Ihanteellisin alkuaika kokouksille?

Anonyymi

Mikä on sinun mielestäsi ihanteellisin alkuaika hallituksen kokouksille tai yhtiökokouksille?

Klo 8-16 työpäivää tekevänä vastaan omasta puolestani, että hallituksen kokoukset ja miksei myös yhtiökokoukset on hyvä saada alkamaan heti työpäivän jatkeena ilman turhaa luppoaikaa. Ihanteellinen aloitusaika kokoukselle on klo 16:00 tai 16:30 tai viimeistään klo 17:00. Jos illan ainut kokous alkaa myöhemmin kuin klo 17, jättää se todella ikävästi tyhjää työpäivän päättymisen ja kokouksen alkamisen väliin. Lisäksi myöhään alkava kokous kestää pidemmälle iltaan kuin aikaisemmin alkanut kokous.

Esim. teen mieluiten työpäivän klo 8-16 ja heti perään kokous klo 16:00-17:30 ja lähden kotiin. Ei niin, että ollaan töissä klo 8-16 ja illan ainut kokous on klo 18:00-19:30. Siinä jää kaksi tuntia työpäivän päättymisen ja kokouksen alkamisen väliin (mitä teen ne kaksi tuntia?) ja klo 18 alkava kokous syö väkisinkin illasta omaa aikaani, kun istun kokouksessa klo 19:30 asti.

Mutta joo, minä lähden tästä illan ainoaan kokoukseeni, joka alkaa klo 18:30. Jokainen voi pohtia klo 8-16 työpäivää tekevälle klo 18:30 alkavan hallituksen kokouksen mielekkyyttä. Se ei nimittäin ole kovinkaan mielekästä! Pyörittelen peukaloita työpäivän päätyttyä klo 16-18:30 ja sitten istun kokousta klo 18:30-20:00 ja saavun suoraan töistä kotiin klo 20:30.

Mikä ihana ilta. Neljän tunnin ylityöt (klo 16-20) yhden hallituksen kokouksen takia. Ei ihan optimaalista, mutta asiakas päättää koska kokous alkaa, niin sen mukaan mennään. Hyvä ettei hallituksen PJ ehdottanut klo 22 alkavaa kokousta!

5

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taas sama aloittaja samoilla jutuilla

    • Anonyymi

      Kaikki kellonajat ovat sopivia isännöintipalstan aktivointi yrityksille !

    • Anonyymi

      Jos työpäivä on normaali klo 8-16, niin kuinka kokoukseen ehtisi sen alkaessa klo 16:00?

      Töistä täytyy ehtiä myös kokoukseen ja työmatka vie aikansa eli tavallisesti 0,5-1 tuntia. Töissä on viimeksi syöty puolenpäivän aikaan, joten energiat alkavat olla vähän loppu ja perhekin haluaa syödä. Syönnin jälkeen täytyy sitten mennä sinne kokouspaikkaan.

      Eli kokous voi työssäkävälle alkaa noin klo 18:00. Tähänkin on aika kiire.

      • Anonyymi

        "Jos työpäivä on normaali klo 8-16, niin kuinka kokoukseen ehtisi sen alkaessa klo 16:00?"

        Jos menet lääkärille tai hakemaan autoa huollosta, niin töistä kyllä pääsee lähtemään vähän aikaisemmin kotiin. Miksi taloyhtiön kokousta varten ei voisi lähteä vähän aiemmin kotiin, tai siis isännöintitoimistolle?

        Eräs isännöimäni taloyhtiö pitää yhtiökokoukset aina klo 15:00. Mietipä sitä, miten työssä käyvät osallistuvat klo 15:00 alkavaan yhtiökokoukseen? No, olemalla pois töistä sen aikaa!

        Jos et voi olla pois töistä pari kertaa vuodessa klo 15 alkavaa kokousta varten, niin sitten et ole mukana taloyhtiö päätöksenteossa. Niin se on.


    • Anonyymi

      Isännöitsijän kannalta ihanteellisin alkuaika kokouksille? Klo 14. Siinä saa parin tunnin kokouksen kokonaan työajalle ja töistä kotiin klo 16. Miksi kokousten pitäisi olla työntekijän työajan ulkopuolella?

      Osakkaat voivat olla pois töistä kerran vuodessa osallistuakseen klo 14 yhtiökokoukseen. Sama koskee hallituksen jäseniä. Jos ei saa muutamaa kertaa vuodessa oltua tuntia pois töistä keskellä päivää, kannattanee katsoa uutta työnantajaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      137
      8318
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      104
      7519
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      92
      5706
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      97
      5656
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4830
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      145
      2658
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      61
      2513
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1485
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1444
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      53
      1349
    Aihe