Vihreät haluaa kuristaa suomalaiset hengiltä päästäkseen epärealistiseen, etten sanoisi utopistiseen tavoitteeseensa tehdä suomesta hiilineutraali vuoteen 2025 mennessä.
Kiinassa tuo tavoite on vuodessa 2060, jossa nyt jotakin realismiakin on mukana.
Eniten ihmetyttää että suomen vihreät itse haluavat tuon tiukan aikataulun, vaikka EU:n asettama tavoite olisi ollut paljon väljempi.
Käsittämätöntä on tämä vihreiden äärifanaattisuus ilmastoasiassa, etenkin kun lasku heidän hulluudestaan lankeaa meille veronmaksajille. Itsehän he valtaosaltaan kuuluvat nettosaajiin.
Kiinassa tuo tavoite on vuodessa 2060, jossa nyt jotakin realismiakin on mukana.
Eniten ihmetyttää että suomen vihreät itse haluavat tuon tiukan aikataulun, vaikka EU:n asettama tavoite olisi ollut paljon väljempi.
Käsittämätöntä on tämä vihreiden äärifanaattisuus ilmastoasiassa, etenkin kun lasku heidän hulluudestaan lankeaa meille veronmaksajille. Itsehän he valtaosaltaan kuuluvat nettosaajiin.
Vastaukset 16
Vanhimmat
En ole vihreä mutta olen aina ihmetellyt miksi esim.kasvihuonekurkut myydään muoviin käärittynä mutta avomaankurkut ja esim kurpitsat ei.Vihreät ovat anarkistista kieroa sakkia joilla on nyt näytön paikka kun ovat saaneet työnnettyä jalkansa hallituksen ovenrakoon ilman että äänestystulos olisi siihen oikeuttanut.
Hallitustasolla ovat valmiita julistamaan ilmastohätätilan .Millä oikeutuksella kun eivät vaaleissakaan saaneet niin paljon ääniä ? Toki hätä keinot keksii kuten on nähty ja kuultu.
Asiallisesti samaa mieltä, tosin suomen itselleen asettama raja on 2035, vaikka EU:n asettama raja olisi ollut 2050. Suomen kannalta täysin järjetöntä pätemisen halua.
Tänään myös venäjä ilmoitti tavoitteekseen 2060, kuten kiinakin.
Siis mikä järki on kiristää suomalaisia tuolla hullulla ilmastotavoitteella? Miksi ei suomen hörhöille välttänyt eu:n asettama tavoite?
Mitä se auttaa jos kärpäsenpaskamaa pääseekin tuohon älyttömään tavoitteeseen jos ympärillä tuprutellaan entiseen malliin vielä kymmeniä vuosia? Voisi sitä järjellisesti edes yrittää ajatella vaikka kuinka viherkiiman vallassa olisi!
Markkinavoimat : idea on luoda uutta puhtaampaa teknologiaa.Se tarkoittaa ettei ilmaiseksi anneta ideoita vaan ne kaupallistetaan.Tehdään myyntiartikkeleja / tavaroita ja tuotteita joilla "puhtaan teknologian maine".Kukaan ei tietystikään ilmaiseksi ideoi - siinä lähtökohtaa.Kuten Wahlroos sanoi : " Jonkun on omistettava ilma ja vesi."
Ilmastonmuutos on markkinavoimien masinoima suurhuijaus jolla jotkin tahot tekevät todella isoa rahaa.
Jos meret ja Itämeri,maaperä on pahoin saastunut vain ihmisen itsekkäistä syistä niin se ei ole huijausta.
Se miten ilmasto muuttuu on eri asia.
Niistä voit mennä itkemään venäjälle, puolaan, saksaan. Suomella ei ole osuutta edes siihen.
Näin on mutta "länsimaana" olisi mukava omistaa Itämeri.Jostain kohtaahan sen kengän on puristettava.
Kuvittelepa että olet suomi-merkkisellä mopoautollasi keskellä toria.
Ympärilläsi on useita isoja venäjä, kiina, intia, USA, puola-merkkisiä rekkoja voimakkaat V12 dieselmoottorit hyrskyttäen.
Kun sinä siinä kaiken keskellä sammutat sen mopoautosi moottorin, niin mikä on sen vaikutus ilmastoon?
Itä- ja länsimaat saastuttavat kaikki yhtälailla.
Mitä sanot mittasuhteista? Mitä mopoauton sammuttaminen vaikuttaa ison rekkalaivaston keskellä? Mopoauto ja rekat ovat vertauskuvallisia, kuten varmaan ymmärsitkin...
Ei nämä vihervouhkat mitään ymmärrä.
Niille globaalien suuruusluokkien hahmottaminen ja looginen ajattelu on ilmastofanatismin vuoksi mahdotonta.
Elokapinallinen vaati Kanarian tulivuorta sammutettavaksi. Miksi niin ei tehdä? Se saastuttaa ilmastoa! Suomen päättäjät haloo!
Nyt kun on EU niin elokapinoitsijat voisivat mennä auttamaan tulivuoren sammutustöissä.