The Independent on kirjoittanut jutun mitä Brexitin jälkeen tapahtuu Britanniassa. Uusin käänne on että tomaatti- ja kurkkuviljelijät lopettavat tuotantoa kun itse eivät pysty tuottamaan satoa. Niinpä ruoka tuodaan ulkomailta. Persutkin haluavat tätä mallia Suomeen vaatimalla eroa EU:sta.
---
Tomaatti- ja kurkkuviljelijät lopettivat tuotannon Britanniassa
Viljelijät ovat varoittaneet, että nousevat energia- ja työvoimakustannukset uhkaavat Yhdistyneen kuningaskunnan elintarviketurvaa, kun ministereitä painostetaan löytämään kiireellinen ratkaisu yhdistyneen kuningaskunnan yritysten ja kotitalouksien kohtaamiin syvenevään kriisiin. National Farmers' Union sanoi, että brittiläiset maatilat olivat "vielä epävarmemmassa asemassa" kuin pandemian alkuaikoina, jolloin lähes kolmannes elintarviketeollisuudesta joutui lopettamaan yhdessä yössä. "Meillä on nyt hyvin todellinen riski viedä osia maatalousteollisuudestamme ulkomaille ja vähentää Yhdistyneen kuningaskunnan maatalouden kykyä ruokkia maata", sanoi NFU:n varapresidentti Tom Bradshaw. Varoitus tuli, kun Kwasi Kwarteng, yrityssihteeri, jätti valtiovarainministeriölle pyynnön, jossa vaadittiin hätätukea energiaintensiivisille teollisuudenaloille. Maatalous ei kuulu pakettiin, vaikka siihen kohdistuu suuria kustannuksia. Oluttuopin tuotantokustannukset ovat nousseet tänä vuonna 20 prosenttia, kun maanviljelijät taistelevat energian hinnan nousun ja työntekijöiden puutteen vuoksi nousevien palkkojen kanssa. Kuluttajien on maksettava enemmän elintarvikkeista tai osa maatalousteollisuudesta siirtyy ulkomaille, "mikä vähentää Yhdistyneen kuningaskunnan maatalouden kykyä ruokkia maata", NFU sanoo.
Jotkut tomaatin- ja kurkunviljelijät ovat jo sulkeneet tuotannon, koska heillä ei ole varaa lämmittää kasvihuoneita, kun taas perunanviljelijät kamppailevat ottaakseen vastaan valtavia korotuksia kylmävarastoinnin kustannuksissa, NFU sanoi. Kaasun tukkuhinnat nousivat viime viikolla ennätyslukemiin ja pysyvät merkittävästi pandemiaa edeltävien tasojen yläpuolella, kun analyytikot ennustavat, etteivät ne ala palata normaaliksi useisiin kuukausiin. Lannoite, joka on toinen suuri maanviljelijöille aiheutuvista kustannuksista, on myös noussut kaasu- ja sähkökustannusten vuoksi. Energiakriisi lisää brittiläisten elintarviketoimittajien kohtaamia ongelmia, ja se johtuu siitä, että ostajilla on ollut viikkoja supermarkettien hyllyillä osittain tyhjää, jotka johtuvat osittain kuorma-autonkuljettajien puutteesta. Vähittäiskauppiaat ovat kehottaneet kotitalouksia varastoimaan aikaisin välttääkseen pettymyksen jouluna. NFU:n Tom Bradshaw sanoi, että supermarkettien pitäisi pian nostaa hintojaan ja maksaa toimittajille enemmän tai brittiläiset maanviljelijät alkaisivat mennä pois liiketoiminnasta.
"Meidän on hyväksyttävä, että näiden kustannusten on mentävä toimitusketjuun, jos haluamme maatalousteollisuuden tulevaisuuteen. "Ilmastonmuutoksen ja poliittisen epävakauden vuoksi eri puolilla maailmaa ei ole koskaan ollut tärkeämpää aikaa keskittyä omavaraisuuteen, mutta vaarana on, että viljelijöitä ei oteta vakavasti." Viljelijät ovat tällä hetkellä lukittuina "erittäin intensiivisiin" neuvotteluihin suurten vähittäiskauppiaiden kanssa hinnankorotusten taakomista, Bradshaw sanoi. "Supermarketit yrittävät toteuttaa sitä, mikä heidän mielestään on kuluttajan edun mukaista alhaisten hintojen kannalta, mutta jossain vaiheessa on ymmärrettävä, että nämä inflaatiopaineet ovat niin todellisia ja dramaattisia, että kustannusten on mentävä toimitusketjuun.
