Sannan kehuma korona hoitonsa on nyt allikossa

Suomi muuttui punaiseksi EU:n koronakartalla: matkustamista ei suositella.
Martin puhuu asiaa, ei asian viereltä kuin pääministeri Sanna Marin.


Professori Martin Scheinin esittää rajua kritiikkiä Suomen koronapäätöksistä: ”Edessä on musta joulu”
Professori lataa suorat sanat Suomen koronapäätöksistä.

Kansainvälisen oikeuden ja ihmisoikeuksien professori Martin Scheinin esittää rajua kritiikkiä Suomen viimeaikaisista koronapäätöksistä.
Scheinin kommentoi asiaa Twitterissä. Hän arvostelee päättäjiä muun muassa siitä, että nämä ”päästivät irti vastuuttoman vapauden huuman”.

– Singapore yrittää pysäyttää epidemian ja kuolintapausten kasvun. Se testaa nyt viisinkertaisesti Suomeen verrattuna. Epidemian kiihtyessä kattava testaaminen on tietoon perustuvan päätöksenteon välttämätön edellytys. Suomi ei testaa eikä jäljitä, eikä tiedä mitä tekee, Scheinin hämmästelee.

Professori pelkää, että Singaporen lukujen valossa Suomella on edessä huomattavasti pahemmat ajat. Merkittävin syy tälle on se, että Suomen rokotekattavuus ei riitä torjumaan epidemian kasvua.
– Päättäjät päästivät irti vastuuttoman vapauden huuman. Samaan aikaan tietoon perustuvan päätöksenteon edellytykset ajettiin alas. Hätäjarrua ei ole, hän sanoo.
– Edessä on musta joulu: sairaanhoito ylikuormittuu, monet sairastuvat vakavasti tai kuolevat.

Juuri päättyneenä viikonloppuna Suomen tämänvuotisten koronakuolemien määrä ylitti viimevuotisen määrän. Scheinin näkee tulevat kuukaudet synkkinä.
– Vuoden 2021 jäljellä olevat kaksi ja puoli kuukautta tulevat olemaan paljon pahempia. Ja tämä on tehty tieten, hän sanoo.

14

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt pitäsi saada tähän saumaan jämpti maanjohto. Ei tyttösiä.

      • Anonyymi

        Sanna ei kuuntele asiantuntioita, tässäKÄÄN asiassa.
        Asiantuntioiden mielestä rajoituksia poistettiin liian nopeasti liian paljon.
        Sanna biletti itse ravintoloissa musapiirien kavereiden kanssa rajoitusten aikana ja järjestipä veronmaksajien piikkiin vähän isommatkin bailut "kulttuurin sateenkaariväelle"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sanna ei kuuntele asiantuntioita, tässäKÄÄN asiassa.
        Asiantuntioiden mielestä rajoituksia poistettiin liian nopeasti liian paljon.
        Sanna biletti itse ravintoloissa musapiirien kavereiden kanssa rajoitusten aikana ja järjestipä veronmaksajien piikkiin vähän isommatkin bailut "kulttuurin sateenkaariväelle"

        Luotamme tässäkin asiasssa Ilmari-asiantuntemukseen


    • Anonyymi

      Kohta karkaa korona käsistä, tulee tiukat ajat.
      Punavihreät sanoo että edellisenhallitusen vika. Kannattajansa huutaa
      " toverit...toverit...

      • Anonyymi

        Punikit löytää varmasti syyllisen. Syyllinen ei ole mariini. Syyllinen on vaikka kiinan keisari ei mariini. Mariini ei ole tehnyt mitään, vaan syyllinen on kiinan keisari. Muutama sata suomalaista jos kuolee, niin sittenhän kuolee, olisivat ottaneet piikitykset, ja jos olivat niin syy ei ollut mariinin, vaan kiinan keisarin.


    • Ei viruksen leviämistä voi käytännössä kai estää. Parasta olisi olla tekemättä mitään ja antaa laumasuojan kehittyä normaalisti.

    • Anonyymi

      Voi mitä aivomätää ja valhetta ja propagandaa. Kuka uskoo valtamedian saastetta?

    • Anonyymi

      Jännä tuo Sannan tulo oli kun oli alhaalla korona, kuin hän oli tehnyt päätöksiä.

      • Anonyymi

        Nyt demarein mukaan persut lervittelee.


    • Anonyymi

      Eroa Sanna!

    • Anonyymi

      Sanna on EU:n etujen valvoja. EU hyötyy koronasta. Sanna varmistelee hillotolppaansa.

    • Anonyymi

      Rokotevastaiset pöljät tätä tautia pitkittävät. Tyhmät asettavat itsensä ja läheisensä kuolemanvaaraan.

      • Anonyymi

        Sanna hoitaa, sanoo sosialistit.


    • Anonyymi

      Taitaa kerrankin komamri olla oikeassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      176
      1725
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      977
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      89
      849
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      673
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      557
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      513
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      191
      453
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      439
    Aihe