SDP:n varapuheenjohtaja lausuu Uuden Suomen mukaan näin: "Ehkä lähestymistapa oli nurinkurinen, mutta se ei ole eka kerta kun ajattelen asiat jotenkin nurinperin”
Kyse on kommentista Kiljusen väen eläkealoitteeseen, jota SDP:n varapuheenjohtajat sekä kannattavat allekirjoittamalla aloitteen, että vastustavat sitä antamalla medialle lausuntoja joissa hylkäävät aloiteen.
Hallitus, ja etenkin pääministeri puolueineen, ovatkin viimeaikoina saaneet huomiota omien päätöstensä yli kävelemisestä ja perumisesta.
Nyt alan ymmärtää kaikkea tuota, demarit ajattelevatkin asioita nurinperin, kuten heidän varapuheenjohtajansa siis kertoo. Jatkossa siis kun demari sanoo vaikkapa nostavansa eläkkeitä, todellisuudessa hän tarkoittaa leikkaavansa niitä. Tai kun demari sanoo vaativansa hototakuuta, hän tarkoittaa hoitopaikkojen vähentämistä.
Nyt alan ymmärtää hallitusta
1
130
Vastaukset 1
- Anonyymi
"...kun demari sanoo vaativansa hototakuuta, hän tarkoittaa hoitopaikkojen vähentämistä."
Tuo on muuten jo toteutunut joillain seuduilla: Kun ei ole hoitajamitoituksen mukaista hoitajamäärää saatavilla, vähennetään hoitoon pääsevien määrää, ja kas, hoitajia onkin mitoituksen mukaisesti. Ainut huoli. etteivät kaikki hoitoa tarvitsevat pääse hoitoon, mutta mitäpä demari siitä. Pääasia että mitoitus on kunnossa. Näinhän se sosialismi toimii.
Tuosta sosialismin toimivuudesta tositarina, näin naapurissa aikanaan:
Suomalaiset rakensivat Pietarissa isoa kohdetta, ja siihen tarvittiin paljon betonia. Siihen aikaan Neuvostoliiton suurin ja paras sementtitehdas oli Virossa. Sieltä siis sementtiä junavaunullinen tilattiin.
Lastia ei vaan alkanut kuulua työmaalle, niinpä yhteys Lokakuun Rautateihin, että missäs se juna viipyy, eihän Virosta Pietariin pitäisi kovin kauaa kestää. No selvisi, että sementtivaunu oli jossain Novosibirkissä, Siperiassa. Lokakuun rautateillä kun tuottavuutta mitattiin tonnikilometreinä, niin tuollaista raskasta lastia kannatti kierrättää ympäri Neuvostoliittoa, siitä kertyi paljon niitä tonnikilometrejä. Näinhän se sosialismi toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3531066- 71738
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37676- 41578
- 48571
- 63523
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht320496- 75471
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19461kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459