Täällä joku epäterve henkilö miettii jopa pikkulapsen kieltä ja tekee siitä aloituksia. Kuinka sairas sellainen ihminen onkaan? Ei tuollainen lopu ennenkuin tänne saadaan rekisteröitymispakko.
Palstalle saatava rekisteröitymispakko
Anonyymi
3467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Etkö käsittänyt kirjoitusta? Siinähän kyseenalaistettiin lapsien julkisuuteen tuominen ja huonokäytös =lällättely
Se on alaikäisen lapsen haukkumista ja muuksi sitä et saa muutettua! Poliisille vaan!
Lopeta tuo asioiden vääristely.
Jos ottaa noin päähän palstan kirjoitukset, niin häivy hyvä ihminen täältä, ja älä koskaan palaa!
Ei tarvitse puolustella lapsen haukkumista jollain tekosyyllä, tuo selitys ontuu.
Rekisteröitymispakosta on tehty kansalaisaloite, käykää allekirjoittamassa.
👍👍👍
Hyvä juttu, käyn allekirjoittamassa. Voisko juttua levittää myös lehtiin ja kenties uutisiin?
👍👍👍
Karu totuus on että irvistele melkein joka kuvassa, mikä on tosi ruman näköistä.
Valitettavasti tuo on karu totuus ja rekisteröinnillä se ei miksikään muutu.
Jospa papi oikein yllyttää tätä varhaisteiniä moiseen pelleilyyn, saadakseen julkisuutta lisää.
Sairasta touhua.
Aikuinen ihminen ymmärtää olla nettikiusaamatta lasta vaikka hän irvistäisi kuvassa.
Onko kyseinen lapsi enää pikkulapsi, ennemmin varhaisteini, jonka luulisi jo ajattelevan ihan itsenäisesti eikä suostuisi huoltajan julkisuuden leikkikaluksi.
Samaa mieltä! Nämä ovat törkeitä juttuja!
Lapsen maalittamis ketjun aloitti nettikiusaaja ja pari samanlaista komppaa häntä.
Lapsen haukkuminen ja maalittaminen julkisella nettipalstalla on alhaisinta mitä mukamas aikuinen ihminen voi tehdä.
Tuolta löytyy yhteystiedot, reklaa vaan menemään:
https://www.citydigital.fi/#page-content
Ja sinun täytyi oikein aloittaa uusi ketju asiasta. Älykästä?
Tätä mietin että miksi????
Saadaan tuolle sairaalle kielenkyttääjälle haluamaansa näkyvyyttä.
Tälle asialle löytyy helppo ratkaisu:
julkkikset eivät jaa lapsistaan kuvia instassaan.
Julkkiksilla on samanlaiset oikeudet julkaista instassa mitä haluavat. Se että hullut käy niitä siellä kyttäämässä ja lehdet julkaisevat on todella väärin. Johan se on nähty ettei tietyt henkilöt voi lähteä edes asunnostaan ulos kun ollaan kuvaamassa ja kyttäämässä.
Samanlaiset oikeudet on kaikilla mutta lasten vanhemmilla on myös mahdollisuus vaikuttaa omalta osaltaan somekäyttäytymiseen esim. jättämällä kuvat lapsista pois. Jos olet julkisuuden henkilö, niin voit olettaa että sinusta kirjoitetaan ja instakuviasi kommentoidaan. Itsehän sinä työnnät julkiseen instaasi niitä kuvia.
Samaa mieltä olen siitä, että ns. salakuvia ei tulisi lehtien julkaista, se on ihan turhaa.
Toi ei ole niin yksikertaista, kuin luullaan. Kun vanhemmat ovat julkisuudessa, niin silloin lapsetkin ainakin jossain vaiheessa, pitivät siitä tai eivät, ovat julkisuuden henkilön lapsia. Heitä kuvataan kauduila, leikkikentillä, harrastuksissa. kouluissa muiden, kuin vanhempien kuvaamina. Kuvia julkaistaan milloin kenenkäkin toimesta milloin missäkin.
Mä joskus luin jostakin, että vanhemmille ja lapsille on parempi, etteivät he peittele lastaan liiallisesti, vaan kohtuudella kasvatavat lasta julkisuuden tuomiin haasteisiin. Jos lapsi on ihan raakile, kun media ja kaiken maailman törpöt julkaisevat heistä kuvia, niin se saattaa olla lapselle shokki. Joten on parempi opettaa lasta kohtamaan julkisuus jo hyvinkin pienenä.
Tiedä sitten, että mikä on milloinkin parasta lapselle.
Jokaisella oikeus julkaista jos haluaa, se ei vaan oikeuta ketään haukkumaan alaikäistä netissä.
Onko sinulla oikeus nimittää muita ihmisiä hulluiksi ??? Ymmärtääkseni nämä julkisuuden henkilöiden some julkaisut ovat juurikin sitä varten, että niissä käydään vai olenko väärässä. Tuskin he näitä some postauksia itseään varten tekevät !
Kyllä joka alotuspalstalle rekistöröityminen!!! Ennen oli nimimerkillä!!!. Mutta kyllä täällä törkeest haukutaan yhteiskunta palstalla politiikkoja saahan heidän työtä arvostella mutta saako mennä henkilökohtasuuksiin!!! Tässä oli kyse lapsesta!!!. Mutta kyllä ihmettelen ihmisiä niin vanhempia kuin muita jotka jaksaa omia juttuja levitellä !!!!
Tulevatko kaikista roisimmat kommentit ip suojattuna/piilotettuna, ketjut saavat kasvaa rauhassa?
Ihmettelen modeointia, asialliset viestit poistuu, törky kommentit pysyy.
Toisilla värmaan salattu ip, toiset niin dillejä etteivät ymmärrä ip asioista yhtään mitään.
Lapsen herjaus ketju poistui..kuumottaako lapsen kiusaajia?
Ei kai nyt sentään miettinyt kieltä vaan paheksui julkista lällättelyä ja irvistelyä 😨 ei väännetä vängällä asioita potenssiin 10
Älä panikoi vaan myönnä olevasi sairas, ehkä jopa ped_r_.
No on tämäkin. Täällä jo kolmas kommentti jossa irvistelyn ihmettelijää haukutaan sairaaksi. Tämäkö on vastaavasti terveen merkki että itse haukkuu minkä kerkiää. Siinä aloituksessa mielestäni täysin asiallisesti ihmeteltiin miksi jokaisessa kuvassa pitää irvistellä.
Tämäpä juurikin ihmetyttää,eipä osaa lopettaa vaan jatkaa ja jatkaa aikuinen ihminen. Kellään muulla ole käynyt mielesäkään muu kuin että ihmetellään miksi vällistelyä pitää kuvata someen päivittäin.
Niin muutako ped... juttuja tää yks sankari levittää uuuh ,kysympä että miksihän
Oletteko koskaan seuranneet nuorten palstaa täällä? Siellä ainakin takavuosina aikuiset esiintyivät lapsina ja nuorina. Se vasta sairasta onkin.