Uusivaltuustokausi alkoi elokuussa. Edessä on suuria muutoksia. Monissa kaupungeissa ja kunnissa on jo käynnistynyt työ sote-toimintojen ja pelastustoimen siirtämiseksi vuoden 2023 alussa aloittaville hyvinvointialueille.
Kuntakentän raju muutos näkyy valtuustojen työssä. Millaiseksi muodostuu niin uusien valtuutettujen kuin konkareidenkin käytännön työ, kun iso osa kuntalaisia koskevista päätöksistä tehdään jatkossa hyvinvointialueiden hallinnossa?
Ylimenokausi helpottaa aluksi taloussuunnittelua, mutta vielä on epävarmaa, millaisia vaikutuksia esimerkiksi sote-kiinteistöjen siirroilla hyvinvointialueille on kaupunkien ja kuntien talouteen.
Kysymyksiä on lukemattomia, vastauksia saamme lopulta vasta vuosien virrassa.
Kaikkein tärkeintä on kuitenkin yhteispeli. Kuntahallinto ja aluehallinto eivät ole kilpailijoita. Kahden hallintotason yhteistyötä tarvitaan paitsi muutoksen mahdollisimman kivuttomassa läpiviennissä, myös uusien toimintatapojen muotoutumisessa.
Molemmilla on kuitenkin tasan sama asiakaskunta: kuntien ja kaupunkien asukkaat. Kuntakentälle jää hyvinvoinnin lisääminen sivistyksen ja kulttuurin saralla sekä turvallisuuden tuominen toimivan kuntainfran myötä. Näiden molempien osuus kuntien sisäisessä toiminnassa tulee korostumaan.
Hyvinvointialueet taas ovat kirjaimellisesti elintärkeitä osia asukkaiden arjessa. Alueiden hallintoa pystytetään parhaillaan, ja ensi tammikuun aluevaalien tuloksena syntyvät aluevaltuustot ottavat oman roolinsa alueilla. Ne asettavat aluehallitukset ja hyvinvointialueen muut toimielimet sekä valitsevat hyvinvointialuejohtajat.
Jos keskustelu olikin paikoin äänekästä lakia sorvattaessa ja ilmassa oli vastakkainasettelun henkeä, nyt se aika on toivottavasti jäänyt taakse ja yhteistyö nousee päällimmäiseksi. Kuntakentällä ja syntyvällä aluehallinnolla on enemmän yhdistäviä kuin erottavia tekijöitä.
Suomen paikallishallinnolla on pitkä ja ansiokas historia suomalaisten arjen järjestäjänä. Kukapa olisi uskonut, että vuoden 1918 traumaattisten tapahtumien jälkeen vain muutaman kuukauden päästä järjestettäisiin ensimmäiset kunnallisvaalit, joissa sisällissodan haavat alkoivat arpeutua yhteisen tekemisen kautta. Kuntakenttä oli se, joka ensimmäisenä aloitti uuden Suomen rakentamisen.
Näihin yli sadan vuoden takaisiin tapahtumiin verrattuna ollaan nyt toisenlaisen haasteen edessä. Ja myös tähän haasteeseen pystytään varmasti vastaamaan menestyksekkäästi.
Luitko jo? taisit fluffata, ei noin nopeasti voi asiaa sisäistää.
Yliväpeli Orhonen taas tekee Pääkirjoituksen palstalle kunhan ehtii.
Tämän päiväinen Pääkirjoitus on totisinta totta ihan pian, se on veljet ja toverit
23.1 heti vuoden alussa aluevaali, ja sinne äänestää rätkäytämme ehdokkaamme.
1.3 äänestämämme valtuutetut astuvat toimeensa. Helsinkin on jo äänestänyt kunnallisvaalissa -aluevaalin, että n reilu kymmenes väestä on sivussa.
Nyt Yliväpeli Orhonen tekee Markus sedät, ja lähden pihan perälle jossa kuivakäymälä, meillä on mökillä kyllä sisävessakin, rakentelin sen 3:mas kesä sitten.
Siihen tulee niin vähän, ettei ole ollut tyhjentämisen tarvetta kuin kerran vasta.
Päivän pääkirjoitus. Valtuustot uuden edessä
1
122
Vastaukset
- Anonyymi
Saakohan maakunnat pakko rokotukset pystyyn. Mitätön pääministeri hallituksineen on kuin Ö Aapisen laidassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922137Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311070Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561013- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.284906
