Olen perusterve mies, 62 v. Ei ole mitään lääkitystä. Ongelmana on ollut parin viikon aikana se, että jalkateräni hieman puutuvat. Varpaat ovat aika kylmät ja tuntemus on kelju. Oire on samanlainen molemmissa jaloissa. Olen yrittänyt jumpata jalkoja, mutta en ole keksinyt liikettä, josta olisi hyötyä. Vaiva on poissa öisin, mutta alkaa taas, kun lähden aamulla liikkeelle. Veriarvoni ovat kunnossa, sydämessä ei ole vikaa. Onko ideoita?
Jalkaterät puutuu
7
1028
Vastaukset
- Anonyymi
Ääreishermosto, neuropatiat ? Selkä ?
- Anonyymi
Neuropatioita ei ole tutkittu. Selkä jonkin verran vaivaa. Sitä itse epäilen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Neuropatioita ei ole tutkittu. Selkä jonkin verran vaivaa. Sitä itse epäilen.
Selän jotkut vaivat voivat aiheuttaa alaraajojen puutumista. Esim. jos on vaikka joku hermo puristuksissa selässä.
Iän myötä tulee kulumaa ja rappeumaa nikamiin, ja selkänikamat saattavat painua jopa kiinni toisiinsa, ja sinne on mahdollista hermon jäädä puristuksiin.
Neuropatioitakin on useampaa eri sorttia. Joissain oireet alkavat vain toispuoleisesti ja toisissa taas molemminpuolisesti.
Joskus ensimmäisenä oireena voi tulla tunnetta ihan kuin olisi sukat jalassa, eli tuntohäiriötä ja puutumistakin.
Sanotaan, että silloin jalkojen tuntemukset saattavat johtua verenkierrosta, jos jalkojen kivut ja puutumisen tunne helpottaa kun jalkoja roikottaa sängyn laidalta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Selän jotkut vaivat voivat aiheuttaa alaraajojen puutumista. Esim. jos on vaikka joku hermo puristuksissa selässä.
Iän myötä tulee kulumaa ja rappeumaa nikamiin, ja selkänikamat saattavat painua jopa kiinni toisiinsa, ja sinne on mahdollista hermon jäädä puristuksiin.
Neuropatioitakin on useampaa eri sorttia. Joissain oireet alkavat vain toispuoleisesti ja toisissa taas molemminpuolisesti.
Joskus ensimmäisenä oireena voi tulla tunnetta ihan kuin olisi sukat jalassa, eli tuntohäiriötä ja puutumistakin.
Sanotaan, että silloin jalkojen tuntemukset saattavat johtua verenkierrosta, jos jalkojen kivut ja puutumisen tunne helpottaa kun jalkoja roikottaa sängyn laidalta.Kokeilin tuota jalkojen roikotusta, mutta en huomannu muutosta. Yöllä vaiva katoaa kokonaan tai lähes kokonaan. Aamulla pikku hiljaa alkaa taas tuntua. Tilasin itse verikokeet ja kaikki on kunnossa. B12, munuaiset, verensokeri jne. Menen huomenna lääkäriin. Sen jälkeen fysioterapiaan, jos ei muuta sovita.
- Anonyymi
Liikutko minkä verran päivittäin/säännöllisesti, esimerkiksi kävellen, pyörillen jne.?
On hyvä liikkua.
Tupakoitko? Jos tupakoit, niin lopeta.
Onko ruokailusi terveellistä: kasviksia, vähärasvaisia tuotteita, kalaa, hedelmiä?
Onko sinulla ylipainoa?- Anonyymi
Liikun joka päivä, pääosin kävelyä. Ei ole ylipainoa. Ehkä hieman liikaa kuitenkin painoa vyötäröllä. En tupakoi, enkä käytä juuri ollenkaan alkoholia. Syön pääosin kasvisruokia ja kalaa. En syö punaista lihaa juuri ollenkaan. Kolestroli on aavistuksen verran huonolla puolella.
- Anonyymi
Olen nyt käynyt yhdellä maan parhaista kiropraktikoista. Selässä oli hoidettavaa ja paikkoja huollettiin. Ainakaan yhden kerran jälkeen toimenpiteet eivät vaikuttaneet jalkateriin. Etenkin jalkaterien pohjat kuten päkiät ovat hankalan tuntuisia. Kuin sukka olisi kurtussa. Jalkaterät tuntuvat myös viileiltä ja on kihelmöintiä joka tuntuu säärissäkin hieman. Aamulla vaiva on lähes pois. Mitään kipuja ei ole. Ei edes rasituksen jälkeen. Kävelin mm 1.000 askelta portaita varsin helposti.
Verensokeri on kunnossa eli kyse tuskin on mistään diabetekseen liittyvästä. Kilpirauhanen on kunnossa, munuiaset ovat kunnossa, B12 vitamiiniarvo on ok. Mikään ei mielestäni viittaa esim. MS tautiin tai autoimmunisairauksiin. En tupakoi enkä käytä juuri yhtään alkoholia. Olen ihmeissäni tilanteesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka323335Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032525Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv692488- 832054
- 411398
- 111338
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3781016Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos34813TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation
Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje28798Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6740