Nainen ei vaiennutkaan seurakunnan edessä

Palstalla väijyvät uskovaiset vetoavat tasavallan presidenttipariin siinä, etteivät kaikki uskovaiset olisikaan mielisairaita. Lotta Svärd -järjestön perustamisen 100 -vuotisjuhlassa saarnasi rouva Jenni Haukio. Mitä mieltä uskovaiset ovat siitä, on rouva Haukio sittenkään tosiuskovainen vai onko hän saatanan vallassa kun avasi suunsa seurakunnan edessä?

Jenni Haukio piti saarnan satavuotiaan Lotta Svärd -järjestön juhlamessussa

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000008321925.html

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä maailma on paholaisen vallassa ollut jo pitkään seurakunnissa naiset pitävät saarnoja niin kuin se jotenkin kuuluisi kristinuskoon .

      Tiedämme ettei kuulu ja siksi ihmettelenkin että jo presidentti parikin alkaa liberalismilla hajoittamaan kirkkoa ja kylvämään liberaalien oppeja naispapeista ja saarnaajista .

      • Anonyymi

        Olet selvästi paholaisen vallassa, koska kommentoit noin pirullisesti.


    • Anonyymi

      Olikohan Jenni neitsyt naimisiin mennessään? Ja kuinka monta naista presidentillä on ollut? Raamatulla on näistä asioista sanottavaa.

    • Anonyymi

      "Palstalla väijyvät uskovaiset vetoavat tasavallan presidenttipariin siinä, etteivät kaikki uskovaiset olisikaan mielisairaita. "

      Miksi kirjoitat noin: "etteivät kaikki uskovaiset olisikaan mielisairaita."

      Sinähän sanot tuossa ihan selvästi, että kaikki uskovaiset ovat mielisairaita riippumatta siitä, keitä he ovat, ja millä tavalla he uskovat, jne.

      Sanot siis suoraan Jenni Haukiota ja Sauli Niinistöä mielisairaiksi, sillä he tunnustavat avoimesti kristillisen uskonsa.

      • "Sinähän sanot tuossa ihan selvästi, että kaikki uskovaiset ovat mielisairaita riippumatta siitä, keitä he ovat, ja millä tavalla he uskovat, jne."

        En minä ole noin väittänyt vaan joku muu palstalla. Mutta mutta, myös tieteellisessä paperissa todetaan positiivisen ateistin ja teistin osalta se, että teistin pitäisi todistaa väitteensä. Ilman todisteita itsepintainen usko voi olla patologista delusiota ja pahimmillaan mielisairautta.

        From an evidential perspective, atheists can be construed as proposing a “negative existential” (God does not exist), whereas believers posit a “positive existential” (God exists). It is conceivable that both propositions are motivated, but OCCAM’s razor requires only that the latter be scientifically justified. In the absence of compelling objective evidence for God’s existence, therefore, religious belief is, alethically speaking, pathological and, by two-factor standards, delusional.

        https://www.semanticscholar.org/paper/Hallucinating-God-McKay/20afe60196a52561dadd2c39a130b32fdfaf8ec2?p2df


    • Anonyymi

      Kyllä sen Lennu pojasta näki etteivät ihan terveitä olleet 🤣

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      160
      6576
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      206
      4195
    3. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      487
      2891
    4. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      32
      2794
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2385
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2199
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      149
      1528
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      61
      1400
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1334
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1151
    Aihe