yskä kuin koiran haukuntaa

diagnoosi lääkäris kurkunpääntulehdus.mutta kiinnostas tietää mitä lääkettä kuuluis antaa poika sai maskil salbutomolia ja ei tehonnu sitten jo huonos kunnos ambulanssil sairaalaan.ambulanssis meni tiedottomaks eikä reagoinu nipistelyyn,valoon,puheeseen.pulssi oli vaan 40.mikähän tämän aiheutti,lääke vai kurkun nopea turpoaminen.onko kokemuksia.sairaalas eivät selittäneet...
102227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sama vaiva meillä, ekan kerran 8-kuukautisena. Onneksi oli vakuutus, että suoraan yksityiselle. Kerran oltiin tk:ssa ja saatiin samanlaista "laajentavaa" ainetta maskin kautta - kolmen tunnin kuluttua tyttö yhtälailla tukossa, lääkäriasemalta antibioottia ja auttoihan se. Tuohon auttaa kylmä ilma ensiavuksi esim yöllä kun alkaa menemään tukkoon, kietoo lapsen peittoon ja vie parvekkeelle, niin röörit aukeaa kylmän ilman vaikutuksesta. 2,5 vuotiaana tytöltä leikattiin kitarisa, ja siihen loppui nuo antibioottia vaativat tulehdukset.

Äänestä
  • Laryngiittiin ei antibioottihoito auta. Mikäli diagnoosi on laryngiitti,ja hoidoksi määrätään antibioottia, on joko diagnoosi väärä tai hoito väärä.

    Laryngiitti voi kyllä tukkeuttaa nielun niin, että lapselta menee taju. Tilanne voi olla todella vakvavakin. Ikkunat auki ja kosteaa ilmaa sisälle tai lapsi vällyyn ja pihalle.
    Keuhkoputkia avaava lääke joskus auttaa, jos alemmissa hengitysteissä on myös ahtautta. Yleensä hoitona on maskin kautta hengitettävää adrenaliini ja lihakseen pistettävä / suun kautta otettava kortisoni. Mutta ei antibiootti, mikäli ei ole muuta bakteeritulehdusta mukana tai esim. korvatulehdusta.

    Äänestä

  • on virustauti kirjoitti:

    Laryngiittiin ei antibioottihoito auta. Mikäli diagnoosi on laryngiitti,ja hoidoksi määrätään antibioottia, on joko diagnoosi väärä tai hoito väärä.

    Laryngiitti voi kyllä tukkeuttaa nielun niin, että lapselta menee taju. Tilanne voi olla todella vakvavakin. Ikkunat auki ja kosteaa ilmaa sisälle tai lapsi vällyyn ja pihalle.
    Keuhkoputkia avaava lääke joskus auttaa, jos alemmissa hengitysteissä on myös ahtautta. Yleensä hoitona on maskin kautta hengitettävää adrenaliini ja lihakseen pistettävä / suun kautta otettava kortisoni. Mutta ei antibiootti, mikäli ei ole muuta bakteeritulehdusta mukana tai esim. korvatulehdusta.

    juu, kyllä tuo haukkuva yskä vaikuttaa vahvasti siltä että kyseessä on Laryngiitti. Meillä tyttärellä oli noita yskänkohtauksia useammankin kerran, ja sairaalahoitoonkin jouduttiin välillä viemään. Lääkäri sanoi että Laryngiitti uusii helposti, ja se jää pois yleensä kouluikään mennessä. Ja aivan totta, antibiootti ei auta.

    Äänestä

oli keskimmäisellä pojallani, alkoi vauvana ja loppui kouluikään mennessä, kuten näillä muillakin. Ensin; älä hermostu, toiseksi; kiedo lapsi peittoon ja vie ulos ja juttele rauhoittavasti. Lapsi on vielä enempi peloissaan kuin sinä ja kohtaus loppuu ja laukeaa helpommin, kun lakkaa jännittämästä ja pelkäämästä. Kolmas vaihtoehto voi olla kotisumuhengitys kylppärissä ulkoilman jälkeen, vesihana kuumalle ja huone höyryiseksi.Neljäs hanki salbuventia lääkärin kautta kotiin nestemäisenä jääkaappiin varalle tai sumutteena, jota annat babyhaalerilla kohtauksen iskiessä. Nestemäinen on helpompi käyttää ainakin aluksi ja se pitää muistaa aina ottaa mukaan, viedä varalääke hoitopaikkaan jne.
Lapsesi lääkitys ei aiheuttanut tiedottomuutta vaan tämä hengittämättä oleminen, kun kurkunpää tukkeutui.
Kannattaa ottaa lääkäriin yhteyttä ja keskustella kertaalleen asiasta ja pyytää tätä kotilääkitystä tulevan varalle. Laryngiitistä selviää vaikka se on aluksi tosi pelottavaa.

