Hei, olen 16 vuotias tyttö. Olen tavannut erään pojan jonka kanssa meillä klikkaa aivan super hyvin. Ollaan nähty muutamia kertoja kahdestaan ja olen kuullut pojan kavereilta että hän on kiinnostunut minusta samoin kun minä hänestä. Tiedän kuitenkin että pojalla ei ole ollut aiemmin oikeastaan mitään juttua kenenkään kanssa. Luulen ettei hänkään tiedä miten edetä. Viimeksi kun näimme juttelimme eripuolilla sohvaa ja en sitten kehannu mennä siitä lähemmäksi olisi varmaan luonut oudon tunnelman.
Nyt poika on lähdössä ulkomaille lomailemaan muutamaksi viikoksi ja haluaisin jotenkin ennen sitä tehdä selväksi kiinostukseni. Se voi olla joku ihan pienikin juttu. (niin ja olemme samassa oppilaitoksessa eli näemme miltei päivittäin) emme kuitenkaan ehdi nähdä vapaa ajalla ennen pojan lähtöä.
Kannattaisiko minun vain kertoa suoraan mitä hänestä ajattelen vai antaa jokin pieni vihje...
nyt vinkkejä kaivataan. Kiitos jo ennakkoon vastanneille <3
Miten edetä ihastuksen/säädön kanssa??
2
1588
Vastaukset
Kannattaa edetä varovaisesti, jos poika on kokematon, ettei mene lukkoon. Voit esimerkiksi kirjoittaa, että sun kanssas on mukava viettää aikaa, toivottavasti nähdään pian uudestaan, kun sun kanssas on niin kivaa. Ehdota jotain uutta yhteistä tekemistä, elokuvia tai joku mistä itse olet kiinnostunut ja kysy, jos lähtisi mukaan. Älä kuitenkaan pelästy, jos poika ei tule, mutta se ei välttämättä kerro vielä mitään. Kokematon poika voi sanoa asioita, joita ei haluaisi tarkoittaa, mutta ilman kokemusta ei oikein tiedä miten toimia. Eli hitaasti edeten, mutta aina vähitellen annat enemmän vinkkejä. Ja poikiin/miehiin tietenkin vetoaa, jos pukeudut viettelevällä tavalla, mutta ei liian. Ja hyvä keino on vähän kuin vahingossa tai ohimennen koskettaa - sitä hyvä suunnitella etukäteen.
Lisäys vielä edelliseen, että ehkä ennen lähtöä et ehdi kuin kertoa pojalle, että hänen kanssa on kiva olla, ja että odotat hänen paluuta, ja voit ehdottaa jotain sen jälkeiseen aikaan. Sen kyllä pitäisi riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231260
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa283929- 43845
- 33631
Tappio Rydmanille
Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html144610- 38577
- 52551
Sometähti villisika-Seppo on kuollut
Suomussalmella lemmikkieläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-2023244528518Tiesitkös rakas
Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔44501Wille antoi juuri potkut 29 suojatyöläiselle!
Soste aloittaa yt:t, jos kaikki menee hyvin, niin 29 suojatyöläistä 31:sta saa kenkää. Mitäpä sostelaiset jos menisitte243471