Tässä viikolla oli jossain fb ryhmässä paikallisen yrittäjän kirjoittamana että heillä kuljettajat tienaa 3 - 5000€/kk. Provika 36,5%.
Mikähän on totuus ja paljonko pitää olla pois omista harrastuksista ja kotoonta jotta provikalla tuohon ansioon pääsee.
Taksikuskeja etsii lähes kaikki, eikä tuo vapaiden autojen määrä esim. Metsolan st1:llä vakuuta.
Äkkiseltään voisi kuvitella että jos tuollaisiin hankkeisiin pääsee niin oven takana ois jonoa.
Taksikuskiksi?
39
1548
Vastaukset
- Anonyymi
ihan höpö höpöä.arkiöistä kun ajaa sen 10 tuntia niin kuskille melkein muutama kymppi jää käteen,ellei oo hyvä säkä että saa pidemmä keikan.viikonlopuista suunnilleen jää muutama satku
- Anonyymi
Pari kertaa viikossa Kelakyyti Helsinkiin. tuntuu hyvältä kukkarossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pari kertaa viikossa Kelakyyti Helsinkiin. tuntuu hyvältä kukkarossa.
mutta kun silläkään ei vielä elä
- Anonyymi
Voisihan sitä taksikuskiksikin muuten ryhtyä, mutta kun en haluaisi juoruilla.
- Anonyymi
Ihan oikein. Kun sinulle juoruilu on tärkeää niin älä ala taksikuskiksi.
- Anonyymi
Vanhan vallan aikana omistajalle autolle 70 %:a ja kuskille 30 %:a .
Hiljaisina arkiöinä tienasi jopa kahvirahat pullan kanssa tai ilman.
Näiden jättiansioiden jälkeen tutut kaverit etsiytyivät toisiin tehtäviin. - Anonyymi
Viimevuonna renkinä bruttona vähän vajaa 60 tn. Viikonloput olin käytännössä aina ratissa ja kaikki pyhät.
- Anonyymi
Provisiopalkka on laiton sellaisenaan ja sen myös taksiyhtiöt kyllä tietää.
Kuljettajalle on maksettava pyhäkorvaukset (alkaen la klo 00:00)100% korotettuna ja ylityökorvaukset myös.
Nämä usein jäävät maksamatta.
Lomarahat on myös erikseen maksettava.
Arvelen että taksinkuljettajan brutto voi olla täällä hetkellä noin 2000e ja siihen saa sitten laittaa käytännössä kaiken aikansa. - Anonyymi
Viimevuonna renkinä bruttona vajaa 60 tn. Se on totta, että onhan noin 25000€ aika paljon alle 60000€. Toinen asia onkin sitten se työaikalaki ja asiakkaiden turvallisuus !
Sanoit ,että olit viikonloput aina ratissa.Jos et nyt suoraan valehtele ja kertomasi on edes vähänkin todenperäinen niin kyllä tuollaiseen vaaralliseen toimintaan täytyy Taksialalla ja taksin omistajien ymmärtää puuttua.Taksejahan on lopettanut kannattamattomana ,niin aika hurjat ansioluvut Renki löi pöytään !!!! Kummat puhuu lööperiä Rengit vai Isännät ?? Miettikääpä sitä. - Anonyymi
Yrittäjä varmaan tarkoitti ,että kuljettaja tienaa 3-5000€ KK josta provikka rengille on36,5%. Esim 4000€ mistä kuskin osuus on 1460€ miinus verot ja muut sos kulut. Tämä esimerkki taitaa olla aika realistinen Sanoopi ENTINEN lopettanut taksikuski.
- Anonyymi
näin on.ite ajoin 20v sitten 30 pros kassasta meiningillä
- Anonyymi
Vastaan rehellisesti, neljän vuoden kokemuksella.
Kuukausipalkkani siitä, että saan ajaa ammatikseni huippuautolla on:
Nettona 2000€/kk. Paljon pitkää matkaa esim lentokentälle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vastaan rehellisesti, neljän vuoden kokemuksella.
Kuukausipalkkani siitä, että saan ajaa ammatikseni huippuautolla on:
Nettona 2000€/kk. Paljon pitkää matkaa esim lentokentälle.Maksetaanko huippuautonkuljettajalle kaikki palkanlisät lain mukaan? Vai onko pelkkä provisio.
Jos maksetaan niin voitko vinkata että mikä yhtiö maksaa. Ajattelin hakea töitä sieltä myös. - Anonyymi
JUURI näin. Sitä voipi miettiä kun vie renkinä meseä huoltoon, joka kestää 4 h ja ootat siellä provikalla.... Tiedän muutaman ihan juuri lopettaneen renkinä, kun ei ollut enää varaa tehdä tuollaista työtä.
- Anonyymi
Rehellinen vastaaja,millä kuukausi tuntimäärällä saat kertomasi Nettona 2000€/kk ja miten sun lomarahat , ylityö ja eläkemaksut on hoidettu ??
- Anonyymi
Peräpukamat tulee hyvästä työstä.
- Anonyymi
Sanon tahän:
Meitä pitkää päivämatkaa jatkuvasti ajavia ei ole montaa. Töitä on ja palkka maksetaan,
- Anonyymi
Talvella taksikuski tienasi 40% provikalla 1,5 € /h. Nyt saattaa tienata 3 € / h.
Eikä mitään takuupalkkoja makseta. Eli kassa 10 h ajon jälkeen 70-120 €, ei
siinä Donald Trumpiksi tulla. - Anonyymi
Sama yrittäjä etsii paikallislehdessä kuljettajia. Heillä kuljettajat tienaavat 3 - 4000/kk lukee ihan painettuna ilmoituksessa.
- Anonyymi
Taksiparoni.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taksiparoni.
Ei oo TP.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei oo TP.
Heino se on....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heino se on....
Heinolla on tunnetusti hienot ja huolitellut autot ja nuoret vetreät kuskit.
- Anonyymi
2000€ käteen kuukaudessa, saman sain rankoissa varastotöissä.
- Anonyymi
Aika menee kivasti, kun heti aamusta saa kelataksikeikan meilahteen.
Hyvällä autolla on mukava huristella ja nauttia ajamisesta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika menee kivasti, kun heti aamusta saa kelataksikeikan meilahteen.
Hyvällä autolla on mukava huristella ja nauttia ajamisesta.Voi sillä hyvällä autolla huristella ilman yskiviä asiakkaitakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi sillä hyvällä autolla huristella ilman yskiviä asiakkaitakin.
Mutta jos yskivästä saa 450€, niin se tuo vähän helpotusta tilanteeseen.
Ja maskit on käytössä sekä takapenkki.
Ei se hassumpaa ole istua Metsolan huoltoaseman pihallakaan ja kuunnella novaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta jos yskivästä saa 450€, niin se tuo vähän helpotusta tilanteeseen.
Ja maskit on käytössä sekä takapenkki.
Ei se hassumpaa ole istua Metsolan huoltoaseman pihallakaan ja kuunnella novaa.450 et hesan reissusta saa ainakaan kelalta. tolpalta tavallinen auto lentoasemalle oli 180e
- Anonyymi
Ei juu oikein houkuttelevalta kuulosta tulevaisuuskaan. Kelakyydit voittanut välitys polki hintoja n.20% ja ottaa 6% provision joka kyydistä. Kiva tulon vähennys omistajalle, saatikka provikalla ajavalle rengille.
- Anonyymi
Hyvä auto, palvelualtis kuljettaja, palkka käteen tällähetkellä 2000€/kk.
- Anonyymi
Palvelualtis kuljettaja sitten muistaa noudattaa työaikalakia, sitä kun näissä yhtiöissä kukaan vieläkään valvo.
Kaikkea muuta kyllä muistetaan valvoa. - Anonyymi
Verot jaetaan heti.
- Anonyymi
Kelakyytejä Helsingin Meilahteen kuukaudessa vähintään 4.
Edestakaisin, asiakasta odottaen noin 450€/keikka.
Metsolasta keskussairaala ja prismakyytejä kymmeniä joka ikinen päivä.
Tykkää työstäni ja palkka on kuitenkin parempi kuin kaupan tädeillä. - Anonyymi
Eräs tuttuni tienasi yöstä 3 euroa.
- Anonyymi
Metsolassahan ne notkuu työttämänä aamusta iltaan
- Anonyymi
Lakisääteiset ylityökorvaukset ja pyhätyöt nostavat mukavasti taksinkuljettajan palkkaa.
Tosin kuljettajan on pidettävä ajopäiväkirjaa ja noudatettava työaikalakia.- Anonyymi
Kelakyydit on kivoja, odottaessa voi käydä Stockmannilla ostoksilla.
Ja sitten iloisena kotimatkalle, suoraan kotiin, ei Metsolaan.
- Anonyymi
Jos vertaan työtäni marketissa ja tätä taksikuskin hommaa, niin tämä on huomattavasti helpompaa. Molemmista sama palkka käteen noin 2000€ kuukaudessa. Välillä istutaan autossa milloin missäkin, merenrannallakin joskus ja odotetaan kyytiä. Sitten voi tulla soitto kelakyydistä Helsinkiin, silloin tulee hyvä mieli.
Ja näitä "kenovoittoja" tulee aika usein .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 836019
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj474055- 1314011
- 693793
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262968Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72567Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?332379- 282252
- 2042141
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4501849