"Supermarketit tekevät kaikkensa pitääkseen hinnat kurissa, mutta viime kädessä luulen, että olemme nyt pisteessä, jossa meillä on täydellinen myrsky. Hintojen on mentävä ylöspäin." Tomaatinviljelijä Phil Pearson sanoi olosuhteiden olevan huonommat kuin koskaan sen jälkeen, kun hänen isoisänsä perusti perheyrityksen vuonna 1948. "Olemme jo päättäneet, että emme käytä 10 prosenttia maa-alastamme ensi vuonna", hän sanoi. "Meillä ei ole varaa lämmittää kasvihuoneitamme, enkä tiedä, saammeko työvoimaa." Hänen yrityksensä APS on jo joutunut heittämään pois elintarvikkeita, koska kuorma-autonkuljettajia ei ole ollut kuljettamassa niitä. Hän lisäsi: "Jouluna on pulaa tomaateista. Yhdistyneen kuningaskunnan kuluttajilla on huonompi tuote, joka tuodaan ulkomailta ja jolla on vähemmän makua."
Energian hintapiikki koetteli eniten sisävihannesviljelijöitä, mutta kustannusten nousu on koetellut kaikkia maatalousalan aloja. Siankasvattajat ovat varoittaneet, että heidän on teurastettava jopa 120 000 eläintä, koska teurastajia ei ole tarpeeksi. Bradshaw sanoi, että siankasvattajat ovat "aivan traagisessa" tilanteessa. "Se on anteeksiantamatonta. Tarvitsemme kipeästi hallitukselta ratkaisuja absoluuttisen kriisin estämiseksi."
https://www.independent.co.uk/news/business/energy-costs-food-security-labour-shortage-b1936259.html
Viljelijät lopettivat tuotantoa Britanniassa
10
54
Vastaukset
- Anonyymi
Amerikan maataloustuottajat floodaavat Britannian markkinat. Kohta on george ja harry työttömänä. Hyvin meni persut.
- Anonyymi
"on teurastettava jopa 120 000 eläintä, koska teurastajia ei ole tarpeeksi"
Eivätkö he voisi teurastaa sikoja, joita ei voida teurastaa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"on teurastettava jopa 120 000 eläintä, koska teurastajia ei ole tarpeeksi"
Eivätkö he voisi teurastaa sikoja, joita ei voida teurastaa?Vähän kömpelö käännös. Toisessa lähteessä mainittiin, että siat ammutaan teurastajien puuttuessa ja viedään poltettaviksi jätteidenkäsittelylaitoksiin.
Anonyymi kirjoitti:
Vähän kömpelö käännös. Toisessa lähteessä mainittiin, että siat ammutaan teurastajien puuttuessa ja viedään poltettaviksi jätteidenkäsittelylaitoksiin.
Joo se on kun 10-sormijärjestelmällä kirjoittaa.
Sekin on teurastusta, mutta ei hallittua ja tarkoituksenmukaista teurastusta, kun ne poltetaan ilman ravintoperusteista syytä.
- Anonyymi
Britit saa sitä mitä tilasivat, Moskovassa myhäillään tyytyväisinä onnistunutta taktiikkaa.
- Anonyymi
Englantilaiset eivät ole tyytyväisiä brexitin aiheuttamiin ongelmiin ja sotkuihin, joista ei näytä tulevan loppua. Ne jatkuvat vuodesta toiseen ja pahenevat koko ajan. On totta, että Kremlissä ollaan tilanteeseen hyvin tyytyväisiä. Sitä saa mitä tilaa.
Samaa sekasortoa persut ovat ajaneet suomeen jo Soinin dikatuuriajoista lähtien.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000299400.html - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Englantilaiset eivät ole tyytyväisiä brexitin aiheuttamiin ongelmiin ja sotkuihin, joista ei näytä tulevan loppua. Ne jatkuvat vuodesta toiseen ja pahenevat koko ajan. On totta, että Kremlissä ollaan tilanteeseen hyvin tyytyväisiä. Sitä saa mitä tilaa.
Samaa sekasortoa persut ovat ajaneet suomeen jo Soinin dikatuuriajoista lähtien.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000299400.htmlUskotko brittipersujen myöntävän, että syy vastoinkäymisiin on brexitissä?
Eivät varmasti myönnä ja miksi myöntäisivätkään. Syyhän on kommunistien.
- Anonyymi
Huhuu! Onkos täällä ketään persuja paikalla!!??
Meillä olisi vähän asiaa tuosta teidän ideastanne, kun meinasitte haalata Suomen eroa EU:sta. - Anonyymi
Aivan kauheata. Tosi hirveetä. Ei voi totta tosiaankaan! IIIIIKKK!
- Anonyymi
Onko kiva keskustella itsesi kanssa hhhhhe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m372746Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?
Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.891184Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia
Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.127989Oliko mies vetäytyminen
Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.61967- 66907
Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää
Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos78888EU:lta tyly ratkaisu Temulle
On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta102832Oon tässä pohtinut että se nainen
Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle70815Nainen on ihana
ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?25718Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä
Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi30684