Sote ja harvaan asuttu maa

Anonyymi

Tanskassa on toimiva sote yksityis omalääkäri, toimii ja saa nopeasti lääkäripalvelut maassa jossa asutaan tiiviisti välimatkat lyhyitä.
Suomessa luodaan massiivinen julkinen sote terveydenhuolto jossa saa myös yksityistä lääkäripalvelua.
Pääkaupunkiseudulla kolme isoa kuntaa onnistuisi Tanskan malli, muualla mitä kauemmaksi mennään pääkaupungista niin asutus harvenee jossa massiivinen julkinen sote toimii.
Soten onnistuminen käytännössä, kunnat köyhtyy Helsikiläinen asukas joutuu kustantamaan muun Suomen palveluja muuten syntyy epätasa-arvoa alueitten kesken.

Näin käy me täällä peräkylillä joudumme pyytämään apua teiltä, vaikka teitä ei huvittaisi silti teille jää paremmat palvelut.
Meillä saattaa olla huonnommat palvelut mutta meillä on jotain muuta mitä teillä ei ole, meillä on väljyyttä ja luontoa, teillä on enemmän maahanmuuttajia me saamme tyytyä niihin harvoihin muualta tulleisiin, siinäkin olette etuoikeutettuja.

Pertikki

15

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisihan se kohtuutonta Helsingin kustantaa peräkylälle samat palvelut joita tajaan asutut paikat saavat omalla kustannuksellaan.

    • Anonyymi

      Eihän nyttenkään palvelut ole yhdenvertaisia.

    • Anonyymi

      Onneksi emme elä me- yhteiskunnassa vaan huolehdimme itsessämme yksilöinä

      ja teistä moni huolehtii maahanmuuttajien ja italialialaisten elämästä maksaen ne ja ottaen palveluleikkaukset vastaansa rohkeadti omastaan luopuen. Eipä siinä ole valittamista

      Vielä: muistakaa että Suomen eläkevarannot OVAT KORKMANIN JA MUIDEN SÖHLÄILYN takia panttina EU-jäsenyydestä eli

      ette saa parannusta eläkkeisiin, ette pois taitettua indeksiä ette ...
      ilman EUn lupaa eli mankumaan joudutte Italialta ja Kreikalta .. ja muilta veronvälttelymailta
      Antakee armoa ja arvoa. Hyvä näin

    • Anonyymi

      Helsingin ja Espoon palvelut ovat vaakalaudalla. HUS:n ylipääjohtaja totesi jo lähes vuosi sitten, että jos köyhempien kuntien tukeminen toteutuisi suunnitellusti,
      HUS ei pysty huolehtimaan oman alueensa sairaista ja terveydenhuollosta.

      Samaa kansaa ollaan ja yhdessä veroja maksetaan, että minulla ei ole pk-seudulla asuvana mitään sitä vastaan, että tuemme tukea tarvitsevia kuntia.
      Joihinkin kuntiin ei ole jäänyt riittävästi veronmaksajia,
      on paljon eläkeläisiä ja vähän työpaikkoja.

      • Anonyymi

        Ikävä vain, että H:gissä pääsy lääkärille on vaikeinta.


    • Anonyymi

      Syntyvyys nousussa Katri Kulmuni pieniin päin.

    • Näin Stadilaisena ilahtuisin, jos voisin jakaa Stadini rahaa maa-seudulle yleisemminkin.
      Etenkin tuki-Rahaa Aseille, Laadukkaille Puukoille...Peto-Eläimiä varten.
      Karhu, Ilves ja Susi vaarantavat ihmisen terveyden.
      Kaiken-lisäksi myös Ihmisen energia-terveellisen Lihan saannin.
      Heinäthän ovat Lehmille ja muille Elukoille tarkoitetut.
      Hirville ja Peuroillekin.
      Jänikset?
      Hiiret ja Myyrät Huuhkajille?
      -
      Kaivakaa syviä kuoppia Mökki-teittenne keskelle.
      Menkää öisin nyysimään Mökkiläistenne E-pillerit.
      Silloin Suomi pelastuu.

      H.

      • Maailma pelastuu nii i sitähän elokapinalliset yrittää, kirkko luvannu puolustaa lapsia heidän toimissaan ilmaston puolesta, Herran nimeen, Amen.


    • Pääkaupunkiseudulla edullisempi asema.

      Kuntia joissa enemmistö eläkeläisiä ja tahti kiihtyy, vähäinen työvoima tulevaisuudessa ei tuo tarpeeksi verotuloja, riittääkö työvoimaa hoitamaan eläkeläisiä kun eläkeläisten keski-ikä nousee jatkuvasti.

      Tarvittaisiin maahanmuuttajia tänne mutta kun te siellä pääkaupungissa ette halua luovuttaa kun teilläkin pula.

      Herrat Helsingissä täällä maakunnissa syntyy kapina mieliala, mitä sitten.

      • Anonyymi

        Miten täällä nyt mitään kapinaa voisi syntyä, kun Suomessa on maailman paras tyttöhallitus, joka tekee aina kaiken oikein...


    • Kaupunkeihin sitä lähdettiin 60- ja 70luvuilla leivän perässä.
      Siksi sitä väkeä siellä Helsingin nurkilla on.
      Lisääntyivätkin siellä, jo ainakin 2 sukupolvea.
      Ei kait se nyt niin väärinkään ole, vaikka ikääntyviä kuntia etelästä avustetaankin.
      Jos sitten kaikki muuttaisivat etelä-Suomeen, mikä järki siinä olisi.
      Ei se palvelujen tarve siitä miksikään muutu.
      Entistä enemmän vaan syntyisi ruuhkaa, etelään.

      • Anonyymi

        Kunnille maksetuilla valtionosuuksilla on jo vähävaraisia kuntia tuettu pitkät ajat. Erityisavustuksillakin on autettu.


    • Anonyymi

      Monta pienempää kaupunkia on paljon järkevämpi yhteiskuntamalli, kuin yksi jumalaton pitäjä, kuten pääkaupunkiseutu. Pääkaupunkiseutu vääristää lisäksi aina lähes kaikilla mittareilla kaikki statisiikat, kun verrataan asioita muuhun suomeen.

    • Anonyymi

      "Suomessa luodaan massiivinen julkinen sote terveydenhuolto jossa saa myös yksityistä lääkäripalvelua".
      En ole kuullut tai en ymmärtänyt. Mitä tarkoitat ?

    • Sote ei ole koskaan valmis, tämän päivän mukaan valmisteltu ei päde 10 vuoden kuluttua.
      Nostan hattua niille saavat sen kohtuullisesti toimimaan.
      Miettinyt usein mitä jatkossa tapahtuu, pääkaupunkiseudun ulkopuolella mitä kauemaksi mennään sen enemmän tulevaisuudessa kuntien merkitys häviää, Sotealueet asia erikseen.
      Miten tulevaisuudessa, kuntia jotka käytännössä häviää kartalta joissa korkeintaan kesäasukkaita, kaksois-kuntalaisuus pelastaisi aluksi vähän jos kansalaiset ottaisivat sen, sekin vielä ajatus asteella.

      Turhaa näitä miettiä, nämä on jo vuosia sitten mietitty, luulisin Osmo Soinivaaran tapaiset on raapineet kaljuaan tämän johdosta,..?...Krista Kiurun selityksiä saamme vielä kuulla kyllästymiseen asti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1334
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      51
      1279
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1085
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      115
      999
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      52
      636
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      142
      599
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      552
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      538
    9. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      495
    10. Valehtelu

      Oletko valehdellut kaivatullesi?
      Ikävä
      71
      473
    Aihe