Mitä kuluja ei saisi ehdottomasti kirjata yrityksen kirjanpitoon?

Anonyymi

Oikeastaan otsikossa se kysymys olikaan :)

22

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huonosti muotoiltu kysymys. Ei tuollaisia kuluja edes ole.

    • Anonyymi

      Kaikille palkansaajille vaan tiedoksi tosiaan tämä simppeli tosiasia:
      Yrittäjät laittaa firman kirjanpitoon kaikki omat kulunkinsa ja ruokakaupan laskunsa ja uuden vuoden rakettiostokset ynnä muut perämoottorit. Lisäksi ne joita ei voi laittaa kulunkeihin, niin ne laitetaan ainakin verovähennyksiin.

    • Anonyymi

      vastaus: sellaisia kuluja jotka eivät kuulu liiketoimintaan.

    • Anonyymi

      Jos tarkkoja ollaan, yrityksen pitää kirjata kirjanpitoonsa myös sellaiset yritystoimintaan kuulumattomat kulut, jotka kiertävät yrityksen kautta. Esimerkiksi jos työntekijä käyttää työpuhelinta (ei puhelinetu) myös omiin tarkoituksiinsa ja ne kulut peritään työntekijältä joko laskulla tai vähennetään palkasta.

      Toinen asia, joka saattaa tulla yrityksen taloudenpitoa tuntemattomalle yllätyksenä: Yrityksen kirjanpidossa voi olla ja usein onkin myös sellaisia kuluja, jotka vaikuttavat yrityksen kirjanpidolliseen tulokseen, mutta eivät alenna yrityksen verotettavaa tulosta. Esimerkiksi edustuskuluista saa vähentää verotuksessa vain 50 %.

    • Anonyymi

      Joo itse käyn säännöllisesti thaihieronnassa kaikki kulut verotukseen.

    • Anonyymi

      Yrittäjä voi laittaa tiettyyn pisteeseen asti kuluihin omat vessapaperinsa..kahvinsa..astianpesuaineet jne joita tarvitaan myös toimistolla mutta kannattaa olla tarkka ettei mielinmäärin. Tietty riippuu minkä kokoinen firma on myös. Jos kotona pyörität niin aika paljon voi laittaa edellämainittuja firmalle esim. Mutta et voi firmalle ostaa lapsesi leluja ja päivittäisiä ruokaostoksia prismassa. Vapaalla autoedulla voi silloin tällöin myös tankata kakkosautoa kunhan se ei ole jatkuvaa ja liian näkyvää. Esim ladattavilla autoilla voi tätä hyvin pelata. Esim jos perheen kakkosauto käy bensalla ja sinä ajat valtaosa sähköllä sillä autolla jossa vapaa autoetu. Nämä onnistuu tietty parhaiten juuri yhden miehen yrityksessä tai jos teitä on hyvin vähän😅

      • Anonyymi

        No ei tosiaan tarvii päätänsä vaivata, että uskallanbko laittaa 20 vaiko 40 rullaa puolivuosittain WC-paperia Toimistotarvikekuluihin.

        Verottajaa oikeasti kiinnostaa vain (pikkupetoksien...) rahasummat, jotka ovat vähintään 30.000 euroa arvoltaan.

        Sen alle ei kannata kalliita verotoimsiton ihmisiä lähettää minnekään mitään sotkuisia kaupan vessapaperikuitteja täsmäämään ja lukemaan. Tällaiset on jotakin 1960...1980 lukujen vero- ja yritysromantiikan ajan asioita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei tosiaan tarvii päätänsä vaivata, että uskallanbko laittaa 20 vaiko 40 rullaa puolivuosittain WC-paperia Toimistotarvikekuluihin.

        Verottajaa oikeasti kiinnostaa vain (pikkupetoksien...) rahasummat, jotka ovat vähintään 30.000 euroa arvoltaan.

        Sen alle ei kannata kalliita verotoimsiton ihmisiä lähettää minnekään mitään sotkuisia kaupan vessapaperikuitteja täsmäämään ja lukemaan. Tällaiset on jotakin 1960...1980 lukujen vero- ja yritysromantiikan ajan asioita.

        Niinhän se on. Meillä oli verotarkastus ja tapansa mukaan alkuun napisivat vähän kaikesta. Jopa niistä pienistä kuiteista mutta lopulta tuli vaan ilmotus ettei ole seuraamuksia ja loppukirje tulee sitten postissa. Ei ne tosiaan lähe töitä tekemään kymppejen ja satasten takia ellei niitä sitten ole järjestelmällisesti ja isolla summalla yhteensä. Esimerkiksi että ostat ne ruuat joka päivä kaupasta firmalle niin siitä voi tullakkin lopulta jotain. Tai jos kirjotat kilometrejä autostasi ihan älyttömiä määriä suhteessa rahapalkkaan kuten tämä yksi mestisvalmentaja. Se oli maksanut itselleen koko vuoden palkan 95% kilsoina verottomana niin ei tarvi ihmetellä että narahtaa. Toki tässä vaikuttaa myös toimenkuva eli onko liiketoimintaasi jotenkin liittyvää se ajaminen? Ja olennaista että onko ne kilsat siellä auton mittaristossa jos niitä tarkistetaan? En uskaltaisi kilometrejä kirjottaa mikäli niitä ei autolla olisi ajettu oli niistä sitten osa yksityisajoa tai ei. Pahin on se jos niitä kilsoja ei ole, joskus ollut niin ettei myös väitettyä autoa ole jossa ne kilsat voisi olla. Myyntiedustajat ajaa autoa toki mutta onhan se sitten hieman kyseenalaista jos kirjotat vaikka 5000km joka kuussa ja alueenasi on espoo🤣 eli onko uskottavaa vai ei? 2000km ajoa nyt tulee melkein työssä kuin työssä jos asiakkailla pitää käydä.


