Tartuntoja lähes 2000 eilen. 2 kertaa rokotet sairastuvat siinä missä rokottamattomat.
On tulossa synkkä musta joulu Suomeen, eikä sillä tarkoiteta suinkaan lumetonta joulua, vaan massiivista korona-aaltoa ja sairastuneiden joukkoa.
On tulossa synkkä musta joulu Suomeen, eikä sillä tarkoiteta suinkaan lumetonta joulua, vaan massiivista korona-aaltoa ja sairastuneiden joukkoa.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Taisit nyt aloittaja hivenen liioitella?
Mitä nyt täältä jenkeistä käsin olen tilannettanne seurannut koronan osalta, niin ei tuo liki 2000 sairastunutta / päivä ole ainakaan tällä hetkellä vielä saavutettu teillä.
Täällä Yhdysvalloissa tilanne oli vielä noin kuukausi takaperin huolestuttava sikäli, kun uusia tautitapauksia oli parhaimmillaan noin 300,000 päivässä. Tällä hetkellä ollaan vain noin kymmenes osa siitä.
Tulevasta joulusta kenelläkään ei ole vielä heittää ennustetta, mutta paremmalta ainakin täällä nyt näyttäisi?
Suomi on nyt Yhdysvalloissa 'mustalla listalla' koronan osalta ja matkustamista onkin tiukennettu muun muassa Suomesta ei Yhdysvaltojen kansalaisten osalta.
Entinen USA:n ulkoministeri Colin Powell tuossa uutisten mukaan on heittänyt koronan vuoksi hokkarinsa naulaan.
Powell erosi republikaani puolueesta pölvästi Trumpin ja Capitol 'kukkulan' valtauksen vuoksi.
Joten?
Miten liittyy adventismiin?
Adventisteja kuolee koronaan kuin kärpäsiä navetan ikkunaan.
Nummelassahan on adventisteilla oikein navettakirkkokin.
Ovatko siiryneet siellä seuramaan jo vanhan testamentin uhripalvelusta?
Mitähän eläimiä siellä asustaa? Onko nelijalkaisia vai kaksilahkeisia?
Tuskin sen enempää kuin muidenkaan kirkkokuntien jäseniä tai ateisteja.
Miten ateistit sinun mielestä liittyvät koronaan?
Nyt oli kyse uskonharhaisista ihmisistä. He kun lahkoissaan uskovat kaikenlaisiin salaliittoteorioihin ja mm. adventtikirkon keskuudessa maailmalla koronarokotetta ja sen ottamista pidetään pedon merkin ottamisena ja siksi rokotteesta kieltäydytään kokonaan.
Tuorein tapaus, jossa Adventist Health Bakersfield hospital on vaimon toimesta haastettu oikeuteen, kun se ei hänen mukaansa suostunut hoitamaan hänen miestään ivermektiini nimisellä lääkkeellä, joka tunnetaan mm. matolääkkeenä:
https://www.bakersfield.com/news/bakersfield-woman-sues-adventist-to-force-ivermectin-covid-treatment/article_870d1478-1cca-11ec-8863-67bdccbe85c6.html
Kummatkin on siinneet siinnä ittessään.
"adventtikirkon keskuudessa maailmalla koronarokotetta ja sen ottamista pidetään pedon merkin ottamisena ja siksi rokotteesta kieltäydytään kokonaan."
No ei kyllä pidetä pedon merkkinä paitsi jos on joku niin-ja-näin-adventisti.
Miten oikein luet tuota uutista??? Siinähän joku anonyymi nainen on haastanut adventistisairaalan oikeuteen, koska sairaala ei suostu antamaan koronapotilaalle sellaista lääkettä, jota ei ole koronan hoitoon lainkaan tarkoitettu eikä suurella todennäköisyydellä auta yhtään mitään.
Jokainen ihminen uskoo johonkin. Ateistikin.
Madot lähtevät adventististä, mutta korona jää.
Alkuräjähdykseen 13,4 miljardia vuotta sitten.
Minkä tahansa merkkisen fundisuskovan on mahdotonta ymmärtää, että jonkin tapahtumain kulun todennäköisesti totena pitäminen ei ole uskomista – ei etenkään uskonnollista.
Keskusteluyhteyttä ei synny, kun uskova on jo valmiiksi päättänyt, että toinen on Saatanan vallassa, sillä juuri sitä väärin uskominen hänelle aina on, ja hänelle ihan kaikki siis uskovat johonkin uskonnollisessa mielessä.
>2 kertaa rokotet sairastuvat siinä missä rokottamattomat.
