Lenkkeillessäni tarkastelen omakotitaloja

Hyvin monessa talossa huomaa kun esimerkiksi teeveen antennijohto on vedetty katolta päätyseinän läpi sisälle, usein johto on vielä tiukalla, johtoa pitkin lirittelee vuosi kausia vettä seinän väliin!
Johtoon pitää tehdä ensin lenkki alaspäin ja sitten vasta seinän läpi sisälle, tämän lenkin avulla johtoa pitkin valuva vesi tippuu maahan eikä mene talon rakenteisiin.
Toinen seikka millä pilataan talon rakenteita on ulkoseinien vierelle varastoidut tavarat, puupinot yms. joista sadevesi roiskuu seinälle.
8205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Epäilen että hyvin monessa talossa olisi vedetty antennijohto juuri noin. Eihän ulkoantenneja edes ole kovin tiheässä kun monella on nykyään kaapeli-tv. Väärinhän se on vetää johto tiukalle, mutta kuinka paljon sitä pitkin sitten valuu vettä seinärakenteeseen on toinen juttu.

Pelastuslain mukaan puupinoja ei edes saa varastoida talon seinää vasten.

Äänestä

Kyllä tuo ainakin sitä lautaa hapertaa, mistä johto on läpi vedetty. Itse olen tukkinut reiät jollakin massalla ja kiinnittänyt johtoa löysälle nippusiteillä. Yksi vielä johdon ympärille niin, että vesi valuu nippusidettä pitkin alas.

Äänestä
  • Minä vedin päätyräystään aluslautojen raosta tv-kaapelin, ei taatusti nouse vesi tuonne.

    Äänestä

Ihan muuten todella hyvä tuo aloittajan huomio, jota moni ei tule ajatelleeksi.
Itse olen kyllästynyt viime aikojen satelliittitarjontaan sen verran, että antennin asennus on kohta edessä ja pitääpä ottaa vinkistä vaari.

Äänestä
  • Itse olen saanut antennin häiriöistä tarpeekseni, niin kaupungin omakotaloalueella kuin maallakin. Satelliitin kuvaa ei häiritse kuin rankkasade ja joskus talvella antenniin kertyvä lumi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Itse olen saanut antennin häiriöistä tarpeekseni, niin kaupungin omakotaloalueella kuin maallakin. Satelliitin kuvaa ei häiritse kuin rankkasade ja joskus talvella antenniin kertyvä lumi.

    Jäi sanomatta että kaupungissa hankalin häiriö poistui vasta Digitan avulla. Läheisellä kadulla oli pojalla jokin aparaatti joka aiheutti pahoja häiriöitä. Ei sanonut Digitan mies mikä se oli ja kenellä se oli. Otti aparaatin pojalta pois.

    Äänestä

Minä teen kävelylenkeillä spontaaneja rakennustarkastuksia pihavajoihin ja muihin ulkorakennuksiin. Sisällä talossakin käyn, jos ovi on auki ja jätän tarkastusraportin keittiön pöydälle.

Äänestä

Vaikka antennijohto olisi kireällä ja menisi seinän läpi, niin tuskinpa sen viemä marginaalisen pieni vesimäärä mitään kosteusongelmia aiheuttaisi. Puuverhoillussa seinässä on ulkopanelin alla aina tuuletusilmarako, joten vesi leviäisi ja kastelisi vain ulkopaneelin ja mahdollisesti irroittaa vain maalia paikallisesti. Tuskinpa tuollainen antennijohtoa pitkin seinään valuva vesi varsinaiseen kantavaan seinärakenteeseen asti edes pääsisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hyvin monessa talossa huomaa kun esimerkiksi teeveen antennijohto on vedetty katolta päätyseinän läpi sisälle, usein johto on vielä tiukalla, johtoa pitkin lirittelee vuosi kausia vettä seinän väliin!
Johtoon pitää tehdä ensin lenkki alaspäin ja sitten vasta seinän läpi sisälle, tämän lenkin avulla johtoa pitkin valuva vesi tippuu maahan eikä mene talon rakenteisiin.
Toinen seikka millä pilataan talon rakenteita on ulkoseinien vierelle varastoidut tavarat, puupinot yms. joista sadevesi roiskuu seinälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu