Mitä mieltä hinnoista? Tuleeko Uudellamaalla kilometrejä niin paljon, että 1,22 e/km kannattaa? Liikennevaloissa seisomisesta ei liksaa.
Kela- kyydit Uusimaa
Anonyymi
17638
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Veroton km korvaus 0.44 on pieni. Nouseekohan se?
Äkkiä+laskien+n+40%+tulee+vähemmän++rahaa+kassaan+kuin+normitaksalla+eli+70%+enemmän+kyytejä+per+päivä+tuottaa+saman+tuloksen+kuin+jos+normitaksalla+muita+kyytejä+ajelisi.+Ei+taida+itsellä+ainakaan+into+riittää+edes+kokeilla,+varsinkaan+jos+hylkäyksistä+nasahtaa+satojen+eurojen+sakot.
Hyvä vaan että kyytien valikoimisesta rangaistaan. Viimeksi kyydit menetettiin juuri sen idioottiporukan takia.
Totta tuokin ja ihan ylevä ajatus että kaikki ajetaan mitä vastaan tulee. On selvää että kyytejä valikoidaan jos siihen annetaan mahdollisuus.
En silti aio pilata firmani liikevaihtoa alihintaisilla kyydeillä.
Uudellamaalla kannattaa kela kyydit ehdottomasti. Taksi Helsingille ja Lähilogistiikalle, ei autoilijoille.
Kyllä niihin autot löytyy. Ne eivät vaan tule koskaan maksamaan veroja ja lakisääteisiä maksuja, eikä vakuutuksia. Ei jää rahaa millä maksaa.
Samat hinnat Pirkanmaalla, onneksi saadaan meno-paluut.
Sääliksi käy provikkapalkkaisia kuskeja, ei paljoa tiliä kerry.
Voin ajaa Hanko - Helsinki väliä, mutta parin kilometrin terveyskeskuskyydit saa joku muu hoitaa.
Pahoin pelkään että tästä tulee fiasko. Nouseva kysyntä, kuskimäärän pienentyminen (korona, eläköityminen) ja samaan aikaan kysellään ajelemaan keloja puoleen hintaan ja mieluiten 50 tuhannen sähköautolla ilman mitään takuita tuloista ja tarjotaan sopparissa pelkkää keppiä, ei kovasti houkuttele.
Olet täysin oikeassa. Kelakyydit jäävät ajamatta.
Taitaa olla parempi lähteä vaikka FixuTaxille ajamaan lentokenttää, 3 vuotta sitä ja senä jälkeen romut myyntiin. Keloja en aja ainakaan, ajan mielummin vaikka puuta päin.
Tuohan kuulostaa todella fixulta..hih . Fixutaksi ajaa vielä kela taksoja halvemmalla kentältä.. Vain taksimies voi olla noin tyhmä suoraan sanottuna.
No hih vaan itselles. Valtaosa kentän kyydeistä on yli 15 km motarilla, kun taas valtaosa kelakyydeistä pk-seudulla on muutama kilometri terkkariin 30 kmh alueella. Siihen vielä mummon ja rollin pakkaus ja purku.
Tässä valossa voitais muuttaa sun slogani muotoon : Mikään ei oo niin tyhmä kuin asiaansa tuntematon kommentoija.
Mikään ei ole niin tyhmä kuin itseään fixuksi luuleva fiksutaksikuski.
Luin juuri sopparia jota en todellakaan allekirjoita 15 euroa helsinkiin -3 euroa puomimaksu ja 250 euroa kuukausimaksi kentältä ajavilta, Sitten täällä itketään kuinka halvalla ajetaan keloja .
Siitä sitten vaan matkalaukkuja sovittelemaan priukseen.
Tai fixu taksin kinteä hinta lentokentältä Helsinkiin mihintahansa 15 e. Laske huviksesi Lentokentältä lauttasaareen klometrihinta..hih. Vertaa kela kyytiin.
15 eurolla Kuusisaareen ja siitä Tangolla Wetsendiin, se on halpaa!