    • Anonyymi

      Kaiken voi laittaa, pitää vain laittaa fiksusti ja selvittää niin pitkästi että verottaja ei ymmärrä ja jaksa lukea.

    • Anonyymi

      voi myös ottaa käteistä vastaan, xxxxxx kun oli kirpputori, koskaan ei tankannut muuta kuin vanhoilla seteleillä.

    • Anonyymi

      Ja tässä verottajan paratiisissa varmasti jokainen yrittäjä kantaa töistä kotiin kaiken mistä vaan suinkin on hyötyä. Kyllä täälläkin vessapaperit viedään ja kahvit ihan kokonaan.

    • Anonyymi

      > Niinhän se on. Meillä oli verotarkastus ja tapansa mukaan alkuun napisivat

      Voitko kertoa mitä kokoluokkaa on yrityksenne liikevaihto? Niillä on joku alaraja, jota pienempiin eivät tunnu menevän koskaan.

      • Anonyymi

        Puolisen miljoonaa eli ei kovin iso mutta kyllä tällä elelee.


    • Anonyymi

      Itse ainakin laitan kirjanpitoon kaikki yrityksen kulut ja ostot mitkä on maksettu toiminimen tililtä tai käteiskassasta. Omalla rahalla tehtyjä kuluja tai yksityistalouteen kuuluvien tuotteiden käyttöä en laita kirjanpitoon ollenkaan. Toki kyllä laskutan asiakasta jos käytän yksityistalouteen kuuluvia tuotteita/työkaluja. Esim: ruuvit, Pultit, vanerit tai kemikaalit.
      En tiedä onko tämä sallittua, mutta ei voi vähempää kiinnostaa verottajan kanta!

      • Anonyymi

        Verottajaa kyllä kiinnostaa kovastikin ne kertomasi puoli-harmaan-mustat kirjaukset.

        Paljonkohan niitä oman huushollisi ruuvieja, pultteja, vanereita ja kemikaaleja oletkaan mahtanut 10 v. aikana aiheetta kirjauttaa ALV-vähennyskelpoisiksi menoiksi?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Verottajaa kyllä kiinnostaa kovastikin ne kertomasi puoli-harmaan-mustat kirjaukset.

        Paljonkohan niitä oman huushollisi ruuvieja, pultteja, vanereita ja kemikaaleja oletkaan mahtanut 10 v. aikana aiheetta kirjauttaa ALV-vähennyskelpoisiksi menoiksi?

        Opetteleppas ny ens alkuun lukemaan!
        Kirjoitin et laskutan asiakasta näiden käytöstä, en ole sanonut et laitan niitä kirjanpitoon tai vähennyksiin!
        Laskutus on aivan eri asia kuin vähennykset!
        Kaikesta LASKUTUKSESTAHAN mä maksan ALVIN, eli en ole mitään vähentänyt!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Verottajaa kyllä kiinnostaa kovastikin ne kertomasi puoli-harmaan-mustat kirjaukset.

        Paljonkohan niitä oman huushollisi ruuvieja, pultteja, vanereita ja kemikaaleja oletkaan mahtanut 10 v. aikana aiheetta kirjauttaa ALV-vähennyskelpoisiksi menoiksi?

        Lukutaidoton idio. tti mul. ku


    • Anonyymi

      Urpo-Orpo ja delegaatio saivat ruisrok vip liput a 700e lippu. Saiko vähennyksii vielä? He hee älä huoli laita kaikki vähennyksii niin tekee eliitti Urpot.

      • Anonyymi

        "Urpo-Orpo ja delegaatio saivat ruisrok vip liput a 700e lippu. Saiko vähennyksii vielä? He hee älä huoli laita kaikki vähennyksii niin tekee eliitti Urpot."

        Ootko oikeesti näin idio. tti? Suosittelen sinuakin syömään lääkkeesi loppuun......


    • Anonyymi

      Kyllä sinne kirjanpitoon kannattaa laittaa aamupalat ja virvokkeet itselle ja kaverille, ihan kaikki. Minä ainakin laitan teistä en tiedä.

      • Anonyymi

        Idio.. ti taas herännyt tähän päivään.......


    • Anonyymi

      Ja mitään et voi ...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1431
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1271
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1206
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      201
      1065
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1045
    Aihe