Suomi muuttui punaiseksi EU:n koronakartalla: matkustamista ei suositella.
Martin puhuu asiaa, ei asian viereltä kuin pääministeri Sanna Marin.
Professori Martin Scheinin esittää rajua kritiikkiä Suomen koronapäätöksistä: ”Edessä on musta joulu”
Professori lataa suorat sanat Suomen koronapäätöksistä.
Kansainvälisen oikeuden ja ihmisoikeuksien professori Martin Scheinin esittää rajua kritiikkiä Suomen viimeaikaisista koronapäätöksistä.
Scheinin kommentoi asiaa Twitterissä. Hän arvostelee päättäjiä muun muassa siitä, että nämä ”päästivät irti vastuuttoman vapauden huuman”.
– Singapore yrittää pysäyttää epidemian ja kuolintapausten kasvun. Se testaa nyt viisinkertaisesti Suomeen verrattuna. Epidemian kiihtyessä kattava testaaminen on tietoon perustuvan päätöksenteon välttämätön edellytys. Suomi ei testaa eikä jäljitä, eikä tiedä mitä tekee, Scheinin hämmästelee.
Professori pelkää, että Singaporen lukujen valossa Suomella on edessä huomattavasti pahemmat ajat. Merkittävin syy tälle on se, että Suomen rokotekattavuus ei riitä torjumaan epidemian kasvua.
– Päättäjät päästivät irti vastuuttoman vapauden huuman. Samaan aikaan tietoon perustuvan päätöksenteon edellytykset ajettiin alas. Hätäjarrua ei ole, hän sanoo.
– Edessä on musta joulu: sairaanhoito ylikuormittuu, monet sairastuvat vakavasti tai kuolevat.
Juuri päättyneenä viikonloppuna Suomen tämänvuotisten koronakuolemien määrä ylitti viimevuotisen määrän. Scheinin näkee tulevat kuukaudet synkkinä.
– Vuoden 2021 jäljellä olevat kaksi ja puoli kuukautta tulevat olemaan paljon pahempia. Ja tämä on tehty tieten, hän sanoo.
Sannan kehuma korona hoitonsa on nyt allikossa
14
163
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt pitäsi saada tähän saumaan jämpti maanjohto. Ei tyttösiä.
- Anonyymi
Sanna ei kuuntele asiantuntioita, tässäKÄÄN asiassa.
Asiantuntioiden mielestä rajoituksia poistettiin liian nopeasti liian paljon.
Sanna biletti itse ravintoloissa musapiirien kavereiden kanssa rajoitusten aikana ja järjestipä veronmaksajien piikkiin vähän isommatkin bailut "kulttuurin sateenkaariväelle" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanna ei kuuntele asiantuntioita, tässäKÄÄN asiassa.
Asiantuntioiden mielestä rajoituksia poistettiin liian nopeasti liian paljon.
Sanna biletti itse ravintoloissa musapiirien kavereiden kanssa rajoitusten aikana ja järjestipä veronmaksajien piikkiin vähän isommatkin bailut "kulttuurin sateenkaariväelle"Luotamme tässäkin asiasssa Ilmari-asiantuntemukseen
- Anonyymi
Kohta karkaa korona käsistä, tulee tiukat ajat.
Punavihreät sanoo että edellisenhallitusen vika. Kannattajansa huutaa
" toverit...toverit...- Anonyymi
Punikit löytää varmasti syyllisen. Syyllinen ei ole mariini. Syyllinen on vaikka kiinan keisari ei mariini. Mariini ei ole tehnyt mitään, vaan syyllinen on kiinan keisari. Muutama sata suomalaista jos kuolee, niin sittenhän kuolee, olisivat ottaneet piikitykset, ja jos olivat niin syy ei ollut mariinin, vaan kiinan keisarin.
Ei viruksen leviämistä voi käytännössä kai estää. Parasta olisi olla tekemättä mitään ja antaa laumasuojan kehittyä normaalisti.
- Anonyymi
Voi mitä aivomätää ja valhetta ja propagandaa. Kuka uskoo valtamedian saastetta?
- Anonyymi
Jännä tuo Sannan tulo oli kun oli alhaalla korona, kuin hän oli tehnyt päätöksiä.
- Anonyymi
Nyt demarein mukaan persut lervittelee.
- Anonyymi
Eroa Sanna!
- Anonyymi
Sanna on EU:n etujen valvoja. EU hyötyy koronasta. Sanna varmistelee hillotolppaansa.
- Anonyymi
Rokotevastaiset pöljät tätä tautia pitkittävät. Tyhmät asettavat itsensä ja läheisensä kuolemanvaaraan.
- Anonyymi
Sanna hoitaa, sanoo sosialistit.
- Anonyymi
Taitaa kerrankin komamri olla oikeassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1692607Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19737Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait212722Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678
