Persut levittävät väärää tietoa rokotuksista

Anonyymi

Aftonbladetin toimittaja Jonna Sima syyttää pääkirjoituksessaan perussuomalaisia ja ruotsidemokraatteja rokotevastaisuuden lietsonnasta. Ihmiset, joilla on matalampi koulutus suhtautuvat epäilevämmin rokotteen ottamiseen, Sima kirjoittaa.

Hänen mukaansa oikeistopopulistiset puolueet ympäri maailman levittävät salaliittoteorioita rokotteiden vaaroista.

– Suomi ei ole poikkeus, siellä perussuomalaiset ovat julistautuneet kovaäänisesti rokotevastaisiksi, Sima kirjoittaa.

34

79

    Vastaukset 34

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sekin räpystäjä kuuluu bussipaskantajien rotuun.

      • Anonyymi

        Persut on sellaista sakkia juu.


    • Anonyymi

      Miksi ei yllätä, että jopa koronasta tehdään persuvastainen ase XD Kyllä nämä "maailmanparantajat" takovat nyrkillä omaa naamaansa, mutta siitä tietenkin pitää syyttää jotain sopivaa kohdetta. Se on oleellinen osa uhriutumiskulttuuria.

    • Anonyymi

      Onkohan Siman sima ollut vähän turha ylikäynyttä? Ihan sekopäistä tekstiä, mutta mitäpä ei vasemmistomädättäjiltä voisi odottaa.

    • Anonyymi

      Näyttää olevan oikeassa, päätellen heti alkaneistä persuälähtelyistä.

    • Anonyymi

      Miksi ei kerrota nimeltä niitä, joiden tiedetään olevan rokotevastaisia? Vai onko puolueen edustajat julkaisseet yhdessä puolueen rokotekannan?

    • Anonyymi

      Jutussa sanotaan, että Perussuomalaiset eivät ole julistautuneet rokotusvastaiseksi puolueeksi. Vihjailu on maan tavan mukaista pelin politiikkaa ja pörssitalousjärjestelmään kuuluvaa propagandaa.

      • Anonyymi

        Mihin perustuu tieto että perussuomalasiset on julistautuneet rokotusvastaiseksi puolueeksi? Mistä tämä on luettavissa?


      • Anonyymi

        Aattelitko, että pörssissä kurssit romahtaa kun selviää persujen rokotevastaisuus ja ovat siksi hiljaa?


    • Anonyymi

      Ihmiset epäilee yhteiskunnan organisaatioita, koska vuosikymmeniä jatkunut kansakunnalle haitallinen mamutus on romuttanut kansalaisten luottamuksen siihen, että Suomen valtio puolustaa suomalaisia.

      Kokemus ja teot ovat näyttäneet, että Suomen valtio potkii suomalaista ja suosii muukalaista. Ei siis ihme, ettei valtion kehotuksiin luoteta.

      • Anonyymi

        Puhut persuista, et ihmisistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puhut persuista, et ihmisistä.

        Suvakit ovat jo pitkään lietsoneet ihmisvihaa perinteisiä suomalaisia kohtaan.

        Näyttää tuottavan tulosta.


    • Anonyymi

      Nyt pamahti rokottamattomille! Ilta-Sanomat 21.10. "Presidentti Niinistö IS:n haastattelussa: ”Rokottamattomat ovat tehneet itse itsestään panttivankeja”.

      Siinä presidentin näkemys koronatilanteesta, kun rokotukset ei "maistu".
      Samaa mieltä olen itsekin.

      • Anonyymi

        Rokotevastaiset fanaatikot ovat kovia uhriutumaan.

        Truth Really Hurts


    • Anonyymi

      Aftonbladet on samaa tasoa HS: n ja Ylen kanssa.

    • Anonyymi

      Persuilla on alhainen ÄO.

      • Anonyymi

        Yleensä vaaditaan myös perustelut, jos esittää väittämän.
        Sitten vaan ne perustelut tuohon väittämääsi, jos ÄO:si riittää!


    • Anonyymi

      Järkyttävä uutinen:
      Viisi prosenttia suomalaisista ei aio ottaa koronarokotetta – näin he jakautuvat eri puolueisiin??

    • Anonyymi

      Helsinki-Vantaan lentokentällä on havaittu uusi varkauden muoto, jossa maahan lennetään vain hetkeksi varkauksia varten. Persujako noikin?

    • Anonyymi

      Tuosta tuli ulos juuri tutkittukin tietoa. Kristilliset ovat rokote vastaisin puolue. Nyt on toivottavaa, että puolueen johto tulee julkisuuteen aiheesta.

    • Anonyymi

      No onhan tämä totta. Oikeistokonservatiivit ovat ihastuneet näihin koronasalaliittoihin ja levittävät niitä.

      Olen vähän pettynyt siitä. Olen itse konservatiivi.

      Tätä mukaa konservatiivien äänestäjät kuolevat, ja heidän vaikuttajansa. Missä vaiheessa tämä alkaa vaikuttamaan puolueiden kannatukseen?

    • Perussuomalaiset kalastelevat tässäkin asiassa monissa vesissä. "Virallinen linja" on maltillinen ja rokotepassin vastustamiseen keksittiin kaikkia muita syitä kuin salaliittoteoreetikoiden levittämät, mutta samalla yksittäisten perussuomalaisten kansanedustajien ja kaupunginvaltuutettujen tehtävä on kalastella kannatusta tukemalla salaliittoteorioita ja levittämällä rokotevastaisia valeuutisia.

      Persujen taktiikka on sama monen muunkin kysymyksen suhteen. Esimerkiksi Suomen EU-eroa Perussuomalaiset eivät ole misään puolueen "virallisissa" kannanotoissa tukeneet, mutta yksittäiset edustajat pitävät öyhötyksellään huota siitä, että EU-eroa kannattavat äänestäisivät Persuja.

      Tätä sitten kaupataan "suoraselkäisyytenä".

    • Anonyymi

      Juu, ja jotkut yhä uskovat, että tämä on aito Valkoinen Talo, jossa he kansan valitsemina hoitavat tehtäviään: https://pbs.twimg.com/media/FCLSmdIUYAE7vfy?format=png&name=small
      Rokotukseen uskovaisten kannattaa katsoa tilastoista, milloin ne variantit alkoivat esiintyä. Suomessa on ilmoitettu koronaan kuolleiksi hiem an yli 1100 henkilöä vajaassa kahdessa vuodessa. Montako keskimäärin kuoli tavallisiin flunssiin vuodessa? 500-600 vuodesta riippuen. Paljonko tuossa on pandemian tuomaa lisäystä keskimääräiseen?

    • Yhdysvalloissa taas yli kaksituhatta Covid-kuolemaa. Näin ne rokotukset tehoavat.

      Terv. Dipl. Doc. Mörri Möykky
      😇😆

    • Anonyymi

      Onko yksikään alle 30v. Kuollut koronaan Suomessa?🤔🤨🙄

    • Anonyymi

      Persut levittää valheita ja huutelee takapenkiltä.

      Uskomatonta, että joku tuommoisia äänestää.

    • Anonyymi

      Täytynee ruveta terveyskeskuksen ovella kysymään mitä puoluetta viimeksi äänestit.

      Persumielisille ei anneta hoitoa vaan heidät ohjataan huoneeseen, jossa on nettiyhteys Janus Putkosen Venäjältä toimittaman MV-lehden sivulle. Käy heille lumelääkkeestä.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      516
      1038
    2. 59
      677
    3. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      160
      593
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      52
      584
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      166
      568
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      239
      551
    7. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      83
      540
    8. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      476
    9. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      97
      469
    10. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      187
      460
    Aihe