Lieksassa alkoi syysloma. Tänä iltana tulee käyttäytyä kunnolla. Säästetään vähät poliisiresurssit oikeasti tarpeelliseen.
Lomille ihmisiksi.
Anonyymi
3062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Joillakin alkoi isyys loma, toisilla taas sairausloma. Jotkut pitävät pakkolomaa, myös omaa lomaa pidellään. Muutama on koulutusvapaalla, äitiyslomalla ja lapsen hoitovapaalla.
Kaikenlaisia lomia ja vapaita on olemassa, keväällä kevätloma, kesäloma , syysloma, joululoma, hiihtoloma, kesäloma ja sitten taas syysloma.
Milloin niitä töitä tehdään, kun palkka kuitenkin juoksee kaikkien lomienkin ajalta. Virallisten lomien ja vapaiden välit voi täyttää sairauslomilla.
Hyviä lomia kullekin.
Toisilla on ensin kesätauko, sitten syksytauko, sitten talvitauko jne. Mutta on edes yksi puteli saatu valmiiksi manoilin tuotetta.
Artistit ja muut lurittelijat jäävät "määrittelemättömän pitkälle tauolle " , joka tarkoittaa samaa kuin keikkoja ja esiintymisiä ei ole.
Se on siistimpää sanoa noin kuin tunnustaa julkisesti, että en kiinnosta enää yleisöä.
Eikös se kela kustanna, kun lähemme somaliaan lomille
Ei syyslomaa ole kuin lapsilla ja opettajilla.
En ole lapsi, enkä ope, kuitenkin pidän joka syksy lomaa.
Kelan maksuila vain reissaamaan suomalainen, niinhän nämä tunkeutujatkin tekevät
Onpa persu-rasistilla vaikeaa! 🤣
Suomalaiset tunkeutuu Espanjaan asumaan. Ovat aiheuttaneet sen, että asuntojen hinnat nousee eikä paikallisilla ole vara asua lähellä työpaikkojaan.
Peruspäivärahallakin voi matkustella kimppakyydillä
Niinpä muuten voimmekin. Riittää lomareissuksi kimppakyyti Mähköltä,Partalanmäeltä tai Jamalista keskustaan. Siinä sitä jo tuntee itsensä kuin olisi Somaliassa käynyt.
Varakkaat paljon työtä tekevät tarvitsevat pitkiä lomia kauas, jotta jaksavat taas pakertaa vaativaa, koulutustaan vastaavaa työtä, mitä se sitten lieneekään.
Elämän ilmaisuu laukee suomessa kun rajalla lausahtaa sen avainsanat
- koko elämä onkin sitten yhtä lomaa ja diskottelut päälle
KYL SUOMALAINEN ON LAITETTU ANTAALE TÄLLÄTYYLEIN
Vieläkun näillä on järestelmät millä nämä ohjaillaan kaikkien jonojenkin ohi, onhan se tämätyyli näille täyttä luksuslomaa, ilmaisuus on niin totaalista, ettei lapsetkaan näitten muuta osaa kuin jatkaa elämäänsä somoilla eväillä ja pitäen kultuurinsa suomalaista kuniakaanpana
NÄILLÄKONSTEN TÄMÄ EI LOPU KOSKAAN ENÄÄN SUOMESTA
Ympärinsä vapaa kirto ja muut sempalot päälles
Suomalaisten rahat pumpataan näiten lekoteluihin ja velkaa vielä päälles
Lieksassakin on heikompiosaisia paljon jäänyt jälkeen näiten hyyssäyksistä
- ns. leipäjonos joutuu monikin armopaloja noutamaan
- ja nämä senkuin pailaavat kustanuksillamme
MIKÄ ON LIEKSAS TÄMÄN TAKANA
Aikasa loikoituaan ja lomailtuaan näitä on pian paljon
onkos suomi näin hölmö
ON TAMÄ JA LIEKSAKIN SIIN OHELLA
Ikuinen loma on taattua juokses LIEKSAAN kaukainen kunniassas
ei tarvii ees riisua kun uimassa käypi ja vielä omin vuoroin on se loistavaa lomaa
Täyttä lomaa ovat pitäneet jo sen n. 30v ja lisää vain viihettä ja etuuksia näille hallitus luo suomalaista karsimalla
Näyttää toi halitus kaikki uimavetemekin sotkevan hauskalomailijoilla, onkos asunnot liijan pieniä, kun niistäkin valitavat lomailun pilaajina
katelkaas somea vahäsen miten näillä kiiltonahhoil vaatimustasot vain noussee
JA HALITUS NAISET MISTÄÄN PIITAAMATOMASTI REPIVÄT LISÄÄ VELKAA NISKAAMME
IKUISEN LOMAN NAUTIJAT VALTAADVAT SUOMEA
->> "Asuntopolitiikka" ja "rasismi" syitä vieraskielisen väestön yliedustukselle koronavirustartunnoissa
Itiksen kansainvälistä ja ystävällistä ilmapiiriä
samaten PUHOS
TÄTÄ ALUETTA KUN KATSELETTE YOUTUBEN ANTIMIN näkyy jo valtaaja lomailijoiten pyrkimykset ja lisää painaa tulemaan urkupilli tyylein
MIKSI SUOMALAISIN VAROIN TÄTÄ PIDÄMME YLLÄ
Mitä lomailijoita puhoksessa on? Paikka täynnä mamujen yrityksiä! Vidun pelle herää jo! Ootko edes käynyt Puhoksessa?
Eilis iltana seikkailin JAPANISSA ja aivankuin itse siellä olisin
- on se elävää katella koneelta mailmaa ja ympäristöjä
- päälle katselin sit vielä noita LAPIN VAELLUKSIA
Mutta noin:
Itiksen kansainvälistä ja ystävällistä ilmapiiriä
PUHOS
"Asuntopolitiikka" ja "rasismi" syitä vieraskielisen väestön yliedustukselle koronavirustartunnoissa
Niinpä niin. Kalleimmat asunnot parhailla paikoilla, kullakin tunkeutujalla omansa, rasismi sitä, että saavat ihan vapaasti olla ja liikkua, kukaan ei edes vilkaise heidän suuntaansa, saatikka sano mitään.
Siinähän se korona leviää, kun levitetään.
Näin suomea vaatien tuhoavan kultuureitensa mukaiseksi hävitämöksi
Maahanmuuto foorumilla on tästä vähäsen esilletuonteja
- siis vain murto-osa siitä hävityksestä