Tuossa joitakin kuukausia sitten kirjoittelin tänne otsikolla jujutsu ja pääni. Ongelmani oli kova pahoinvointi ekojen Hokutoryu harkkojen jälkeen. Me kun aloitimme ukemien reenaamisen kuperkeikoilla, ja mun pää ei siitä oikein tykkäillyt. Pyörrytti reenien jälkeen useamman päivän, ja ajattelin jo että laji ei taida olla mua varten. Sain kuitenkin täältä useampia vastauksia ja kehotuksia jatkaa vaan sinnikkäästi reenausta. No, mähän päräytin seuraaviin harkkoihin, ja sitä seuraaviin ja sitä seuraaviin. Ja niinkun sanoitte, huono olo väheni ja katosi lopulta. Nyt mua ei saisi lopettamaan tätä hienoa lajia millään =) Niin että kiitoksia vaan kannustuksesta, paljosta olisin jäänyt paitsi jos olisin samantien luovuttanut.
Jujutsu ja pääni taas
Kiitoos =)
31066
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hienoa lukea että jaksoit jatkaa! Tervetuloa ju-jutsun maailmaan. Ja sitte seuraavaks BJJ:hin... ;)
No itse asiassa olen sitä jo kerinnyt suunnitella, vielä vaan pitää vähän kuntoa kohottaa ja kerätä rohkeutta. BJJ:n parissa kun ei ihan kauheasti naisia ole =)
Olet kyllä oikeassa että monissa seuroissa ei hirveesti naisia ole bjj:ssä mukana, mutta kauniimman sukupuolen harrastajien määrät ovat kyllä kasvussa. Rohkeasti mukaan vaan kun siltä tuntuu! Ei sen kunnon tarvi niin korkealla olla, siinä se sitten sivussa kasvaa...Mielelläni näkisin enemmän naisia bjj-treeneissä, vähän vaihtelua tähän miesten kanssa "Ähisemiseen" ;)