Lataussäädin ja akusto

Anonyymi

Asensin kerrostaloasuntoni parvekkeelle 370 W aurinkopaneelin. Minkälaista akustoa ja lataussäädintä suosittelette kyseisen aurinkopaneelin kaveriksi?

20

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asentoa aurinkoon nähden pitäisi ehkä tarkastella kuten egyptiläiset muinoin.

    • Anonyymi

      Täältä kysyminen lienee helpompaa !

    • Anonyymi

      YouTube-hakuun " Holger laudeley, balkonkraftwerk " . Löytyy ehkä juuri Teitä kiinostavaa juttua parvekkeele laitetuista aurinkopaneeleista. Suomessa ja Saksassa on samat speksit verkkoinverttereillä ja kun nyt samassa eussakin ollaan, niin se onnistuu molemmissa maissa samalla tavalla?
      Voisiko joku suomalainen sähköamattilainen kommentoida noita herra Laudeleyn virityksiä?

      • Anonyymi

        Ovatko CE - hyväksyttyjä laitteita eli löytyykö joku joka on vastuussa mahdollisista laitteiston virheellisyyden aiheuttamista tuhoista?


      • Anonyymi

        Jos aurinko on tarjolla sähköä tulee, muuten ei tule, päivänvalo ei tuota mitään.

        siinäpä sitä ongelmaa, milloinkas se aurinko olikaan nähtävillä viimeksi...hmm.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos aurinko on tarjolla sähköä tulee, muuten ei tule, päivänvalo ei tuota mitään.

        siinäpä sitä ongelmaa, milloinkas se aurinko olikaan nähtävillä viimeksi...hmm.

        15 - 25 kwh tarvitaan joka päivä kokonaan omavaraiseen pikkuelämään.

        jos se otetaan auringosta tarvitaan min. 8 - 10 kpl 250 w paneleita akuston rinnalle, joka siis esm 20 kpl 12V 120 Ah jolloin pärjätään 1 yksi auringoton päivä ja seuraava päivä menisi kokonaan akuston lataamiseen eli seuraava päivä verkkosähkön varassa.

        siinä se kovasti kiteytyneenä koko tarina.

        parvekesähkötarina on sitten vielä ohuempi tarina.


    • Anonyymi

      Osta kolme 100Ah Bilteman akkua. Et tarvitse säädintä lainkaan kun et kytke niitä lainkaan ja käyttöikä on huomattavan pitkä. Bilteman akkuja kannattaa ladata parin kuukauden välein tavallisella verkkosähkölaturilla. Näin akut pysyvät kunnossa.

    • Anonyymi

      En suosittele minkäänlaista akustoa ja lataussäädintä. 370 Watin teholla ei tee mitään. Varsinkin kun paneeli on parvekkeella.
      Osta vaikka uusia NHL tai Pokémon kortteja ja käy potolla ennenkin tulee housuihin.

      • Anonyymi

        Joo ja mitähän ihmeen järkeä on kerrostaloasunnossa paneeleilla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo ja mitähän ihmeen järkeä on kerrostaloasunnossa paneeleilla?

        Onko niissä useimmille mitään järkeä taloudellisesti?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko niissä useimmille mitään järkeä taloudellisesti?

        Niin ei useimmitenkaan saati sitten kerrostalossa.


      • Anonyymi

        Kiitoksia mielipiteestäsi.


    • Anonyymi

      Olen ruvennut viimevuosina harrastamaan sähköasioita. Tuo aurinkovoimalan virittäminen kuuluu harrastuksiini. Haluan tutustua sähköön ja oppia siitä kaikkea mahdollista. Eihän siinä aurinkopaneelin virittämisessä parvekkeelle muuten olisikaan juuri mitään järkeä.

      T: aloittaja

      • Anonyymi

        ⚽🔥🎳🔌📞☎️📱🔦🪠🧸🧺🩳🥾👢
        Usein tällä kysyttyä
        Sähköpätevyydet ja työalueet
        Sähköturvallisuuslaissa on määritelty seuraavat sähköpätevyydet:

        sähköpätevyys 1, eli S1: kaikki sähkötyöt
        sähköpätevyys 2, eli S2: enintään 1000 V sähkötyöt
        sähköpätevyys 3, eli S3: sähkölaitekorjaus.
        Aiemmat, ennen vuoden 1996 lakimuutosta myönnetyt pätevyystodistukset A, B, C, D ovat edelleen voimassa annetussa laajuudessaan.


