Hei
Miksi kangasalan rakennusvalvonnassa henkilöstö vaihtuu, Keväällä valittu tamperelainen kaavoistusarkkitehti oli vain neljä kuukautta tehtävässään kunnes hän otti lopputilin. Nytkin hakuaikaa on jatkettu, eipä taida olla päteviä hakijoita kyseiseen työhön. Käsittääkseni henkilö otti lopputilin kun huomasi, että päätöksentekokyvyn, lakien hallinnan ja ammatillisen osaamisen Kangasalla olevan mitä on. Hyvä veli toimintamalli jatkuu vahaan malliin vaikka ollaan leikisti asukasluvultaa kasvava kaupunki, 2000 henkilöa 20 vuoden aikana.
Eli miksi otan asian esiin ? Olen henkilökohtaisesti törmännyt kyseisiin epäkohtiin ja voin myöhemmin vahvistaa väitteeni oikeiksi.
Lakimies
Rakennusvalvonta/rakentaminen
3
1303
Vastaukset
- Anonyymi
Kangasalan kunnassa vallitsee tietynlainen hallintokulttuuri. Jos uusi tulokas ei siihen sopeudu, käytännössä on parempi lähteä pois. Kangasalan kunnan hyvä-veli systeemiin kuuluvat muutamat poliitikot ja virkamiehet toimivat kuin valtio valtiossa ja kuvittelevat olevansa Jumalasta seuraavia, osa hieman ylempänäkin. Tämä on jatkunut kymmeniä vuosia eikä loppua ole näkyvissä. Tämän vuoksi kukaan täysipäinen ei kunnan palveluksessa kovin pitkään viihdy.
- Anonyymi
Mihin on kadonnut kaupunginarkkitehti, oli vain kaksi vuotta Kangasalla. Kyllä "hyvä veli" järjestelmä toimii. Olisiko syytä teettää ilmapiirikysely, mikä mättää kun työt eivät suju ja paras ja osaavin henkilöstö lähtee.
- Anonyymi
Nokialla vastaava hyväveli porukka pääsi Aamulehteen 15.2.2022. Mielivaltaista rakennuslain tulkintaa. Täysin lakien vastaista toiminta. Onneksi hallinto-oikeus on lahjomaton. Eli ei kannata uskoa rakennustarkastuksen keksimiä selityksiä.
Kyseisessä tapauksessa korvausvaatimus on huomattava. Korvauksen maksaminen jää lopulta kuntalaisten maksettavaksi, onko oikein?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425841Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714575Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464342SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564121SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt913725Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään613245SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502423Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352339Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422079En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131199