– On selvä, että ruokaturva, huoltovarmuus tai ilmasto- ja ympäristövaatimukset eivät toteudu, jos viljelijän tulot ovat miinuksella, keskustan EU-parlamentaarikko Elsi Katainen sanoi täysistunnossa Strasbourgissa. Keskusta kuuluu parlamentissa Uudistuva Eurooppa- eli Renew-ryhmään.
Uudistuva Eurooppa puhuu asiaa
Anonyymi
658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
EU-parlamentaarikko Elsi Katainen puhuu asiaa!
Järki nainen. EU tuskin lähtee nostamaan järkyttävästi energian hintoja moninkertaiseksi koska parhaassa Keski-Euroopasssa suojellaan ihmisiä kovilta kustannuksilta toisin kuin suomessa.
Onhan tuo ihan selvää mitä aloituksessa lukee.
Onhan se noin.
Kysymys sitten onkin, miten alkutuottajalle turvataan toimeentulo. Jaetaanko lisää nykyisenlaisia tukiaisia vai nostetaanko raaka-aineiden hintoja, vai alennetaanko energian, lannotteiden, jne veroja.
Ehkä tukienkin saamisen ehtoja voisi kehittää siihen suuntaan, että mitä tehokkaammin, ympäristöystävällisemmin jne kykenee tuottamaan. Ei niinkään pinta-alaan perustuen. Eiköhän tällaiseenkin kyetä kriteereitä keksimään.
Eihän mikään myöskään kehity, jos verorahaa vain kylvetään tukiaisina ilman mitään vaatimuksia. Kyllä tukien maksajalla eli veronmaksajilla on oikeus asettaa vaatimuksia antamalleen tuelle.
KELAn tuet on otettava tarkasteluun, Ne on vastikkeettomia tukia.
Maataloustuet on vastikkeellisia tukia, se vastike on ruoka.
Natå tuli katteleen, onko meillä varmuusvarastot kunnosa.