        Sähköpätevyystodistuksen myöntämisen edellytykset

        Pätevyystodistukset myöntää Henkilö- ja yritysarviointi SETI OyLinkki toiselle sivustolle, Avautuu uudessa välilehdessä.

        Jotta voit saada pätevyystodistuksen, edellytyksenä on:

        soveltuva sähköalan koulutus
        soveltuva sähköalan työkokemus
        suoritettu sähköturvallisuustutkinto.
        Sähköpätevyysluokkien pätevyystodistusten saamisen minimivaatimukset hyväksytysti suoritetun sähköturvallisuustutkinnon lisäksi ovat:

        Sähköpätevyys 2, eli S2: soveltuva perustutkinto, esim. sähköasentaja, ja sen jälkeen hankittu kolmen vuoden työkokemus sähkölaitteistojen rakentamiseen ja töiden johtamiseen perehdyttävistä töistä.
        Sähköpätevyys 3, eli S3: koulutus voidaan korvata soveltuvalla työkokemuksella.
        Sähköpätevyys 1, eli S1: vähintään teknikon tai insinöörin koulutus ja riittävän laaja-alainen kahden vuoden työkokemus
        Rajoitettu sähköpätevyys 1: yliasentajan erikoisammattitutkinto ja vähintään kuuden vuoden työkokemus.
        Lue vaatimuksista tarkemmin SETI:n sivulta.Linkki toiselle sivustolle, Avautuu uudessa välilehdessä

        Sähköpätevyys 3 -luokan työalue
        Luokan S3 pätevyystodistus on työalueeltaan laitekorjauspätevyys, eikä oikeuta tekemään rakennusten laajoja sähköasennuksia.

        Mitä sähkötöitä luokan S3 urakoitsija saa tehdä?

        Enintään 1000V:n sähkölaitteiden irrottaminen paikoiltaan, niiden uudelleen kiinnittäminen ja rikkoontuneiden sähkölaitteiden ja -kalusteiden vaihtaminen uusiin ovat S3-urakoitsijan työalueeseen kuuluvia töitä. S3-urakoitsija saa asentaa yksittäisen ryhmäjohdon keskukselta tai asennusrasialta korjattavaa tai uutena asennettavaa laitetta, esim. ilmalämpöpumppu, tai laitekokonaisuutta, esim. nosto-ovi, varten muuttamatta keskuksen rakennetta.

        Sähkötyöt, joissa joudutaan asentamaan useita sähkölaitteita ja kaapeleita asennuskokonaisuudeksi, eivät kuulu S3-urakoitsijalle sallittuihin töihin.


        Oikeutta tehdä sähkötöitä ei tarvita muutamassa poikkeustapauksessa:
        maallikkotyöt
        eräät muut erityistapaukset tietyin edellytyksin (Sähköturvallisuuslaki 1135/2016, 56 §):
        sähköauton voimajärjestelmän sähkötyöt: töiden tekijän on oltava riittävästi perehtynyt kyseisen ajoneuvomallin sähköjärjestelmään ja sähkön vaaroihin
        maakaapelointiurakoissa kaapelin asentaminen ja peittäminen kaapeliojaan sähköurakoitsijan valvonnassa: työn tekijällä on oltava vähintään kahden vuoden kokemus kyseisestä työstä ja riittävät alan perustaidot
        vähäinen, kertaluonteinen sähkötyö, jos tekijällä on työhön oikeuttava pätevyystodistus, esimerkiksi yksittäisen pistorasian tai valaisinpisteen asennus
        tilapäisen sähkölaitteiston rakentaminen opetustarkoituksessa koulun laboratoriotiloissa, kun työtä ohjaa ja valvoo sähköalan ammattihenkilö
        sähköalan ammattihenkilön omaan tai lähisukulaisensa asuntoon tekemät sähkötyöt, eli niin sanotut kelpoisuustodistuksella tehtävät työt. Kelpoisuustodistuksen myöntää SETI Oy ja työlle on teetettävä varmennustarkastus.
        Sähköalan ammattihenkilö
        Sähköalan ammattihenkilön katsotaan olevan riittävän ammattitaitoinen valvomaan ja tekemään itsenäisesti koulutustaan ja työkokemustaan vastaavaa sähkö- ja käyttötyötä. Sähköalan ammattihenkilö on henkilö, joka on opastettu sähkötöihin ja lisäksi jokin seuraavista koulutus- ja työkokemusvaatimuksista täyttyy:

        suorittanut soveltuvan tekniikan alan korkeakoulututkinnon ja hankkinut kuuden kuukauden työkokemuksen sähkötöistä
        suorittanut soveltuvan sähköalan insinöörin tai teknikon tutkinnon ja hankkinut kuuden kuukauden työkokemuksen sähkötöistä
        suorittanut soveltuvan ammattitutkinnon, erikoisammattitutkinnon tai vastaavan aiemman koulutuksen tai tutkinnon ja hankkinut kuuden kuukauden työkokemuksen sähkötöissä
        suorittanut soveltuvan ammatillisen perustutkinnon tai vastaavan aiemman koulutuksen tai tutkinnon ja hankkinut vuoden työkokemuksen sähkötöissä
        hankkinut kuuden vuoden työkokemuksen sähkötöissä ja riittävät alan perustiedot.
        Jos kyse on samankaltaisiin sähkölaitteisiin tai laitekokonaisuuksiin kohdistuvasta sähkö- tai käyttötyöstä, esimerkiksi elektroniikkalaitteiden huolto- ja korjaustyöt, voidaan edellä luetelluista poiketen soveltaa lievempiä koulutus- ja työkokemusvaatimuksia. Tällöin riittävän ammattitaitoiseksi tekemään kyseisiä töitä itsenäisesti katsotaan henkilö, jolla on kahden vuoden työkokemus kyseisestä sähkötyöstä ja riittävät alan perustaidot. Jos henkilöllä on soveltuva sähköalan koulutus, on hänellä oltava sen lisäksi vuoden työkokemus kyseisistä sähkötöistä.

        Usein kysyttyä


    • Anonyymi

      Aurinkopaneelijärjestelmähän ei oikeastaan ole taloudellisesti kovinkaan kannattava. Itse saan suurimmat kiksit aurinkopaneelijärjestelmästä oikeastaan pienestä sähköomavaraisuudesta. Aurinkovoimalallani saan ladattua puhelimen akut ja syötettyä virtaa valaisimiin. Aurinkopaneeli antaa 40V ja 10A. Parempi sekin, kuin ei mitään. Ei näitä asioita kannata ajatella aina rationaalisesti.

      T: aloittaja

      • Anonyymi

        Ai että 370W paneelista 400W... -aika kauaksi tuosta nimellisestäkin tulee jäämään todelliset tuotot


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ai että 370W paneelista 400W... -aika kauaksi tuosta nimellisestäkin tulee jäämään todelliset tuotot

        Juu, nimellisiä ne onkin. Käytäntö jää aika kauas nimellisestä.

        T: aloittaja


    • Anonyymi

      Tuo parveke on etelään päin, joten aurinkopaneeli saa aika hyvin aurinkoa pitkin päivää. Parvekkeen kohdalla kasvaa vaan valitettavasti pylväshaapa tjmv puu, joka varjostaa silloin tällöin paneelia.

      T: aloittaja

      • Anonyymi

        Haapahan on jänisten herrkkuva; mieleeni juolahti M.A. Numminen.


    • Anonyymi

      🛑🛑🛑🛑🛑
      Antakaa minullekin iso veroale, haluan "osallistua valtiontalouden tasapainottamiseen"

      Yksi Orpon perustelu isotuloisten isolle verotuksen alennukselle on:
      "Suurituloiset osallistetaan julkisen talouden tasapainottamiseen."

      Minäkin ottaisin mielellään suuren veroalennuksen, että saisin osallistua
      "julkisen talouden tasapainottamiseen".


      Äänestän jatkossa aina SDP

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1787
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1598
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      49
      1134
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      44
      1010
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      939
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      46
      838
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      800
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe