktatuureja ja leimailisivat ilmastomuutoksen, koronan ja pian tulevat liukkaat kelit huijaukseksi. :-D :-D :-D
Milloin Tynkkynen tuo morsiamensa näytille? Taparikollisen puolisot kun ovat usein mustelmilla.
Miten Sebun puoliso on päässyt Suomeen? Mamu mamu mamu??????
Ettei olisi vaan jokin terroristi?
Huomaatkos omasta kommentistasi, että sinulle näyttää kyllä rasismi sopivan kunhan se osuu oikeaan henkilöön.
Haittaisänmaallisuus on myös rikollisuuden hyväksymistä, varsinkin jos se kohdistuu heikompiosaisiin.
Miksi persut ihailevat rasisteja ja rikollisia?
Ja tykkäävät kulkutaudeista?
Persujen Vallin on kohta myös syytteessä rasistisista puheistaan Tampereen kunnanvaltuuston kokouksessa. Eli kyllä näitä PS-tolloja riittää...
Tutkiiko poliisi jo nauhoituksia?
Juu, mitä sitten?
Juuri tuomittu Torssonenkin on periaatteiltaan persu, vaikka joutuikin eroamaan persuista liian negatiivisen julkisuuden takia. Mutta hyvin suosittu yhä persujen keskuudessa.
Sinähän et sitä tiedä
No sinun suosikkisi ainakin ...
Älä pane sanoja suuhuni.
Persuna se Torssonen Jyväskylän valtuustoon äänestettiin! Persu se on!
Niin, mitä sitten?
Ihaile ihan vapaasti Torssosta ja sen toimia. Se kun kuuluu persuismiin ...
Vihervassut ovat pippelipuudeleita, pöllivät rahat ja pakenevat.
Niinhän se menee, että kouluja käymättömät ja syrjäytyneet kokevat rikolliset omikseen. Ao. ilmiö on erityisen voimakas Usassa; huumehemmot ja muut pöljät ovat syrjäytyneiden mieleen (väristä riippumatta).... Ja Suomen kurjilla on pakottava tarve apinoida isoa maailmaa. Eli äänestetään paikallisia pikkukonnia ameriikan malliin. Toki persuissa on myös isoja konnia, mutta enimmäkseen kuitenkin näitä taskuvarkaita.
Niin, ja rattijuoppoja nämä muita nilkkejä. Yrittävät räyhäämällä ja valehtelemalla päästä rahoihin käsiksi. Kuten se Turtiainen! Matkalaskuja väsäämään vaikka palkka on jo tarpeeksi suuri. Mutta koijata pitää kun se on toinen luonto.