Huijatkaa kaikkia huijareita ja leikkikää tyhmää niin kaun kuin pystytte.

Anonyymi

Älkää tehkö mitään, mitä huijari pyytää teitä tekemään älkääkä antako mitään oikeita tietoja. Ja älkää missään tapauksessa tehkö mitään, mitä huijareiden toimintaa suojelevat toimittajat ja viranomaiset neuvovat teitä tekemään.

Koska olette tyhmä ja kokematon ja osaamaton ja oppimiskyvytön, kaikki mitä teette epäonnistuu jostain ihmeen syystä. Pyytäkää neuvoja miten satte tietokoneen toimimaan ja miten saatte ladattua huijarin tarjoaman ohjelman tietokoneellenne. Keksikää aina joku syy, miksi asennus ei onnistu tai miksi joku turvaohjelmanne estää tekemästä jotain. Ja jos joku maksaminen ei onnistu, kertokaa pankin estäneen maksun. Laittakaa huijari keksimään vaihtoehtoja. Pyytäkää koko ajan anteeksi osaamattomuuttanne.

Pudottakaa välillä vaikka puhelin kesken lauseenne ja katkaiskaa "vahingossa" puhelu ja antakaa huijarin soittaa uudelleen. Pyytäkää huijaria selittämään kaikki tekniset termit ja kyselkää erilaisia neuvoja asian vierestäkin. Huomaatte aika nopeasti, kuka se oikeasti tyhmä on.

Jos huijarin ohjelma yrittää saada teidät kirjautumaan valepankkiin tai johonkin muuhun valepalveluun, antakaa ohjemalle keksittyjä (pankki)tunnuksia ja salasanoja. Kyllä nekin jostain ihmeen syystä toimivat. Kokeilkaa useamman kerran ja pyytäkää tuttujannekin kokeilemaan.

Älkää turhaan paljastako vain leikkineenne tyhmää. Yrittäkää saada heidät ottamaan uudelleen yhteyttä ja jatkakaa leikkiä. Keksitte kyllä aina uusia huijareita työllistäviä metkuja. Huijareiden elämää ei saa tehdä helpoksi! Jos olette saanee heidän sähköpostiosoitteen, lähettäkää heille jollakin ei aktiivikäytössä olevalla sähköpostiosoitteellanne viestejä, joissa kyselette erilaisista vaihtoehtoisista maksutavoista. Ehkä ne toimisivat paremmin! Voi kysellä ihan mitä vain muutakin tyhmää.

6

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Heh, kuulostaa haasteelliselta. Hyvä idea. Minulle onkin tullut noita pankkitietojen päivityspyyntöjä.

      • Anonyymi

        Päivittele useamman kerran. Eihän sinulta eikä muilta banaanisormilta mikään ekalla tai edes kymmenennellä kerralla onnistu. Poista välillä mahdolliset evästeet ja yritä automatisoida päivitys mahdollisimman helpoksi.


        Pitää yrittää saada huijarit reagoimaan jollakin tapaa ja päästä kuluttaman jollakin tavoin heidän aikaansa. Jostain syystä viranomaiset tai pankit eivät halua ohjeistaa kaikkia ihmisiä suojelemaan aidosti hyväuskoisia hölmöjä.


    • Anonyymi

      Taas oli Ilta-Sanomissa idioottimainen juttu, jossa "asiantuntijat" neuvoivat, ettei huijarien tuottavaa liiketoimintaa saa mitenkään häiritä. Eikös tuo ole jo kanssarikollisuutta?

      Jokaisen velvollisuus on lain mukaan suojella heikko-osaisia höppänöitä. Tehkää huijareiden huijaamisesta viihdettä. Älkääkä missään tapauksessa paljastako itseänne, vaan olkaa loppuun asti tyhmä tumpelo. Ei ole vaikeaa. Jos ja kun he soittavat joskus uudestaan, kertokaa vaikka miten vanha tietokoneenne meni rikki ja kyselkää jotain neuvoja uuden tietokoneenne käytöstä. Kyllä he neuvovat. Ette tietysti tiedä mitään teknisiä yksityiskohtia koneestanne. Ehkä joku uusi "Upuntu".

    • Anonyymi

      Menkää töihin

    • Anonyymi

      https://www.iltalehti.fi/tietoturva/a/53958617-f822-48df-ad55-6af9892b4aa6

      Pelle yritti teeskennellä tyhmää. Ei pystynyt siihen loppuun asti.

      Älkää paljastako missään vaiheessa mitään. Antakaa huijarin jatkaa loputtomasti. Seuraavan siirron miettiminen vie paljon aikaa. Jos huijari tuntuu luovuttaneen, yrittäkää saada hänet uudelleen mukaan leikkiin.

    • Anonyymi

      Vastatkaa kaikkiin selviin huijauksiin ja tehkä huijareiden elämä mahdollisimman vaikeaksi.

      Viranomaiset ja lehdistö tietysti neuvovat teitä oleman mitenkään häiritsemättä huijareita. Hyötyvät aina jotenkin kaikista onnistuneista huijauksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 75
      1111
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1004
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      958
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      557
    Aihe