DNA: "Hubi parantaa kuvan laatua"

Anonyymi

Jouduin hankkimaan televisiooni maksukortinlukijan. DNA:n myyjän mukaan se on vanhanaikainen, ja hän suositteli jotakin hubia. Hubi kuulemma parantaa kuvan laatua ja sen avulla voi katsella mm. Ylen Areenaa ja Netflixiä.

En käsitä, mitä vanhanaikaista on siinä, että katselen Areenaa ilman hubia, ja Netflixiä vartenkin televisioni kaukosäätimessä on valmiiksi oma näppäin.

Miten tuo hubi parantaa kuvan laatua? Kun tv-lähetys on hd-tasoa, lisääkö hubi kuvapisteitä lähetykseen? Miten hd-tasoinen televisio kykenee toistamaan parantuneen kuvan?

Pysyin vanhanaikaisena ja ostin kortinlukijan. Tosin sen olisi saanut 30 euroa halvemmalla esimerkiksi Verkkokaupasta.

2

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se DNAn myyjä yritti huijata sinua. Itseäni ei ole samalla tavalla huijattu vaikka hommasin itselleni Hubin, hommasin sen ihan muista syistä kuin "kuvanlaadun parannus". Eli ei Hubi tee katselukelvottomasta kuvasta sen parempaa mitä tavallinen telkkarikaan. Mutta noin muutoin Hubi on kyllä ihan kelpo laite.

    • Anonyymi

      Myyjän tehtävä on myydä. Se kannattaa aina muistaa, kun joutuu olemaan tekemisissä heikäläisten kanssa.

      Lisäksi myyjän tehtävä on myydä sitä, mitä sillä viikolla on käsketty myydä, mikä ei välttämättä ole lainkaan se mitä asiakas tarvitsee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      231
      3417
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      3005
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      47
      2597
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      33
      2538
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      79
      2058
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1889
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1855
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1692
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1053
    Aihe