Mutta vakavasti vain, jos heillä on korkea ikä tai vakava perussairaus. Rokottamattomat sairastuvat vakavasti myös ilman ikää ja perussairauksia.
Vakavaan sairauteen luokitellaan korkea kolesteroliarvo tai verenpaine tai molemmat.
Monet sairastavat niitä tietämättään, koska eivät käy verikokeissa.
Piikille vai ei?
Vastikään vertaisarvioidussa tiedelehdessä julkaistut, USA:n 2947 piirikunnasta ja yhteensä 68 eri maasta kerätyt rekisteritiedot viittaavat siihen, että alhainen rokotekattavuus ei liity COVID-19-tapausten korkeaan lukumäärään tai lisääntymiseen eikä päinvastoin.
Tuohan+on+täysin+selvä.+Miksi+koronaluvut+Suomessa+ovat+nousukiidossa+ja+sairaalat+täyttyvät+potilaista,+vaikka+yli+85%+12+vuotta+täyttäneistä+on+saanut+yhden+rokotteen+ja+kohta+80%+kaksi+rokotetta?
Tilanne+oli+parempi+silloin,+kun+kansasta+suurin+osa+oli+kokonaan+rokottamattomia?
Älykääpiöt+ottakaa+nyt+järki+käteen!
Rokotteet+eivät+auta+edes+siinä,+että+ei+voisi+saada+vaikeaa+koronatautia.
Jotkut uskovat että rokotepassi auttaa.
Ensivuonna EU ottaa käyttöön elektronisen ID:n / rokotepassin (valvonta ja seurantayhteiskunta?)
Kiihotetaan tarkoituksella vihaamaan rokottamattomia joka on jo hyvässä vauhdissa.
Annat valheellista informaatiota. Rokote suojaa hyvin koronan vaikealta tautimuodolta yli 95 prosenttisesti. Tästä on omakohtaista kokemusta.
Te rokotevastaiset olette vastuussa monien ennenaikaisesta kuolemasta.
Tässä yksi valitettava todiste:
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/55612d30-30dd-4c97-a0be-41d0602a4ae8
Lehdistö repii paniikissa noita lukuja sieltä mihin aurinko ei paista.
Luottamukseni suomalaiseen mediaan on muuttunut heikosta olemattomaksi muutamassa vuodessa.
Lehdistö, THL ja valtiovalta jauhavat Suomessa paskaa koronarokotteesta ja sen mukamas hyödyistä. Se paska kun ei perustu mihinkään tutkimuksiin.
Itse asiassa suurin osa tällä hetkellä koronan vuoksi letkuissa tehohoidossa makaavista on kahteen kertaan rokotettuja.
Ei ole ihme, että siellä hoitajat jo uupuvat pelkistä valheista, joita media suoltaa tuutin täydeltä ulos 'persvaostaan'.
Olen jälleen ihmetellyt sitä, että kun ne lahkot mainostavat, että heidän jumalansa on niin mahtava, niin miksi uskovaiset turvautuvat hyödyttömään ja tuntemattomaan koronarokotteeseen, eivätkä palvomaansa jumalaan?
Lahkon päättäjien kanta on se, että rokote tulee ottaa, mutta yhtäkään lausetta en ole kuullut siitä, että turvautuminen jumalan suojelukseen on se ainoa aisia ja keino, mitä tosi uskovan tulee noudattaa, eikä turvautuminen rokotteeseen?
Ilmeisesti tämä korona onkin uskon koe, josta Jeesuskin sanoi, että löytäneekö hän tullessaan uskoa maan päältä?
Se, että lahkot turvautuvat aina ennemmin johonkin muuhun kuin huulillansa palvomiin jumaliinsa, osoittaa selkeästi sen, että he eivät itse usko siihen mitä höpisevät jumalistaan.
Jumala on antanut viisaille viisauden kehittää turvallisen ja tehokkaan koronarokotteen ja antanut meille muille älyä suojautua sillä tautia vastaan, mutta valitettavasti itse paholainen sotii tässäkin asiassa Jumalan tahtoa vastaan ja sekoittaa monien ihmisten pään olla ottamatta sitä tällä hetkellä ainoata tarjolla olevaa suojaa koronan hengenvaarallista tautimuotoa vastaan, jonka koronarokote antaa.
Sauli Niinistökin totesi osuvasti, että koronarokotevastaiset ovat oman itsensä vankeja ja lisäisin siihen vielä, että itsensä ja lähimmäistensä vihollisia.
Jospa se Jeesus saapuu rokottamaan uskollisimmat kannattajat...