Lenkkeillessäni tarkastelen omakotitaloja

Anonyymi

Hyvin monessa talossa huomaa kun esimerkiksi teeveen antennijohto on vedetty katolta päätyseinän läpi sisälle, usein johto on vielä tiukalla, johtoa pitkin lirittelee vuosi kausia vettä seinän väliin!
Johtoon pitää tehdä ensin lenkki alaspäin ja sitten vasta seinän läpi sisälle, tämän lenkin avulla johtoa pitkin valuva vesi tippuu maahan eikä mene talon rakenteisiin.
Toinen seikka millä pilataan talon rakenteita on ulkoseinien vierelle varastoidut tavarat, puupinot yms. joista sadevesi roiskuu seinälle.

8

202

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Epäilen että hyvin monessa talossa olisi vedetty antennijohto juuri noin. Eihän ulkoantenneja edes ole kovin tiheässä kun monella on nykyään kaapeli-tv. Väärinhän se on vetää johto tiukalle, mutta kuinka paljon sitä pitkin sitten valuu vettä seinärakenteeseen on toinen juttu.

      Pelastuslain mukaan puupinoja ei edes saa varastoida talon seinää vasten.

    • Anonyymi

      Kyllä tuo ainakin sitä lautaa hapertaa, mistä johto on läpi vedetty. Itse olen tukkinut reiät jollakin massalla ja kiinnittänyt johtoa löysälle nippusiteillä. Yksi vielä johdon ympärille niin, että vesi valuu nippusidettä pitkin alas.

      • Anonyymi

        Minä vedin päätyräystään aluslautojen raosta tv-kaapelin, ei taatusti nouse vesi tuonne.


    • Anonyymi

      Ihan muuten todella hyvä tuo aloittajan huomio, jota moni ei tule ajatelleeksi.
      Itse olen kyllästynyt viime aikojen satelliittitarjontaan sen verran, että antennin asennus on kohta edessä ja pitääpä ottaa vinkistä vaari.

      • Anonyymi

        Itse olen saanut antennin häiriöistä tarpeekseni, niin kaupungin omakotaloalueella kuin maallakin. Satelliitin kuvaa ei häiritse kuin rankkasade ja joskus talvella antenniin kertyvä lumi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse olen saanut antennin häiriöistä tarpeekseni, niin kaupungin omakotaloalueella kuin maallakin. Satelliitin kuvaa ei häiritse kuin rankkasade ja joskus talvella antenniin kertyvä lumi.

        Jäi sanomatta että kaupungissa hankalin häiriö poistui vasta Digitan avulla. Läheisellä kadulla oli pojalla jokin aparaatti joka aiheutti pahoja häiriöitä. Ei sanonut Digitan mies mikä se oli ja kenellä se oli. Otti aparaatin pojalta pois.


    • Anonyymi

      Minä teen kävelylenkeillä spontaaneja rakennustarkastuksia pihavajoihin ja muihin ulkorakennuksiin. Sisällä talossakin käyn, jos ovi on auki ja jätän tarkastusraportin keittiön pöydälle.

    • Anonyymi

      Vaikka antennijohto olisi kireällä ja menisi seinän läpi, niin tuskinpa sen viemä marginaalisen pieni vesimäärä mitään kosteusongelmia aiheuttaisi. Puuverhoillussa seinässä on ulkopanelin alla aina tuuletusilmarako, joten vesi leviäisi ja kastelisi vain ulkopaneelin ja mahdollisesti irroittaa vain maalia paikallisesti. Tuskinpa tuollainen antennijohtoa pitkin seinään valuva vesi varsinaiseen kantavaan seinärakenteeseen asti edes pääsisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1466
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1101
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      871
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      835
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      816
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      164
      773
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      699
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      83
      691
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe