Britannia pulassa

Uutisista lueskeltua:
1. Ulkomaisille teurastaja- ja teurastamotyöntekijöille annetaan kausityöviisumeja teurastettavien sikojen ruuhkan vuoksi.
2. Rekkakuskeja on pakko päästää maahan ulkomailta tekemään töitä
3. Laivat joutuneet kääntymään pois satamista kun ei ole ketään joka ottaisi vastaan, ja jos olisikin niin ei ole paikkaa mihin jättää kamat.
4. Joka kolmas ostaja on alkanut varastoida päivittäistavaroita.

Mitään näistä ongelmista ei ole Suomessa tai muussa EU-maassa.

9

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      englannissa on niin paljon muslimeja ettei siellä jouluna sikaa syödä.
      kaikki on automatisoitu ei suojatyöpaikoille ole sijaa.

      • Anonyymi

        Mutta kun ei ole kalkkunaakaan. Ei käy kateeksi imaami Elisabetia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta kun ei ole kalkkunaakaan. Ei käy kateeksi imaami Elisabetia.

        siis perkele suomessa on rekkakortteja, joka toisella kyse on rahasta, maksa niin kyllä ajajia löytyy.


    • Anonyymi

      eroaa kirkosta ja käyttää ne rahat kuskien lisäpalkkioihin 🤣

    • Anonyymi

      Pitäisikö aloittajan kirjoittaa britti palstalle. Täällä keskustellaan suomen ja eu:n asioista.

    • Anonyymi

      Vihdoinkin. Ehdin odottaa jo useamman päivän, koska LL taas kirjoittaa brexitistä, kun Trump uutisiakaan ei enää tule. Mitäs LL muuten tykkäät siitä, että vaikka toki Bidenin hallinto toi paljon uuttakin, niin pakolaispolitiikassa Biden on jatkanut Trumpin viitoittamalla tiellä ja näin toimi myös Afganistanissa, joskin saattaa olla, että Trump olisi hoitanut vetäytymisen siistimmin, ammattimainen neuvottelija kun on?

      Eikö se, mitä Ihan Hirveen Kamala Harris sanoi maahanmuuttajille hieman jurpi tuollaisen eu:n ja avoimien rajojen fanittajaa?

      • Miksi minun pitäisi olla mieltä siitä mitä ne tekevät USA:ssa?

        Ei tarvitse olla mielipidettä joka asiasta. Riittää, että omaa vähemmän mielipiteitä, jotka ovat paremmin perusteltuja.


    • Anonyymi

      Erot ovat aina vaikeita aluksi kuten oli Baltian maidenkin ero Neuvostoliitosta mutta annetaan ajan kulua ja katsotaan sitten.

      • Britannia tekee vain päinvastoin kuin Neuvostoliitto: siellä avattiin raja ja yhteiskunta, Britannia sulkee rajoja ja yhteiskuntaa.

        Koska ja miten sen voi mitata, onko ero onnistunut? Ei tavallisella kansalaisella ole aikaa odottaa vuosia tai vuosikymmeniä, koska arjesta pitää jotenkin selvitä. Hassu homma kuinka mainostetaan että Britannia olisi jotenkin vapaa. Vähemmän vapauksiahan tavallisella kansalaisella on eron jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      468
      8432
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5800
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      254
      4738
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      56
      4589
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4089
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3920
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3722
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1688
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      93
      1182
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe