Suurkuntaliitoksen leveät hartiat eivät olekaan jaksaneet kantaa

Arvatenkin jo silloin, näin siinä kävi, kun laajennettiin toimintaympäristöä.
Kaikki maksaa siihen huono vedota, tärkeintä on ihmisten pääsy hoitoon ja lääkäriin kun tarvetta tuntuu olevan, nyt ei ei toimi kuin hankalasti suurkunnat.

Jonot ovat pidentyneet aika paljon.
“Leveämmät hartiat” on ilmaus, jolla sote-uudistuksenkin yhteydessä on perusteltu uusia hyvinvointialueita.
Uudistus on mullistava, silä jokainen noin 300 kunnasta on perinteisesti järjestänyt omat perustason terveyspalvelunsa. Moni pikkukunta on kamppaillut tehtävänsä täyttämisessä: väestö vanhenee, palveluita rahoittavat veronmaksajat pakenevat kasvukeskuksiin, lääkäreitä on vaikea saada.
Ongelman ratkaisemiseksi on toistakymmentä vuotta synnytetty sote-uudistusta, jossa kunnat eivät jäisi yksin puskemaan palveluita asukkaille.
Tammikuun aluevaaleissa valitaan edustajat aluevaltuustoihin, jotka päättävät, miten sosiaali- ja terveyspalvelut järjestetään.

Meillä on reilu 300 kuntaa, eikä nyt tarkoituskaan että jokaisessa kunnassa olisi lääkäri.
Kunnallisalan Kehittämissäätiön kysely ennakoi alhaista äänestysprosenttia pika-aikataululla pidettäviin aluevaaleihin. Ihmiset eivät tunnu ainakaan vielä tietävän, mistä äänestetään. Saattaa jäädä äänestysvilkkaus pieneksi.
– Halu säilyttää oman alueen palvelut saattaa kylläkin nostaa halukkuutta äänestää, varsinkin maaseudulla.
Nämä on nyt räätälöity keskustan pussiin aluevaalit -luulisin näin, ainoita puolueita joka hoitaa kokomaan asioita.

0

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

        Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
        Ikävä
        234
        2017
      2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

        Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        260
        1174
      3. Liikenneonnettomuus kuhmo

        Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
        Kuhmo
        20
        1015
      4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

        Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
        Sinkut
        125
        706
      5. Oot sä aika nuorekas...

        Vaikka oot niin vanha!
        Ikävä
        38
        699
      6. Martina ja Muhis

        Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
        Kotimaiset julkkisjuorut
        224
        658
      7. Rasismi ahdistaa.

        Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
        Sinkut
        202
        600
      8. Näin sut.

        olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
        Ikävä
        51
        455
      9. Oot pelkkä naurun aihe

        🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
        Ikävä
        38
        438
      10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

        Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
        Ikävä
        42
        422
      Aihe