Äänestä

Eli siis jos mukana oli myös kuolaamista, niin kyseessä saattoi olla kurkunkannentulehdus. eli toi laryngiittihan on kansanomaiselta nimelötään valekuristustauti ja tää epiglottiiitti eli kurkunkannentulehdus taas se kuristustauti.
Ovat kaksi täysin eri sairautta, mutta saatetaan joskus sewkoittaa alkuvaiheessa

Äänestä
  • Kurkunkannentulehdusta eli epiglottiittia vastaan lapset saavat nykyään hemofilus-rokotteen, joten sitä ei nykyään ole enää juurikaan. Sen hoito vaatii antibioottia suoneen sairaalassa.Joten tuskin siitä oli kyse?

    Äänestä

  • tytöllä oli mukana myös kuolaamista ja diagnoosi oli laryngiitti.

    Äänestä

kans pojalla laryngiitti-kohtaus. Taustalla astmaa, eli hengitettäviä lääkkeitä löytyi. Mutta kun lapsi heräsi yöllä yskäkohtaukseen ja ahdistukseen, ei avaavaa lääkettä halerilla pystynyt antamaan, koska lapsi ei pystynyt kunnolla hengittämään. Vein hänet heti ulos filtissä, ja hetkenpäästä siitä hän vasta pystyi hengittämään lääkesumua. Sitten vein hänet suihkuhuoneeseen istumaan tuolille, suihku tulikuumalle yksin virumaan (siis ei lapsen päälle vaan vain höyryä tuottamaan) ja ovi kiinni. Siellä kohtaus varsinaisesti laukesi. Kuiva, suu auki hengitetty ärtynyt limakalvo tarvitsee kosteutta ja lämpöä rentoutuakseen, mutta toki kylmä ulkoilma on hyvä ensiapu myös. Ja ulkona lapselle tulee paremmin se tunne että hän saa happea.

Meillä kävi ambulanssi kotona tarkastamassa tilanteen, onneksi kaikki oli silloin jo hyvin. Astman takia täytyy olla niin tarkka näissä oireissa.

Ja vielä se, että kun lapsi yöllä herää eikä saa henkeä ei sisään eikä ulos ja kurkkuun sattuu kovin, hän tietnkin alkaa hädissään itkeä. Ja silloinhan tulee vielä enemmän hapen tarvetta, joten olkaa rauhallisia jotta lapsikin rauhoittuisi. Panadol-liuos auttaa kurkkukipuun, sen turvotukseen myös ja pahaan oloon.

Äänestä

tauti tämä laryngiitti. Itelläni on 5vanha tyttö joka aina flunssaa sairastaessaan saa kohtauksen. Nykyään on helpompaa suhtautua asiaan kun tietää mistä on kyse. Alkuaikoina tuli tilattua ambulanssia ja lähdettyä liukkaasti lääkäriin.Ja yleensähän kohtaus tuleekin aina yöllä :( ja päivät sujuvat hyvin. Meillä vaan en tunnu tehoovan oikeastaan ollenkaan tuo raitis ulkoilma vaan sairaalassa/lääkärissä saatu kortisooni vasta laukaisee kohtauksen . Ja sen jälkeen yötkin saa taas nukkua. Nyt meillä onkin kotona ensiapuna kyypakkaus? sen sisältämän kortisoonin vuoksi. Ja on ainakin meillä auttanut kohtauksen tultua. Pilleriä ei vaan saa antaa jos kohtaus uusiutuu kk sisällä uudestaan. Voimia ja jaksamista kaikille öitä valvoville... :)

Äänestä

Niin ja muistakaa et kun laryngiitti-kohtaus on paha, lasta ei missään tapauksessa saa laittaa pitkälleen koska pahimmassa tapauksessa kurkunkansi voi sulkeutua kokonaan ja hapen saanti loppuu siihen.

Meilläkin kokemusta kyseisestä taudista. Ja ei siihen tosiaan antibiootti auta, koska on viruksen aiheuttama tauti. Ellei sit oo jotai muuta hengitystieinfektiota, niinku esim. keuhkoputkentulehdus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiina kirjoitti:

diagnoosi lääkäris kurkunpääntulehdus.mutta kiinnostas tietää mitä lääkettä kuuluis antaa poika sai maskil salbutomolia ja ei tehonnu sitten jo huonos kunnos ambulanssil sairaalaan.ambulanssis meni tiedottomaks eikä reagoinu nipistelyyn,valoon,puheeseen.pulssi oli vaan 40.mikähän tämän aiheutti,lääke vai kurkun nopea turpoaminen.onko kokemuksia.sairaalas eivät selittäneet...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu