Amerikkalainen filmiteollisuus toimii lännen malliin

Anonyymi

Olin joskus 60/70 luvulla vaihto-oppilaana Texasissa ja päädyin lisätienestien toivossa jonkun filmituotantoyhtiön apumieheksi eräässä lännenelokuvan filmatisoinnissa.
Kun Suomessa aina puhutaan että eläimet ja ihmiset eivät oikeasti loukkaannu eikä kärsi filmintekotilanteessa, niin se oli ainakin siihen aikaan täyttä puppua jenkeissä.

Useita hevosia loukkaantui pahoin ja osa jouduttiin lopettamaan paikan päällä. Samoin stuntteja joutui sairastupaan lähes päivittäin mutta tietääkseni kukaan ei kuollut.

Nyt en yhtään ihmettele, että oikeitakin ladattuja aseita käytetään missä vain ja sitten tapahtuu onnettomuuksia kuten Baldwinin tapauksessa on nyt käynyt.
Jenkkien aselait ovat ihan jotain muuta kuin mitä Suomessa osataan edes kuvitella.

4

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä luulen, että joku teki sen Baldwinille tahallaan, ehkä kateudesta. Hän on kuulemma myös vähän vaikea luonne. Selvä murhahan se oli, tekijästä ei ole tietoa.

    • Anonyymi

      En ymmärrä miten kuvauspaikalla edes oli mitään muuta kuin paukkupatruunoita, mutta tosiaan, nyt puhutaan USA:sta jossa on ihan ok vaikka jokaisella olisi ollut taskussa oma luvallinen käsiase itsepuolustukseen. Ja olisiko leffan kuvauksissa sitten ammuttu jossain kohtauksessa esim. seinään tms. ihan oikeillakin luodeilla "autenttisuuden" vuoksi.

      Kai leffassa joku ase-expertti/-vastaava on ollut, hänen vastuullanhan on että aseet ovat oikein ladattuja ja turvallisia.

      Joku suomalainen leffantekijä kommentoi että Suomessa ei paukkupatruunoillakaan koskaan ammuta kohti toista ihmistä. Luulisi että nykytekniikalla kameraa voisi käyttää turvallisesti kauko-ohjauksella, mutta niin vaan piti kuvaajan ja ohjaajan tunkea tulilinjalle...

      • Anonyymi

        Ei kallista kameraa sovi ampua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kallista kameraa sovi ampua.

        Jos ohjaajan visio sitä vaatii niin voi varmasti ampua kameraakin, tuhotaanhan kuvauksissa loistoautojakin tms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4592
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3533
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3414
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2930
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2680
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2351
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2165
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe